REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy małżonkowie powinni założyć spółkę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jeżeli małżonkowie nie zawrą między sobą umowy spółki cywilnej, to podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten z nich, który dokona zgłoszenia rejestracyjnego. Zawierając taką umowę, stworzą natomiast nowego podatnika VAT.
Od 1 stycznia 2006 roku z ewidencji działalności gospodarczej wyeliminowana została działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków, czyli tzw. spółki małżeńskie. Małżonkowie musieli więc podjąć decyzję, w jakiej formie kontynuować działalność. A jest w czym wybierać. Małżonkowie mogą kontynuować działalność gospodarczą w dwojaki sposób: bez zawarcia umowy spółki cywilnej lub w formie spółki. Ich wybór wywołuje skutki podatkowe.

Małżeństwo bez spółki...

Specjaliści podkreślają, że kontynuacja działalności gospodarczej przez małżonków bez zawarcia umowy spółki cywilnej budzi pewne wątpliwości w zakresie podatku od towarów i usług. Choć oboje małżonkowie wykonują czynności podlegające wspólnemu opodatkowaniu, wykorzystując ich majątek wspólny, to powstaje pytanie, czy drugi z małżonków nie staje się – z dniem uzyskania odrębnego wpisu w ewidencji działalności gospodarczej – odrębnym podatnikiem.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) nie przewiduje w tym zakresie żadnych szczególnych rozwiązań. Zagadnienie to było już przedmiotem orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Rozważając problemy związane ze spółkami małżeńskimi, warto nawiązać do uchwały NSA z 29 października 2001 r. (sygn. FPS 5/2001 r., o­nSA 2002/2/53). W uchwale tej sąd stwierdził, że art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. (obecnie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) stwarza dla małżonków szczególną sytuację prawną. Jeżeli nie zawrą między sobą umowy spółki niemającej osobowości prawnej, to podatnikiem podatku od towarów i usług będzie ten z nich, który dokona zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 9 cytowanej ustawy (obecnie art. 96 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.). Drugi zaś małżonek podatnikiem nie jest, mimo że działalność podlegającą opodatkowaniu małżonkowie prowadzą wspólnie. Konsekwencją takich regulacji jest stwierdzenie, że gdy małżonek niebędący podatnikiem podatku od towarów i usług podejmie odrębną działalność opodatkowaną tym podatkiem, będzie zobowiązany do złożenia własnego zgłoszenia rejestracyjnego.
Jednak zdania w tej kwestii są podzielone: niektórzy specjaliści uważają, że można znaleźć argumenty przemawiające za uznaniem, że wpisanie drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym nie powoduje negatywnych konsekwencji w podatku od towarów i usług. Niestety, pogląd taki nie zawsze podzielają organy podatkowe, żądając od małżonków zawarcia umowy spółki albo wykreślenia jednego z nich z ewidencji działalności gospodarczej. Dlatego też zawarcie umowy spółki cywilnej pomiędzy małżonkami bywa uznawane za rozwiązanie problemów związanych z przekształceniem wpisu. Dla zapewnienia sukcesji prawnopodatkowej pomiędzy małżonkami a nowo powstałą spółką cywilną (która w zakresie VAT będzie nowym podatnikiem), wkładem do spółki powinno być przedsiębiorstwo małżonków.

...i ze spółką

Zawarcie umowy spółki cywilnej między małżonkami, będące konsekwencją przekształcenia formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej, będzie miało swoje skutki w podatku od towarów i usług. W przypadku gdy w związku z przekształceniem wpisu w ewidencji działalności gospodarczej małżonkowie postanowią zawrzeć umowę spółki cywilnej, to wykreują nowego podatnika podatku od towarów i usług. Choć w świetle ustawy o swobodzie działalności gospodarczej za przedsiębiorców uważani są wspólnicy spółki cywilnej, to dla podatku od towarów i usług podatnikiem będzie spółka.
Czynność polegająca na wniesieniu przez małżonków do spółki cywilnej prowadzonego przez nich wspólnie przedsiębiorstwa, w tym przez jednego zarejestrowanego jako podatnika VAT czynnego, nie wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku z tego tytułu. Wynika to z regulacji art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przepisy ustawy o VAT nie mają zastosowania do transakcji zbycia przedsiębiorstwa. A zatem wniesienie do spółki cywilnej wkładu w postaci przedsiębiorstwa będzie neutralne podatkowo w zakresie podatku od towarów i usług. Nie wiąże się to także z obowiązkiem korekty odliczonego przez jednego z małżonków podatku naliczonego.

...przejmuje obowiązki

Wniesienie przedsiębiorstwa małżonków do spółki cywilnej spowoduje przejście na spółkę prawnopodatkowych uprawnień i obowiązków ciążących dotychczas na małżonkach – co wynika z regulacji art. 93a par. 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Dotyczy to w szczególności prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nieodliczonego przez małżonków wykonujących czynności podlegające opodatkowaniu przed zawarciem umowy spółki.
Jeżeli małżonkowie wykonywali czynności dające prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje – rozliczali podatek z zastosowaniem proporcji – a w skład przedsiębiorstwa wchodzą towary i usługi zaliczane do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, spółka cywilna może kontynuować korektę (5- lub 10-letnią) podatku odliczonego.

...i dostaje nowy NIP

Przedsiębiorca, który dotychczas wykonywał czynności podlegające opodatkowaniu posługując się swoim numerem identyfikacji podatkowej, po uzyskaniu numeru identyfikacji podatkowej dla spółki i po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego spółki dla podatku od towarów i usług (VAT-R) powinien złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (chyba że zamierza nadal wykonywać takie czynności poza spółką).
Małżonek, który dotychczas rozliczał podatek od towarów i usług, powinien złożyć formularz VAT-Z, na podstawie którego zostanie wykreślony z ewidencji jako podatnik VAT czynny. Powinno to nastąpić wraz ze złożeniem ostatniej deklaracji w podatku od towarów i usług.

O czym powinni pamiętać małżonkowie wspólnicy

W przypadku spółki cywilnej małżonków konieczne jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej, a także złożenie zgłoszenia rejestracyjnego spółki dla celów podatku od towarów i usług (VAT-R). Jeżeli spółka cywilna będzie dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych, wymagana jest także rejestracja spółki jako podatnika VAT-UE.

Wiesława Moczydłowska
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Albo matka albo ojciec. Tylko jedno skorzysta z tego uprawnienia

W prawie pracy jest wiele uprawnień rodzicielskich. Pracownicy będący rodzicami mają dodatkowe przywileje jak urlopy, przerwy w pracy, łatwiejszy dostęp do elastycznej organizacji pracy, np. pracy zdalnej. Niektóre prawa przysługują tylko jednemu z rodziców dziecka. Czy 2 dni albo 16 godzin wolnego w roku na opiekę nad dzieckiem zdrowym przysługuje matce i ojcu dziecka?

Podwyżki w budżetówce 2025: jak zmienią się pensje nauczycieli, urzędników i pracowników samorządowych?

Rok 2025 przynosi kolejne napięcia w sektorze publicznym. Rząd zapowiada kontynuację polityki wzrostu wynagrodzeń w budżetówce, ale samorządy alarmują: „nie mamy z czego płacić”. Jakie grupy zawodowe mogą liczyć na realny wzrost pensji? Kto sfinansuje podwyżki – budżet centralny czy gminy? I czy te zmiany wystarczą, by zatrzymać falę odejść z sektora publicznego?

Dopłata do majówki, nawet do 3 tysięcy. Musisz spełnić tylko dwa warunki

Wielkimi krokami zbliża się majówka 2025. Dawno nie było takiej sytuacji, że niemalże po 10. dniach od Świąt Wielkanocnych, było kolejne wolne - majówka. Szczególnie dla Polaków to wyczekiwany okres spotkań rodzinnych, wyjazdów, wypoczynku na łonie natury i grilowania. Nie ma co ukrywać, że dodatkowe pieniądze się nie przydadzą. Można uzyskać nawet do 3000 zł do majówki, ale oczywiście nie każdy ma do tego prawo. Poniżej warunki, które trzeba spełnić.

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA

Nowe tablice dalszego trwania życia 2025/2026. ZUS wyjaśnia jak wpływają na wysokość emerytur

Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązują nowe prognozy dotyczące średniego wieku jakiego dożyją Polacy. Jak co roku Główny Urząd Statystyczny ustalił przeciętną liczbę miesięcy, które pozostały do przeżycia osobom w wieku od 30 do 90 lat. Na podstawie tych danych ZUS wylicza emerytury między kwietniem bieżącego roku, a marcem 2026 roku.

Kiedy sprawca chce popełnić przestępstwo, ale mu się to nie udaje – czyli o usiłowaniu popełnienia przestępstwa

Czasem bywa tak, że mimo gorących chęci i misternego planu, sprawcy nie udaje się popełnić zakładanego przez niego przestępnego czynu. Należy jednak odróżnić sytuację, kiedy działanie sprawcy nie przebiegło dla niego pomyślnie i nie osiągnęło spodziewanych rezultatów, od sytuacji kiedy obiektywnie popełnienie danego czynu zabronionego nie jest możliwe. Konsekwencje prawne w obu przypadkach będą bowiem nieco odmienne na gruncie polskiego prawa karnego.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

REKLAMA

Wzrost limitu renty wdowiej z 5 637 zł do 11 876 zł – koniec z „niesprawiedliwością dla emerytów, którzy pracowali przez wiele lat i płacili uczciwie składki emerytalne”?

W dniu 14 marca 2025 r. do Sejmu trafiła petycja w sprawie zmiany wysokości górnego limitu renty wdowiej – z trzykrotności najniższej emerytury, na trzykrotność średniej emerytury. Uwzględnienie powyższego postulatu przez ustawodawcę, spowodowałoby znaczący wzrost kwoty, której przekroczenie skutkować będzie zmniejszeniem wysokości świadczenia przysługującego wdowom i wdowcom w ramach renty wdowiej, a w niektórych przypadkach (w przypadku znacznego przekroczenia ww. limitu) – całkowitą utratą prawa do renty wdowiej.

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas do 20 maja 2025 roku na rozliczenie składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA