REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie odpraw i odszkodowań

REKLAMA

Zgodnie z ogólną zasadą wolne od opodatkowania są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Od tej zasady przewidziano jednak liczne wyjątki.
Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy z pracownikiem może nastąpić na różne sposoby: za wypowiedzeniem złożonym drugiej stronie, za porozumieniem stron, bez wypowiedzenia z winy drugiej strony i może się wiązać z różnymi sytuacjami życiowymi. Czasem jest to po prostu spowodowane przyjęciem korzystniejszej oferty, niezadowoleniem z pracy pracownika, czasem wiąże się z łamaniem praw pracownika, a czasem ze smutnymi wydarzeniami takimi jak: wypadki przy pracy czy śmierć pracownika. W niniejszym opracowaniu przyjrzymy się pokrótce skutkom finansowym rozwiązania i wygaśnięcia stosunku pracy.
Odprawa rentowa i emerytalna

Każdemu pracownikowi, który spełnia warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury i którego stosunek pracy ustanie w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Przepisy układów zbiorowych obowiązujących u poszczególnych pracodawców czy też przepisy pozakodeksowe regulujące uprawnienia niektórych grup zawodowych mogą ustalać wysokości odpraw w innej wysokości, przy czym nie mogą o­ne być niższe niż określone w Kodeksie pracy. Odprawa taka stanowi przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Wskazuje na to wprost art. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – zwana dalej updof (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), który w ust. 1 pkt 3 w lit. a wyłącza ze zwolnienia odprawy określone w prawie pracy.

Odprawa pośmiertna

W przypadku zgonu pracownika rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna. Wysokość odprawy uzależniona jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi od jednomiesięcznego do sześciomiesięcznego wynagrodzenia pracownika. Również w tym przypadku układy zbiorowe mogą ustalić wysokość odprawy pośmiertnej na wyższej wysokości. Otrzymana od pracodawcy odprawa pośmiertna jest zwolniona od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 7 updof.

Odszkodowania za tzw. zakaz konkurencji

Rozstający się z pracodawcą pracownik często związany jest z nim tzw. zakazem konkurencji. Strony regulują warunki zakazu albo od razu w umowie o pracę, albo zawierają osobną umowę po rozwiązaniu stosunku pracy. Pracownikowi, który obowiązany jest do niepodejmowania pracy lub działalności gospodarczej konkurencyjnej wobec dotychczasowego pracodawcy, przysługuje odszkodowanie. Odszkodowanie to nie podlega zwolnieniu od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. d updof).

Odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia

Co do zasady, przepisy prawa pracy określają długość okresu wypowiedzenia stosunku pracy. Jednakże w przypadkach, gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn nieleżących po stronie pracownika, pracodawca może okres trzymiesięcznego wypowiedzenia skrócić maksymalnie do jednego miesiąca. Odszkodowanie to jako ściśle związane ze stosunkiem pracy podlega opodatkowaniu, jak wynagrodzenie za pracę, i jest wyłączone ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 updof (art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a updof).

Odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie stosunku pracy

Również w sytuacji, gdy pracodawca rozwiąże z pracownikiem umowę o pracę, naruszając przepisy prawa pracy, np. niezachowując wskazanego przepisami okresu wypowiedzenia, pracownikowi przysługuje odszkodowanie. Wysokość tego odszkodowania regulują przepisy Kodeksu pracy, w szczególności art. 471 k.p. W przypadku gdy sąd ustali, iż rozwiązanie umowy o pracę było niezgodne z prawem, odszkodowanie to będzie zwolnione z opodatkowania.

Jednak spór sądowy z odchodzącym pracownikiem nie wpływa pozytywnie na wizerunek pracodawcy i najczęściej dążą o­ni do polubownego załatwienia konfliktu na drodze ugody cywilnoprawnej lub ugody sądowej. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b updof odszkodowania wypłacone w wysokości określonej ugodą sądową (jeśli nie dotyczą utraconych przez pracownika korzyści ani nie dotyczą odszkodowań, których wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów ustaw) korzystają ze zwolnienia od podatku.

WAŻNE
Należy podkreślić, iż odszkodowania wypłacane w ramach ugód (a także umów), ale których wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów ustawy lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, podlegają opodatkowaniu.

Powyższe świadczenia związane są ze stosunkiem pracy i jako takie stanowią przychód ze stosunku pracy. Pracodawca jako płatnik obowiązany jest obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy, a następnie ująć wypłacane odszkodowanie w informacji PIT-11.
Poniżej przedstawiamy tabelaryczne zestawienie odpraw i odszkodowań z uwzględnieniem tego, czy są o­ne opodatkowane i oskładkowane.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Iwona Oczkowska

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA