VAT zagraża konkurencyjności
REKLAMA
– Niestety, ustawa zawiera niezgodności z VI dyrektywą. Tak jest w przypadku opodatkowania VAT usług niematerialnych, takich np. jak usługi doradcze, inżynierskie czy w zakresie zarządzania. W art. 27 ust. 4 polskiej ustawy, który zawiera wskazówkę dotyczącą miejsca świadczenia wspomnianych usług, znalazło się niepotrzebne odesłanie do kodów PKWiU. Tymczasem z orzeczenia ETS m.in. w sprawie 168/84 Gunter Berkholz wynika, iż przepisy dotyczące ustalania miejsca świadczenia dla usług mają na celu zapewnienie racjonalnego rozgraniczenia stosownych obszarów objętych krajowymi regułami w zakresie podatku od wartości dodanej poprzez ustalenie w jednolity sposób miejsca uznawanego za miejsce świadczenia usług dla celów podatkowych. Trudno sobie wyobrazić, żeby podatnicy z innych krajów Unii stosowali polską klasyfikację wyrobów i usług do zdefiniowania świadczonych przez siebie usług. Nasza ustawa o VAT powołuje się na PKWiU w takich przypadkach, jak: usługi doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektoniczne i inżynierskie (PKWiU 74.2); w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3). Wprowadzanie takich rozwiązań zawęża zakres pojęciowy usług i powoduje nieprawidłowości w zakresie opodatkowania usług, co z kolei zagraża naszej konkurencyjności, zwłaszcza jeśli chodzi o usługi inżynierskie czy usługi w zakresie badań i analiz technicznych. Jak wiadomo, usługi te są dziś niezbędne przy wszelkiego rodzaju certyfikacjach i dopuszczeniach towaru do obrotu.
Unia Europejska wymaga od nas przyjęcia pewnych rozwiązań, a my stosujemy swoje, które jak pani mówi, nie bardzo przystają do rozwiązań wspólnotowych... Co w takiej sytuacji?
– Wskazówkę w tym zakresie zawiera orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Becker (8/81), w którym Trybunał podkreślił, że jeśli tylko przepisy VI dyrektywy są bezwarunkowe i wystarczająco precyzyjne oraz nie zostały wprowadzone do krajowych regulacji we właściwym czasie albo dokonano tego w sposób nieprawidłowy, wówczas stosuje się je bezpośrednio.
Na razie mamy jednak kłopot z usługami niematerialnymi. I to chyba nie tylko z analizami technicznymi...
– Rozwiązanie problemu w zakresie badań i analiz technicznych to tylko kropla w morzu potrzeb. Podobne problemy mają podatnicy świadczący usługi inżynierskie, szeroko rozumiani konsultanci i doradcy.
Rozmawiała Ewa Matyszewska
REKLAMA