REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska sprzedaje więcej i szybciej

REKLAMA

Deficyt w obrotach handlu zagranicznego 25 krajów Unii Europejskiej wyniósł w listopadzie 14,3 mld euro, ale eksport rósł szybciej od importu. Polska należy do państw z najlepszą dynamiką eksportu.

Z pierwszych szacunków Eurostatu wynika, że deficyt krajów UE w obrotach ze światem zewnętrznym wzrósł w listopadzie 2005 roku do 14,3 mld euro w porównaniu z kwotą 8,5 mld euro sprzed roku. Do ujemnego bilansu tradycyjnie w największym stopniu przyczynia się handel ropą naftową, gazem i innymi nośnikami energii. Za okres styczeń–październik deficyt Unii w tej dziedzinie osiągnął gigantyczną kwotę 177,4 mld euro, co oznacza, że był o­n aż o 58 mld euro większy niż za ten sam okres 2004 roku. Wspólnota powiększyła natomiast zdecydowanie swoją nadwyżkę w handlu maszynami i pojazdami o prawie 20 mld euro i chemikaliami – o kilka miliardów euro. Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie drożejące na świecie paliwa, saldo UE byłoby na sporym plusie.

Unijny eksport najszybciej rósł do Indii (25 proc.) i Rosji (23 proc.), a import z Rosji (33 proc.) i Chin (23 proc.). Tak się składa, że właśnie te dwa ostatnie kraje mają największe nadwyżki w handlu z Unią – w przypadku Chin 85,7 mld euro i Rosji – 41,3 mld euro. Wśród państw członkowskich najlepiej w sferze handlu zagranicznego radzą sobie Niemcy, którzy mają dodatnie saldo na poziomie 135,9 mld euro, i mocno dystansują drugą Holandię (29,1 mld euro). Z kolei Brytyjczycy i Hiszpanie przodują pod względem rozmiarów deficytu, który w pierwszym przypadku sięga 80,7 mld euro, a w drugim – 59,9 mld euro.

Na tym tle deficyt Polski w obrotach handlu zagranicznego wydaje się skromniejszy – za styczeń–listopad wyniósł 8,3 mld (do października – o miliard mniej), ale też skala naszych obrotów jest trzykrotnie mniejsza od obrotów Hiszpanii i prawie 5,5 razy mniejsza od obrotów Wielkiej Brytanii. Jeśli czymś możemy zaimponować, to dynamiką eksportu. Jeśli nie liczyć państw bałtyckich i Cypru, to ze wskaźnikiem 19-proc. wysuwamy się na pierwsze miejsce wśród krajów Unii. Tylko że nasi najbliżsi partnerzy, których wyniki bierzemy zawsze za punkt odniesienia, także nie zasypiają gruszek w popiele. Ich dynamika eksportu jest tylko o kilka punktów procentowych niższa, toteż jakiekolwiek zwolnienie tempa naszego eksportu sprawi, że spadniemy na dalsze pozycje w krajach Wspólnoty.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tadeusz Barzdo


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy komornik może wejść na konto Revolut? Zmiany na horyzoncie

Czy komornik może wejść na konto w aplikacji Revolut? Czy popularna platforma fintechowa będzie włączona do systemu Ognivo? Przed nami wydarzenie, które może być początkiem końca dobrych czasów dla polskich dłużników.

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Wejdą nawet w nocy, bez zapowiedzi i dokonają kontroli: dotyczy milionów Polaków

Takie działanie jest zgodne z prawem. Mogą wejść nawet w nocy, w zasadzie o każdej porze, też w dzień, bez zapowiedzi i mogą dokonać szczegółowej kontroli. Dotyczy to milionów Polaków, czy jest się o co obawiać?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

REKLAMA

Można dostać nawet kilkaset złotych więcej dodatku do tegorocznej emerytury. Wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Jak kania dżdżu wypatrują seniorzy tegorocznej trzynastki i czternastki, które zasilą ich chude zazwyczaj portfele. Te dwie ekstraemerytury mogą być wyższe. Wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka prześwietli miliony Polaków. Fiskus sprawdza co sprzedajemy w internecie. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

REKLAMA

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

REKLAMA