REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie formularze otrzymują podatnicy

REKLAMA

Już w styczniu pierwsi podatnicy złożą w urzędach skarbowych swoje roczne zeznania PIT. Zanim jednak wypełnią własne zeznanie, muszą poczekać aż pracodawca lub inny płatnik przekaże im niezbędne dokumenty. Dopiero wtedy mogą zaplanować wizytę w urzędzie skarbowym.
Zeznanie za 2005 rok o wysokości osiągniętego dochodu (ewentualnie poniesionej straty) składamy do 2 maja 2006 roku. Czasu jest więc dużo. Część podatników będzie jednak chciała nieco wcześniej przekazać swoje zeznanie. Na szybkie wypełnienie swojego PIT decydują się najczęściej ci podatnicy, którzy korzystali z ulg i odliczeń. Ci, którzy do podatku muszą dopłacić, najczęściej zwlekają do ostatniej chwili. Zanim jednak i ci pierwsi, i ci drudzy wypełnią własne zeznanie, powinni zaczekać, aż płatnicy przekażą im niezbędne dokumenty. Jakie? PIT-y, które staną się podstawą wypełnienia zeznania rocznego.

PIT od pracodawcy

Pracodawcy, u których pracujemy na podstawie umów o pracę, umów zleceń czy o dzieło muszą wypełnić formularz PIT-11/8B i przekazać pracownikowi w ściśle określonym terminie. Czas mają do końca lutego. Co to oznacza dla pracownika? Tyle że na możliwość wypełnienia zeznania rocznego będzie musiał, jeśli pracodawcy nie będzie się spieszyło, poczekać do końca lutego. Wtedy dostanie dopiero PIT-11 lub PIT-8B, na podstawie których będzie mógł wypełnić swój PIT. Oczywiście niektórzy pracodawcy przekażą stosowne formularze swoim pracownikom znacznie wcześniej.
PIT-11/8B, czyli informację o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, przekazują pracownikom ci pracodawcy, którzy nie dokonują rocznego obliczenia podatku. PIT-11/8B powinny przekazać podatnikom także spółdzielnie produkcyjne dokonujące wypłat swoim członkom, instytucje wypłacające emerytury i renty z zagranicy osobom otrzymującym te świadczenia, biura terenowe Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, areszty śledcze i zakłady karne, a także organy zatrudnienia.
PIT-11/8B to jeden formularz. Dlatego płatnik, w zależności od tego, czy chce przekazać podatnikowi PIT-11 czy PIT-8B będzie musiał dokonać na formularzu odpowiednich skreśleń. Jeśli chce przekazać PIT-11, skreśla oznaczenie PIT-8B. Jeśli chce przekazać PIT-8B, skreśla oznaczenie PIT-11.

Stypendia i kapitały pieniężne

W tym samym terminie co pracodawcy (czyli do końca lutego) odpowiednie formularze powinni przekazać podatnikom również płatnicy wypłacający uczniom i studentom stypendia. Służy do tego formularz PIT-8S.
Również do końca lutego płatnicy powinni przekazać PIT-8C, czyli informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych przychodach z kapitałów pieniężnych. Na formularzu tym wykazuje się dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, np. akcji, z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, z tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych itp.

PIT za pracownika

Nie wszyscy podatnicy sami będą musieli wypełnić własny PIT. Jeśli podatnik nie korzysta z żadnych ulg i nie rozlicza się wspólnie z małżonkiem, może złożyć specjalne oświadczenie (PIT-12) i zobowiązać do przygotowania rocznego rozliczenia swojego pracodawcę. Wtedy to pracodawca wypełnia PIT za pracownika i przekazuje go do urzędu skarbowego. Ale uwaga. Pracodawca musi jeden egzemplarz przekazać również podatnikowi. Ma na to czas do końca lutego. W tym terminie zobowiązany jest przekazać jeden egzemplarz PIT-40 urzędowi skarbowemu, drugi – podatnikowi.
Dla pracownika to bardzo wygodna forma. Sam nie musi się o nic martwić. Wszystkich formalności musi za niego dopełnić pracodawca.

Informacja dla radnych

Osoby pełniące funkcje społeczne i obywatelskie również otrzymują od płatników informacje na specjalnym formularzu. Będzie to formularz PIT-R. Wykazywane są w nim wypłacone w poszczególnych miesiącach wynagrodzenia osób wykonujących czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich, a także osób, którym organ władzy, administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator zlecił wykonywanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych. PIT-R podatnicy powinni otrzymać do końca lutego.

Na koniec wybór formularza

Jeśli podatnik otrzyma już wszystkie niezbędne informacje od płatników, a także zgromadzi wszystkie inne potrzebne dokumenty (np. faktury, gdy zamierza korzystać z ulgi remontowej), pozostaje wybór odpowiedniego formularza. A to wcale nie jest takie oczywiste dla wszystkich podatników.
Najpopularniejszym formularzem jest PIT-37. Formularz ten wypełniają osoby, które nie są zobowiązane do doliczenia do uzyskanego dochodu dochodów małoletnich dzieci, a uzyskały dochody opodatkowane według skali podatkowej. Będą to podatnicy, od których zaliczki na podatek pobrali płatnicy, m.in. z tytułu wynagrodzeń ze stosunku służbowego, stosunku pracy oraz pracy nakładczej, emerytur lub rent krajowych, przychodów ze zleceń i umów o dzieło czy przychodów z praw autorskich.
Kolejny formularz, czyli PIT-36, przeznaczony jest dla tych osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i od uzyskanych dochodów płacą podatek według skali podatkowej, a także osoby, które uzyskały przychody z zagranicy, a także uzyskujący dochody z tytułu najmu i płacący podatek według zasad ogólnych. PIT-36 wypełnią też ci podatnicy, którzy są zobowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci, np. rentę rodzinną.
Oba formularze, czyli i PIT-37 i PIT-36, przeznaczone są dla osób rozliczających się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie z małżonkiem.
Kolejny formularz to PIT-36L. Wypełni go duża część podatników, którzy uzyskali przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej stawką liniową 19 proc.
Część podatników będzie też zobowiązana do złożenia, niezależnie od tego, czy rozlicza się na formularzu PIT-36, PIT-36L czy PIT-37, dodatkowego zeznania. Będzie to PIT-38. Formularz ten przeznaczony jest dla tych osób, które osiągnęły tzw. zyski giełdowe.
Na tym jednak nie koniec. Wszyscy podatnicy, którzy chcą skorzystać z ulg podatkowych, muszą wypełnić dodatkowe formularze. Będą to, w zależności od tego, jaką ulgę podatnik odlicza, formularze:
• PIT-O – dla odliczających darowizny, wydatki na rehabilitację niepełnosprawnych, wydatki na internet,
• PIT-D – dla podatników korzystających z ulg mieszkaniowych (również zlikwidowanych, ale przysługujących w ramach praw nabytych), odliczający odsetki od kredytów (pożyczek) mieszkaniowych czy wydatki na remont lub modernizację mieszkania albo domu,
• PIT-K – wypełniają go podatnicy korzystający z ulgi na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego.

Anna Wojda


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA