REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak odliczyć w PIT darowizny

REKLAMA

Od dochodu osiągniętego w 2005 roku można odliczyć przekazane darowizny do łącznej kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu. Ponadto istnieje możliwość przekazania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego, a także nielimitowanego odliczenia od dochodu darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła.
Prawo do odliczenia w zeznaniu rocznym darowizn daje podatnikom ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Od dochodu mogą być odliczone darowizny przekazane na cele:
• określone w ustawie o działalności pożytku publicznego, a także organizacjom pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych,
• kultu religijnego.
Odliczenia dokonuje się w wysokości dokonanej darowizny. Darowizny odliczane są w ramach przysługujących limitów. Odliczona kwota nie może być większa niż 6 proc. rocznego dochodu podatnika. W razie zbiegu darowizn z różnych tytułów odliczeniu podlegają tylko kwoty wydatków do łącznej wysokości 6 proc. dochodu osoby fizycznej. Nieco inne zasady dotyczą tzw. darowizn kościelnych, czyli przekazanych kościelnym osobom prawnym na ich działalność charytatywno-opiekuńczą.

• PRZYKŁAD
Podatniczka przekazała w 2005 roku darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych. Przekazana kwota to 10 000 zł. Całkowity dochód podatniczki to 60 000 zł. Mimo to podatniczka może w takim przypadku odliczyć całą darowaną kwotę. Potwierdza to interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z 7 grudnia 2005 r. (nr PDFD I/415-47/05), w której urząd stwierdził, że darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne są w całości wyłączone z podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (podlegają odliczeniu w pełnej wysokości bez ograniczeń). Przez działalność charytatywno-opiekuńczą należy rozumieć wspieranie osób będących w niedostatku i potrzebujących pomocy. Czym innym są natomiast darowizny na cele kultu religijnego. To środki przeznaczone dla kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych. Dalej organ podatkowy wyjaśnił, że rzeczywiste darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą kościoła podlegają odliczeniu bezlimitowo po spełnieniu pewnych warunków. Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.
DAROWIZNA – to, co zostało podarowane. Umowa, mocą której jedna strona (właściciel) oddaje daną rzecz drugiej stronie dobrowolnie i bezpłatnie.

Nie zawsze ulga

Odliczeniu nie podlegają darowizny poniesione na rzecz: osób fizycznych; osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane podatkiem od towarów i usług, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą należny podatek od towarów i usług.

Dokumentowanie

Podatnicy korzystający z odliczenia od dochodu darowizn są zobowiązani wykazać w zeznaniu rocznym kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.
WARTO WIEDZIEĆ
Nie podlegają odliczeniu od dochodu darowizny przekazane przez osoby fizyczne na rzecz rad rodziców w szkołach i przedszkolach (publicznych i niepublicznych) na realizowane przez te organy cele oświatowe.
Wysokość wydatków, które podatnicy chcą odliczyć w zeznaniu rocznym, ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. W przypadku darowizn odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna – dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu. Takie potwierdzenie nie jest konieczne tylko w przypadku tzw. darowizn kościelnych (patrz. wyjaśnienia)

1 proc. podatku

Podatnicy mają także prawo w rozliczeniu za 2005 rok do pomniejszenia swojego podatku. Mogą od podatku odliczyć wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości 1 proc. podatku należnego. Pieniądze należy przekazać w okresie od 1 maja do 31 grudnia 2005 r. oraz od 1 stycznia 2006 r. do dnia złożenia zeznania za 2005 rok, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania w 2006 roku. Ważne jest to, że ta darowizna nie może zostać równocześnie odliczona od dochodu.
Odpisu od podatku mogą dokonywać jedynie osoby fizyczne i tylko na rzecz organizacji, które uzyskały status organizacji pożytku publicznego i są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. Warunkiem jest również faktyczne dokonanie wpłaty na konto takiej organizacji.
Podatnicy, przekazując 1 proc. swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego, muszą zadbać o dowód wpłaty. Wpłata musi być dokonana wyłącznie na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, a z dowodu wpłaty musi wynikać w szczególności: imię, nazwisko i adres wpłacającego, kwota wpłaty, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której dokonana została wpłata.

Ewa Matyszewska


PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. nr 29, poz. 154 z późn. zm.).
EKSPERT RADZI
Czy organizacja zawsze musi mieć status
Czy darowizna przekazana przez osobę fizyczną na rzecz organizacji prowadzącej działalność pożytku publicznego i nieposiadającej statusu organizacji pożytku publicznego podlega odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem? Czy organizacja zawsze musi mieć status?

NIE. Potwierdził to Urząd Skarbowy w Lublinie z 15 czerwca 2005 r. (nr P-1/415/33/2005), wyjaśniając, że od dochodu za 2005 rok podatnicy mogą odliczyć darowizny przekazane na cele: określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, prowadzącym działalność w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele; kultu religijnego – w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6 proc. dochodu.
Odliczeniu podlegają darowizny na cele społecznie użyteczne określone w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Realizacja przez daną organizację celów społecznie użytecznych jest konieczna, ale niewystarczająca. Dla celów podatkowych ważne jest, aby darowizna przekazana była organizacjom określonym co do rodzaju w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.
Organizacja, na rzecz której dokonywana jest darowizna, podlegająca odliczeniu od dochodu, nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego, co potwierdza Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 15 kwietnia 2004 r. (nr PB3/8214-108/WK/04/923). Przy przekazywaniu darowizn wystarczające jest, aby organizacja mieściła się w katalogu organizacji wymienionych w art. 3 ust. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i realizowała cele w sferze zadań publicznych wymienionych w art. 4 ustawy.
Odliczeniu podlegają tylko darowizny przekazane określonym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego dla celów dowodowych wskazane jest posiadanie przez darczyńcę dokumentu, z którego wynikać będzie, że obdarowany jest podmiotem realizującym cel lub cele tożsame z wymienionymi w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego. Takim dokumentem może być np. statut danej organizacji bądź jej akt założycielski.
EM


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA