VAT zagraża konkurencyjności

Wśród zarzutów pod adresem ustawy o VAT pojawia się twierdzenie, że jej przepisy są sprzeczne z VI dyrektywą, m.in. w zakresie opodatkowania usług niematerialnych. Czy rzeczywiście?
Rozmowa z Anetą Pożarowską ekspertem z kancelarii podatkowo-księgowej

– Niestety, ustawa zawiera niezgodności z VI dyrektywą. Tak jest w przypadku opodatkowania VAT usług niematerialnych, takich np. jak usługi doradcze, inżynierskie czy w zakresie zarządzania. W art. 27 ust. 4 polskiej ustawy, który zawiera wskazówkę dotyczącą miejsca świadczenia wspomnianych usług, znalazło się niepotrzebne odesłanie do kodów PKWiU. Tymczasem z orzeczenia ETS m.in. w sprawie 168/84 Gunter Berkholz wynika, iż przepisy dotyczące ustalania miejsca świadczenia dla usług mają na celu zapewnienie racjonalnego rozgraniczenia stosownych obszarów objętych krajowymi regułami w zakresie podatku od wartości dodanej poprzez ustalenie w jednolity sposób miejsca uznawanego za miejsce świadczenia usług dla celów podatkowych. Trudno sobie wyobrazić, żeby podatnicy z innych krajów Unii stosowali polską klasyfikację wyrobów i usług do zdefiniowania świadczonych przez siebie usług. Nasza ustawa o VAT powołuje się na PKWiU w takich przypadkach, jak: usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektoniczne i inżynierskie (PKWiU 74.2); w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3). Wprowadzanie takich rozwiązań zawęża zakres pojęciowy usług i powoduje nieprawidłowości w zakresie opodatkowania usług, co z kolei zagraża naszej konkurencyjności, zwłaszcza jeśli chodzi o usługi inżynierskie czy usługi w zakresie badań i analiz technicznych. Jak wiadomo, usługi te są dziś niezbędne przy wszelkiego rodzaju certyfikacjach i dopuszczeniach towaru do obrotu.
Unia Europejska wymaga od nas przyjęcia pewnych rozwiązań, a my stosujemy swoje, które jak pani mówi, nie bardzo przystają do rozwiązań wspólnotowych... Co w takiej sytuacji?

– Wskazówkę w tym zakresie zawiera orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Becker (8/81), w którym Trybunał podkreślił, że jeśli tylko przepisy VI dyrektywy są bezwarunkowe i wystarczająco precyzyjne oraz nie zostały wprowadzone do krajowych regulacji we właściwym czasie albo dokonano tego w sposób nieprawidłowy, wówczas stosuje się je bezpośrednio.
Podobne stanowisko zajął warszawski WSA 12 października tego roku (sygn. akt III SA/Wa 2219/05) w przypadku spółki, która od 1 maja 2004 r. do 31 maja 2005 r. świadczyła firmom unijnym usługi określone przez GUS jako „badania i analizy techniczne”. Firma świadczyła te usługi jako niepodlegające opodatkowaniu. Organy skarbowe natomiast twierdziły, że te usługi są obciążone 22 proc., ponieważ dopiero od 19 października 2004 r. usługi w zakresie badań i analiz technicznych stały się usługami niematerialnymi, tj. opodatkowanymi w miejscu siedziby zagranicznego odbiorcy. Spółka powołała się na sprzeczność polskich regulacji z VI dyrektywą, a WSA uznał, że Polska nieprawidłowo zaimplementowała normy unijne i podatnik mógł bezpośrednio zastosować przepisy UE.

Na razie mamy jednak kłopot z usługami niematerialnymi. I to chyba nie tylko z analizami technicznymi...

– Rozwiązanie problemu w zakresie badań i analiz technicznych to tylko kropla w morzu potrzeb. Podobne problemy mają podatnicy świadczący usługi inżynierskie, szeroko rozumiani konsultanci i doradcy.
Skutkiem różnic w definiowaniu tych usług zgodnie z ustawą polską i VI dyrektywą jest podwójne opodatkowanie VAT niektórych usług świadczonych z Polski. Te same usługi świadczone z zagranicy nie są w ogóle obciążone VAT. To powoduje, że polska firma staje się niekonkurencyjna. Nikt nie zgodzi się na to, żeby płacić dwa razy VAT. Ponadto usługi zagranicznych usługodawców są korzystniejsze dla polskich firm dlatego, że ich usługi nie są nigdzie opodatkowane, a tym samym są tańsze, a więc bardziej korzystne.
W tym zakresie z pewnością ustawa powinna zostać poprawiona.

Rozmawiała Ewa Matyszewska


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...