Kliknij w akredytywę

Banki mają w ofercie wszystkie instrumenty, o jakich tylko zamarzyć może importer lub eksporter, żeby mieć pełne poczucie bezpieczeństwa w kontraktach z zagranicznymi partnerami. Tak jest teraz, ale przyszłość należy do elektronicznych platform obsługi klienta.

Każdy eksporter zastanawia się, czy od kontrahenta dostanie zapłatę za swój towar. Każdy importer zachodzi w głowę, za co kupić towar, dla którego znalazł miejsce na rynku, w taki sposób, żeby nie narazić swojej firmy na utratę płynności. Jeden i drugi patrzą z niepokojem na kurs walutowy, bo każde drgnięcie złotego w górę lub w dół obniża lub podwyższa opłacalność przedsięwzięcia. Z tych podstawowych pytań narodziły się coraz bardziej wyrafinowane usługi, jakie oferują banki. A ich podstawową strategią wobec klientów jest zapewnienie im kompleksowości oferty, poczucia bezpieczeństwa i elastyczne odpowiadanie na potrzeby.
– Zabezpieczenie wzajemnych zobowiązań i wierzytelności w postaci gwarancji bankowych, korzystanie przez eksporterów z finansowania udzielanego przez bank w formie dyskonta wierzytelności z odroczonymi terminami zapłaty to instrumenty najczęściej poszukiwane, jak również stosowane przez firmy sprzedające produkty lub zaopatrujące się na rynkach zagranicznych – mówi Ireneusz Kowalewski, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu w Citibank Handlowy.

Eksporter z gwarancją

Najprostszym instrumentem jest gwarancja terminowej płatności. Bank, który udziela gwarancji, zobowiązuje się do zapłaty zobowiązania w określonym terminie, gdyby w tym czasie jego klient sam nie zapłacił. Umowę o gwarancji kontraktowej może zawrzeć importer. Wtedy bank zobowiązuje się, że zapłaci za sprowadzany przez niego towar kontrahentowi.
Kontrahent, który dostał gwarancję banku, zyskuje na wiarygodności. Wiadomo, że bank ma dobrą opinię o jego możliwościach finansowych. Dzięki gwarancji bankowej importer może od kontrahenta dostać dłuższy termin zapłaty za sprowadzone towary. Unika dzięki temu szybkiego angażowania gotówki. Jednak jeśli kontrakt jest gorący, a konieczność zapłaty szybka, może się okazać konieczne złożenie polecenia wypłaty, które jest bezwarunkową formą regulowania zobowiązań w walutach.
Wychodzące polecenie wypłaty może złożyć importer za pośrednictwem swojego banku, żeby jego kontrahentowi zagraniczny bank niezwłocznie wypłacił pieniądze.
Akredytywa i inkaso dokumentowe to z kolei instrumenty, które warunkują wydanie przez bank dokumentów handlowych uprawniających do dysponowania towarem od faktycznej zapłaty za towar lub wystawienia weksla, albo też uzależniają wypłatę od dostarczenia dokumentów. O ile otwarcie akredytywy trochę trwa, bowiem dokumenty wędrują między bankami, o tyle inkaso jest procedurą niemal natychmiastową.

Elektroniczny handel

Właśnie dlatego, żeby obieg dokumentów nie opóźniał handlu, a firmy nie traciły czasu, przyszłość należy do elektronicznych platform wymiany handlowej.
– Oczekujemy, iż wyzwaniem dla banków staje się dalszy dynamiczny rozwój dotychczasowych elektronicznych platform obsługi, w szczególności z zakresu aplikacji zapewniających klientom oszczędność czasu oraz szerszy dostęp do informacji zapewnianych przez bank – mówi Ireneusz Kowalewski.
Kontrahenci będą mogli wkrótce składać zlecenia z własnej siedziby, a w dodatku otrzymywać od banku raporty o statusie zlecenia, kosztach, zakresie dokonanej przez nich lub na ich rzecz zapłaty. Jest to przyszłość już nieodległa, gdyż niektóre banki takie platformy zbudowały i rozszerzają stale dostępne na nich usługi.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


SŁOWNIK
FORFAITING – polega na tym, że bank kupuje przyszłe należności wynikające z eksportu towarów. Klient banku dostaje gotówkę, a bank na podstawie odpowiednich dokumentów, takich jak weksel lub akredytywa, prawo do należności od partnera swojego klienta. Zwykle zawierany jest przy odroczonych terminach płatności.
FAKTORING – polega na tym, że bank, jego spółka zależna albo wyspecjalizowana firma przejmuje od swojego klienta prawa do bezspornych wierzytelności z odroczonym terminem zapłaty, a znaczna część gotówki trafia do klinta, zaraz gdy dostarczy bankowi fakturę. Bank może przyjąć też na siebie ryzyko wypłacalności odbiorcy, to znaczy że jego klient dostanie pieniądze nawet w przypadku bankructwa kontrahenta.
Akredytywa dokumentowa polega na tym, że bank, który ją otwiera na zlecenie importera, zobowiązuje się do zapłacenia eksporterowi określonej kwoty, gdy ten spełni przewidziane w akredytywie warunki.

Jacek Ramotowski


Infor.pl
Standardy z USA w polskich DPS-ach. Samorządy już wdrażają nową jakość opieki nad seniorami
18 wrz 2024

Zwiększenie kompetencji farmaceutów i dołączenie ich do zespołów terapeutycznych, dokładniejsza kontrola jakości oraz ilości przyjmowanych leków, prowadzące między innymi do zmniejszenia liczby hospitalizacji, a zatem kosztów dla systemu powszechnej opieki zdrowotnej. Takie zmiany w systemie opieki senioralnej, wzorowane na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, wdrażają już teraz wybrane samorządy w Polsce. 

Bezrobotni mogą otrzymać dodatkowe pieniądze. I nie chodzi o zasiłek dla bezrobotnych [LISTA]
17 wrz 2024

Osoby bezrobotne, czy to z własnej woli, czy w wyniku zwolnienia, mogą liczyć na wsparcie państwa. Rejestracja w powiatowym urzędzie pracy uprawnia do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także innych świadczeń. Jakich?  Oto szczegóły. 

Emerytura Plus. Emeryci będą mogli zyskać nawet 30 tys. zł i to bez straty 13. emerytury
18 wrz 2024

Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała wprowadzenie nowej zasady obliczania emerytur. Zgodnie z nią, nawet jeśli wysokość składek emerytalnych nie jest wysoka, to dłuższy okres pracy zawodowej powinien gwarantować emeryturę wyższą niż minimalna. Oto szczegóły. 

Czy konsument może pozwać firmę przed sąd swojego miejsca zamieszkania? Wyrok TSUE
18 wrz 2024

Konsument może pozwać przedsiębiorcę przed sąd swojego miejsca zamieszkania, jeśli tylko w sprawie występuje tzw. „element zagraniczny” - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Zasadniczo swojego kontrahenta pozywa się przed sąd, w którym to on ma siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Zawody męskie i kobiecie. Jak kobiety i mężczyźni odnajdują się w nietypowych pracach?
18 wrz 2024

Zawody męskie i kobiece. Pomimo, że w zawodach zmaskulinizowanych jest coraz więcej mężczyzn, a w sfeminizowanych coraz częściej można znaleźć mężczyzn to wciąż obie płcie uważają, że łączy się to ze specyficznymi zadaniami, związanymi z treścią pracy jak i charakterem społecznym. Badania na ten temat przeprowadziła socjolożka z Uniwersytetu SWPS dr Olga Czeranowska. 

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.
18 wrz 2024

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.
18 wrz 2024

500 złotych, 1000 złotych, 1540 złotych. Maksymalnie 2540 złotych na dziecko. Ta pomoc jest dostępna również w roku szkolnym 2024/2025. Co z terminem na złożenie wniosków? Turnusy wyjazdowe, zajęcia opiekuńcze i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne mają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo.

Składki ZUS można opłacić w późniejszym terminie. ZUS nie naliczy odsetek za zwłokę
18 wrz 2024

Składki ZUS za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. będzie można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Ulga dotyczy przedsiębiorców z terenów objętych powodzią.

Rejestracja w przychodni nie odbiera telefonów albo odmawia przyjęcia chorego do lekarza ze względu na brak wolnych terminów? To łamanie praw pacjenta. Co należy zrobić w takiej sytuacji?
18 wrz 2024

Sezon chorobowy w pełni, a próbując dodzwonić się do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nierzadko trzeba odczekać dobrych kilkanaście do kilkudziesięciu minut w długiej kolejce oczekujących osób, które również chcą zarejestrować się do lekarza. Jak już wreszcie uda się dodzwonić do rejestracji – często można usłyszeć w słuchawce, że w tym dniu lekarz nie ma już wolnych terminów i należy ponownie zgłosić się w dniu jutrzejszym. Takie postępowanie przychodni jest niezgodne z przepisami prawa. Co zrobić, jeżeli doświadczymy go na „własnej skórze”?

Renta wdowia: dlaczego wdowa lub wdowiec dostanie maksymalnie tylko 5705,13 zł. Kiedy i gdzie złożyć wniosek
18 wrz 2024

Wdowia renta to świadczenie wyczekiwane. Uchwalanie przepisów trwało i choć są już one opublikowane w Dzienniku Ustaw, to świadczenie wdowom i wdowcom ZUS zacznie wypłacać dopiero w połowie 2025 roku. A ponieważ spełnić trzeba określone w przepisach warunki - niektóre nie do końca sprawiedliwe - by nie spotkał zawód po złożeniu wniosku, warto czas wykorzystać na zaznajomienie się z przepisami.

pokaż więcej
Proszę czekać...