REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silna gospodarka sprzyja branży

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zapaść na rynku motoryzacyjnym nie uderzyła w branżę leasingową. Firmy więcej inwestują we floty samochodowe. Dynamicznie rozwija się też leasing maszyn i urządzeń.

W ubiegłym roku wartość ruchomości oddanych w leasing wyniosła 13,8 mld zł, czyli o 12,5 proc. więcej niż w 2004 roku. To niezły wynik – warto jednak pamiętać, że w latach poprzednich branża rosła w tempie nawet 40 proc.
Gorsze wyniki to efekt drastycznego spadku sprzedaży nowych pojazdów. Udział leasingu samochodów w rynku zmalał aż o 10 proc. i nic nie wskazuje na to, że w tym roku sytuacja znacząco się poprawi. Nie wszystkich jednak dotknął kryzys.
– Nie odczuliśmy załamania. Odnotowaliśmy 50-proc. wzrost udziału sprzedaży samochodów osobowych i 25-proc. pojazdów ciężarowych. Planujemy, żeby w 2006 roku ten segment stanowił 50 proc. naszego portfela – mówi Andrzej Krzemiński, wiceprezes EFL.
Kolorowo widzą też przyszłość firmy z branży full service leasing, które finansują i zarządzają flotami samochodowymi.
– Przedsiębiorcy chętnie inwestują i korzystają z usług zewnętrznych. Rokowania na 2006 rok są zatem bardzo dobre – mówi Jerzy Kobyliński, prezes Masterlease.
Z raportu instytutu badawczego FlotaMONITOR wynika, że w 2005 roku 3488 firm podpisało umowy na wynajem samochodów – to aż o 61 proc. więcej niż w 2004 roku.
BRE Leasing już zapowiedział, że rozszerzy tego typu ofertę o klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Słaba sprzedaż nowych aut spowodowała jednak, że Związek Przedsiębiorstw Leasingowych odłożył przeprowadzenie kampanii promującej tzw. leasing konsumencki. Obecnie stanowi o­n około 3 proc. rynku. W krajach rozwiniętych jest to aż 20–30 proc. Polski rynek ma więc ogromny potencjał, ale leasingodawcy muszą cierpliwie poczekać na powiew koniunktury.

Maszyny w ruch

Największym sprzymierzeńcem branży będzie w tym roku dynamiczny wzrost gospodarczy zachęcający przedsiębiorców do inwestycji. Z danych opublikowanych przez Leaseurope – stowarzyszenie zrzeszające europejskie firmy leasingowe – wynika, że w 2004 roku udział leasingu jako narzędzia finansowania inwestycji w Polsce stanowił 8 proc., tymczasem w Niemczech wyniósł aż 16,7 proc., a w Czechach ponad 20 proc.
– W najbliższych latach spodziewany jest rozwój w budownictwie mieszkaniowym, drogowym i transporcie. Powstaną nowe firmy, a już istniejące będą się modernizowały. Wszystkie będą potrzebowały taniego, szybkiego i łatwo dostępnego finansowania – prognozuje Andrzej Krzemiński.
Widać już tego pierwsze symptomy. W 2005 roku leasing maszyn i urządzeń stanowił 31 proc. rynku, o 10 proc. więcej niż przed rokiem.
Firmy deklarują też, że będą rozwijać – do tej pory raczkujący – leasing nieruchomości. W ubiegłym roku ten segment osiągnął rekordową wartość prawie 2,5 mld zł (w 2004 rok 1,9 mld, w 2003 roku 0,6 mld zł).
– Obserwując udział rynku nieruchomości w portfelach innych państw europejskich, widzimy, że na tym polu mamy jeszcze dużo do zrobienia – mówi Andrzej Krzemiński.

Prawo ogranicza

Leasing zwolnił również z przyczyn pozarynkowych. Firmy domagają się m.in. powrotu do traktowania leasingu finansowego jako usługi i prawa do pełnego odliczania VAT przy zakupie samochodu.
– Liczymy, że rząd wprowadzi zmiany w ustawie o podatku VAT, tak aby była o­na zgodna z przepisami unijnymi, co da impuls do rozwoju rynku motoryzacyjnego – mówi Andrzej Krzemiński.
Branża zabiega również o dopuszczenie leasingu jako równoprawnego sposobu finansowania inwestycji z dotacją unijną. Udział leasingu w finansowaniu tych projektów satysfakcjonuje branżę tylko w Działaniu 2.3 i 2.2.1 Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, czyli programach przeznaczonych na inwestycje małych i średnich firm. W pozostałych programach operacyjnych leasing nie jest kosztem kwalifikowanym, czyli nie podlega współfinansowaniu ze środków unijnych.
– Szczególnie dotkliwy jest brak uwzględniania leasingu w programach dla rolnictwa – mówi Witold Drożdż z ZPL.
W tym roku nie należy oczekiwać znaczących zmian w strukturze rynku.
– Umacniać się będą przede wszystkim firmy z pierwszej dziesiątki. Może też pojawić się realna próba ataku na fotel lidera, który od wielu lat zajmuje EFL – prognozuje Arkadiusz Etryk, prezes Raiffeisen Leasing.

Prognozy wzrostu branży leasingowej w 2006 roku
Arkadiusz Etryk, prezes Raiffeisen Leasing – 10–15 proc.
Jarosław Borzymowski, członek zarządu VB Leasing – 18 proc.
Krzysztof Bielecki, prezes ING Lease Polska – 15–20 proc.
Mieczysław Groszek, prezes BRE Leasing – 15 proc.
Mieczysław Woźniak, prezes BPH Leasing – 10–15 proc.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Maciej Bednarek


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA