REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnicy odpowiadają za podatki solidarnie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Co do zasady każdy z podatników odpowiada sam za swoje podatki. Są jednak takie sytuacje, kiedy przepisy podatkowe nakładają odpowiedzialność solidarną na kilka osób. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że organ może domagać się spłacenia długu w całości od każdego dłużnika z osobna.
Podatki trzeba niestety płacić. To jeden z podstawowych obowiązków, jaki nakłada na nas Konstytucja RP. Zakres tej odpowiedzialności konkretyzują poszczególne ustawy podatkowe. W większości przypadków stanowią o­ne, że za zobowiązania podatkowe odpowiadamy indywidualnie. Są jednak przypadki, kiedy zobowiązanymi do zapłaty jest kilka osób solidarnie.

Nie zawsze po równo

Na początku należy wyjaśnić, co oznacza odpowiedzialność solidarna. Najprościej mówiąc, w przypadku odpowiedzialności solidarnej wierzyciel może domagać się spełnienia świadczenia od każdego dłużnika. Nie oznacza to jednak, że dług dzieli się po równo na dłużników i każdy odpowiada tylko do wysokości przypadającej na niego. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że wierzyciel może domagać się należności od wszystkich dłużników, od kilku albo tylko od jednego. Zapłata długu przez jednego dłużnika powoduje wygaśnięcie zobowiązania. Załóżmy, że solidarnie odpowiada za dług trzech podatników. Okazuje się, że jeden z nich nie ma majątku, majątek drugiego wystarczył na wyegzekwowanie tylko 1/10 długu. Ostatni podatnik ma majątek. Dłużnik ma prawo zaspokoić pozostałą część długu z majątku ostatniego dłużnika.
W przypadku, gdyby dług spłaciła tylko jedna osoba, a odpowiedzialność ciążyła solidarnie na kilku osobach, osoba, która spłaciła dług, ma tzw. roszczenie regresowe. Jest to jednak uprawnienie, którego można dochodzić na drodze cywilnej od pozostałych dłużników. Oznacza to, że osoba, która zapłaciła wszystko albo więcej – może domagać się „wyrównania nadpłaconej części długu”. Kwestia regresu między dłużnikami nie będzie jednak interesowała organu podatkowego. W kręgu jego zainteresowania pozostanie tylko skuteczne zaspokojenie należności podatkowej. Jeśli tak się stanie, dług zostanie spłacony, zobowiązanie wygaśnie, czyli przestanie istnieć.

Decydują przepisy

O odpowiedzialności solidarnej przesądzają przepisy ustaw podatkowych. Nie istnieje sytuacja, kiedy solidarna odpowiedzialność ciąży na podatnikach na podstawie domniemania. Musi o­na zawsze jasno wynikać z przepisu prawa.
Do katalogu przepisów, które przewidują odpowiedzialność solidarną, należą:
• art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.).
Zgodnie z jego treścią obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na osobach fizycznych, osobach prawnych i jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej będących stronami czynności cywilnoprawnej. W przypadku podwyższenia kapitału zakładowego, obowiązek ciąży na spółce. Jeżeli jedną ze stron czynności cywilnoprawnej jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek zapłaty podatku ciąży solidarnie na pozostałych stronach tej czynności.
• art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 253, poz. 2532 z późn. zm.).
Zgodnie z treścią tych przepisów obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży solidarnie na osobach lub jednostkach dokonujących czynności, od których pobierana jest opłata skarbowa, jeżeli składają wspólne podania i załączniki do podań, a także jeżeli na ich wspólny wniosek dokonuje się czynności urzędowych lub wydaje zaświadczenia albo zezwolenia. Tak samo będzie w przypadku podatku od czynności cywilnoprawnych, jeżeli jedną ze stron czynności objętej opłatą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej od niej zwolniona. Wtedy obowiązek zapłaty opłaty skarbowej ciąży solidarnie wyłącznie na pozostałych stronach tej czynności.
• art. 5 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).
W tym przypadku obowiązek podatkowy ciąży solidarnie w odniesieniu do darowizny na obdarowanym i darczyńcy.
• art. 3 ust. 4 i art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.).
Nieruchomość lub obiekt budowlany, który stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, stanowi odrębny przedmiot opodatkowania. Wówczas obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Z tym zastrzeżeniem, że jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. W odniesieniu do podatku od środków transportowych, jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.
• art. 1a ust. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Tu odpowiedzialność solidarna za zobowiązania z tytułu podatku dochodowego należnego za okres obowiązywania umowy ponoszą spółki tworzące podatkową grupę kapitałową.
• art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 1993 r. nr 94, poz. 431 z późn. zm.).
Zgodnie z jego treścią, jeżeli grunty opodatkowane podatkiem rolnym stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach (posiadaczach). Tylko jeśli grunty te stanowią gospodarstwo rolne, obowiązek podatkowy ciąży na tej osobie będącej współwłaścicielem (posiadaczem), która to gospodarstwo prowadzi w całości.

Zasady wspólne

Na koniec nie można nie wspomnieć o przepisach wspólnych dotyczących odpowiedzialności solidarnej. Oddzielny,
choć krótki rozdział poświęca im Ordynacja podatkowa. Odnosi się o­n przede wszystkim do sytuacji, kiedy zobo0z mocy prawa, ale w związku z doręczeniem decyzji organu podatkowego, ustalającej jego wysokość. W takich przypadkach, jeżeli zgodnie z ustawami podatkowymi podatnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązanie, odpowiedzialnymi solidarnie są podatnicy, którym doręczono decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego. Zasady tej nie stosuje się jednak do zobowiązań podatkowych pobieranych w formie łącznego zobowiązania pieniężnego. W tym przypadku zasady odpowiedzialności solidarnej stosuje się z chwilą doręczenia decyzji (nakazu płatniczego) osobie, na którą, zgodnie z odrębnymi przepisami, wystawia się decyzję (nakaz płatniczy).
UWAGA
Małżonkowie opodatkowani wspólnie ponoszą solidarną odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe. Solidarna jest także ich wierzytelność o zwrot nadpłaty podatku. Do tej wierzytelności o zwrot nadpłaty stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o wierzytelnościach cywilnoprawnych.

Aleksandra Tarka


 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA