Od stycznia 2006 roku firmy powiązane ze sobą mogą uzyskać urzędowe potwierdzenie wybranej przez siebie metody ustalania cen stosowanych we wzajemnych transakcjach. Potwierdzenie takie wydaje minister finansów w formie decyzji, za którą trzeba jednak zapłacić.
Od 1 stycznia 2006 r. zaczęły obowiązywać przepisy o cenach transakcyjnych, o kontroli przestrzegania porozumień cenowych (tj. konieczność składania sprawozdań przez podmioty posiadające porozumienia cenowe w celu usprawnienia weryfikacji stosowania metody) oraz przepisy o uznaniu metod z porozumień za metody szacunkowe dla podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych oraz podatku od towarów i usług.
Zmiany w PIT
Nowe uregulowania dotyczące cen transakcyjnych zostały wprowadzone od 1 stycznia 2006 r. w wyniku nowelizacji ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Z kolei nowy art. 25 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że w przypadku wydania przez właściwy
organ podatkowy, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, w zakresie określonym w tej decyzji stosuje się metodę w niej wskazaną.
Trzeba pamiętać, że podatnicy, którym właściwy organ podatkowy wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, dołączają do zeznania sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej.
W sprawozdaniu tym mają się znaleźć w szczególności dane identyfikujące podmioty powiązane, wielkość sprzedaży uzyskanej przy zastosowaniu uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej, ceny stosowane w transakcjach z podmiotami powiązanymi oraz okres stosowania metody.
Minister finansów określi w rozporządzeniu wzór sprawozdania w celu usprawnienia weryfikacji stosowania metody określonej w decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi.
Nowelizacja w CIT
Od 1 stycznia 2006 r. wszedł w życie nowy art. 11 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Określa on, że w przypadku wydania przez właściwy organ podatkowy, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej, decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, w zakresie określonym w tej decyzji stosuje się metodę w niej wskazaną. Podobnie jak w podatku od osób fizycznych, wprowadzono obowiązek dołączania do zeznania rocznego sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej, w przypadku gdy właściwy organ podatkowy wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej. Minister finansów określi, w drodze rozporządzenia, wzór sprawozdania w celu usprawnienia weryfikacji stosowania metody określonej w decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi. Nastąpi to przy uwzględnieniu w szczególności danych identyfikujących podmioty powiązane, wielkości sprzedaży uzyskanej przy zastosowaniu uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej, ceny stosowanej w transakcjach z podmiotami powiązanymi oraz okres stosowania metody.
Uprawnienia ryczałtowców
Podobnie jak przy podatkach dochodowych od osób prawnych i fizycznych, uznanie metody z porozumienia cenowego za metodę szacunkową stosuje się również w stosunku do ryczałtowców. Wynika to z nowego art. 21a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z poźn. zm.). Otóż w przypadku wydania przez właściwy organ podatkowy, na podstawie przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, w zakresie określonym w tej decyzji stosuje się metodę w niej wskazaną. Podatnicy, którym właściwy organ podatkowy, na podstawie przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa, wyda decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, dołączają do zeznania sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej.
Minister finansów ponadto określi w rozporządzeniu wzór sprawozdania w celu usprawnienia weryfikacji stosowania metody określonej w decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, uwzględniający w szczególności dane identyfikujące podmioty powiązane, wielkość sprzedaży uzyskanej przy zastosowaniu uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej, ceny stosowane w transakcjach z podmiotami powiązanymi oraz okres stosowania metody.
Opłaty za wniosek
Niestety, otrzymanie decyzji o uznaniu metody ustalania ceny transakcyjnej wiąże się z kosztami. Wniosek o uznanie prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi podlega opłacie wpłacanej na rachunek organu właściwego w sprawie porozumienia, w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Wysokość
opłaty od wniosku o przedłużenie terminu obowiązywania decyzji w sprawie porozumienia wynosi połowę wysokości opłaty należnej od wniosku o zawarcie porozumienia. Dodatkowo, jeżeli w toku postępowania w sprawie zawarcia porozumienia organ właściwy w sprawie porozumienia stwierdzi, że wartość transakcji, która może być przedmiotem porozumienia, została we wniosku podana w zaniżonej wysokości, organ ten ustala wysokość opłaty uzupełniającej.
Kontrola cen transakcyjnych
Kontrola dotyczy firm, którym na mocy odrębnych przepisów właściwy organ wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi – w zakresie związanym z wykonaniem tej decyzji.
PAMIĘTAJ
Porozumienie może dotyczyć transakcji, które mają zostać dokonane po złożeniu wniosku o zawarcie porozumienia, jak i transakcji, których realizację rozpoczęto przed dniem złożenia wniosku.
Ceny transakcyjne w VAT
Przepisy o szacowaniu obrotu dla celów
VAT w przypadku powiązań rodzinnych i kapitałowych nie mają zastosowania w przypadku transakcji zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi, w odniesieniu do których właściwy organ podatkowy – na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa – wydał decyzję o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi.
Krzysztof Majczyk