REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska sprzedaje więcej i szybciej

REKLAMA

Deficyt w obrotach handlu zagranicznego 25 krajów Unii Europejskiej wyniósł w listopadzie 14,3 mld euro, ale eksport rósł szybciej od importu. Polska należy do państw z najlepszą dynamiką eksportu.

Z pierwszych szacunków Eurostatu wynika, że deficyt krajów UE w obrotach ze światem zewnętrznym wzrósł w listopadzie 2005 roku do 14,3 mld euro w porównaniu z kwotą 8,5 mld euro sprzed roku. Do ujemnego bilansu tradycyjnie w największym stopniu przyczynia się handel ropą naftową, gazem i innymi nośnikami energii. Za okres styczeń–październik deficyt Unii w tej dziedzinie osiągnął gigantyczną kwotę 177,4 mld euro, co oznacza, że był o­n aż o 58 mld euro większy niż za ten sam okres 2004 roku. Wspólnota powiększyła natomiast zdecydowanie swoją nadwyżkę w handlu maszynami i pojazdami o prawie 20 mld euro i chemikaliami – o kilka miliardów euro. Nie ulega wątpliwości, że gdyby nie drożejące na świecie paliwa, saldo UE byłoby na sporym plusie.

Unijny eksport najszybciej rósł do Indii (25 proc.) i Rosji (23 proc.), a import z Rosji (33 proc.) i Chin (23 proc.). Tak się składa, że właśnie te dwa ostatnie kraje mają największe nadwyżki w handlu z Unią – w przypadku Chin 85,7 mld euro i Rosji – 41,3 mld euro. Wśród państw członkowskich najlepiej w sferze handlu zagranicznego radzą sobie Niemcy, którzy mają dodatnie saldo na poziomie 135,9 mld euro, i mocno dystansują drugą Holandię (29,1 mld euro). Z kolei Brytyjczycy i Hiszpanie przodują pod względem rozmiarów deficytu, który w pierwszym przypadku sięga 80,7 mld euro, a w drugim – 59,9 mld euro.

Na tym tle deficyt Polski w obrotach handlu zagranicznego wydaje się skromniejszy – za styczeń–listopad wyniósł 8,3 mld (do października – o miliard mniej), ale też skala naszych obrotów jest trzykrotnie mniejsza od obrotów Hiszpanii i prawie 5,5 razy mniejsza od obrotów Wielkiej Brytanii. Jeśli czymś możemy zaimponować, to dynamiką eksportu. Jeśli nie liczyć państw bałtyckich i Cypru, to ze wskaźnikiem 19-proc. wysuwamy się na pierwsze miejsce wśród krajów Unii. Tylko że nasi najbliżsi partnerzy, których wyniki bierzemy zawsze za punkt odniesienia, także nie zasypiają gruszek w popiele. Ich dynamika eksportu jest tylko o kilka punktów procentowych niższa, toteż jakiekolwiek zwolnienie tempa naszego eksportu sprawi, że spadniemy na dalsze pozycje w krajach Wspólnoty.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tadeusz Barzdo


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA