REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejrzyste cenniki będą sprzyjać klientowi

REKLAMA

W przyszłym roku każdy z nas będzie sobie mógł wybrać dostawcę energii. Konkurencja na tym rynku powinna doprowadzić do obniżki cen prądu. Zakłady energetyczne przygotowują się do nowej sytuacji. W celu likwidacji monopolu musza m. in. oddzielić przesył energii od jej sprzedaży.

Dla mieszkańców Warszawy najtańszym i jednocześnie najdroższym sprzedawcą prądu jest Stoen, dla Krakowian – Enion, dla mieszkańców Podlasia – Zakład Energetyczny Białystok. Dzieje się tak nie dlatego, że te firmy wygrały rynkową rywalizację o klientów, ale z braku konkurencji.

Wybór dla każdego

Polskie prawo nie daje na razie odbiorcom indywidualnym prawa swobodnego wyboru sprzedawcy energii. Rynek dla klientów indywidualnych zostanie w pełni otwarty 1 lipca 2007 r. Wtedy każdy mieszkaniec Polski będzie mógł wybrać, od kogo będzie kupował prąd. Taką możliwość mają już wszyscy polscy przedsiębiorcy, ale na razie mniej niż 100 firm zdecydowało się na zakup prądu od alternatywnych sprzedawców – mało, bo istnieje wiele barier w praktyce uniemożliwiających udział w rynku energii.

Dostarczają i sprzedają

Dziś zakłady energetyczne pełnią na rynku energii dwie funkcje: dostarczają i sprzedają prąd odbiorcom. W tej pierwszej są na razie niezastąpione. Ważne jest, aby przedsiębiorstwo zajmujące się taką działalnością nie blokowało innym firmom dostępu do klientów, stosując np. wysokie stawki za swoje usługi.
W obecnej organizacji elektroenergetyki klientowi jest wszystko jedno, jakie są poszczególne składniki rachunku za prąd. Interesuje go jedynie łączny koszt zakupu energii. Jeśli jest odbiorcą indywidualnym, to jedynym sposobem na obniżenie rachunków jest zmniejszenie zużycia prądu.
Na razie zakłady energetyczne wykorzystują swoją uprzywilejowaną pozycję i, zdaniem wielu ekspertów, zaniżają ceny sprzedawanej energii podnosząc jednocześnie stawki za jej przesłanie. Gdy konkurencja nie działa, klientowi zakładu energetycznego jest obojętne, czy za prąd płaci 5 gr/kWh, a za jego przesłanie 35 gr/kWh czy też odpowiednio 20 i 20 gr/kWh. W obu przypadkach należność jest taka sama. Sytuacja jest jednak diametralnie inna, gdy mamy do czynienia z konkurencyjnym rynkiem. Wtedy, jeśli średnia cena energii wynosi ok. 15 gr/kWh, w drugim przypadku konkurent ma szansę na zdobycie klienta, a w pierwszym nie. Dlaczego? Bo klient jest rozsądny i nie zapłaci więcej niż dotychczas. Suma stawki za przesył (35 gr/kWh) i ceny energii (15 gr/kWh – razem 50 gr/kWh) jest większa od kwoty z rachunku od starego sprzedawcy (35 + 5 = 40 gr/kWh). W drugim przypadku oferta alternatywnego sprzedawcy jest atrakcyjna: 20 + 15 = 35 gr/kWh, czyli o 5 gr/kWh mniej niż wyjściowa stawka.

Dwie firmy

Aby zapewnić możliwie największą przejrzystość reguł w sektorze energetycznym, Unia Europejska nakazała przedsiębiorstwom działającym w tej branży rozdzielenie działalności handlowej od dostaw prądu. W konsekwencji w przyszłości będziemy mieli do czynienia z dwiema firmami i nie powinno być już wątpliwości, która za co odpowiada i jakie stawki za swoje usługi może stosować. Po 1 lipca 2007 r. prezes URE będzie zatwierdzał wyłącznie taryfy w odniesieniu do dystrybucji prądu, natomiast ceny energii (dzięki konkurencji) nie będą już poddawane urzędowej weryfikacji. Oceniać je będą klienci wybierając najatrakcyjniejsze dla siebie oferty.
Firmy zajmujące się w Polsce dystrybucją energii elektrycznej stoją u progu transformacji. Określony jest cel (rozdzielenie działalności handlowej od dostaw prądu) i termin (1 lipca 2007 r.), ale brakuje jeszcze szczegółowych wytycznych ze strony URE i resortu gospodarki (odpowiedzialnego za branżę energetyczną). Mimo to przekształcenia już postępują. Przykładem może być Vattenfall Distribution Poland (d. Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny), który zajmuje się wyłącznie działalnością dystrybucyjną (zgodnie ze swoją nazwą). Sprzedaż prądu w imieniu i na rzecz firmy Vattenfall Distribution Poland (VDP) prowadzi jej spółka córka – Vattenfall Sales Poland, obsługując klientów z terenu VDP i odbiorców przemysłowych korzystających z prawa wyboru sprzedawcy, a w przyszłości klientów na terenie całej Polski. Kontakty z odbiorcami w imieniu tych dwóch spółek utrzymuje spółka Vattenfall Customer Services.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Krzysztof Golachowski
Autor jest redaktorem naczelnym miesięcznika Świat Energii


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

REKLAMA

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

REKLAMA