REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BZ WBK, a potem długo nic...

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W Polsce banki nie spieszą się z wydawaniem kart z mikroprocesorem. Nie dopinguje ich nawet to, że od początku tego roku odpowiedzialność za oszukańcze transakcje ponosi ta strona, która nie wprowadziła nowej technologii. Z duchem czasu idą za to centra rozliczeniowe.

W obiegu jest 500 tys. kart z chipem, czyli 2,6 proc. wszystkich znajdujących się w portfelach Polaków. Na razie tylko BZ WBK wziął się ostro za wprowadzenie plastików w nowym standardzie. Wydał już ponad 440 tys. kart z chipem, a za dwa lata wszystkie jego karty będą wyposażone w mikroprocesor. BZ WBK dostosował także swoje bankomaty do nowej technologii. Do lidera dołącza Lukas Bank, który wszystkie nowe karty VISA Classic wydaje w standardzie EMV, czyli zaopatruje je w chip. Przedstawiciele banku nie chcą jednak ujawnić, ile z nich działa już w tym systemie.

Niewiele kart

Inne banki (BRE Bank, Kredyt Bank, PKO BP) mogą pochwalić się jedynie niewielką liczbą kart z chipem wydanych w ramach programów pilotażowych lub dostępnych tylko dla klientów z grupy private banking. Największy polski detalista PKO BP w ramach pilotażu wydał w trzech emisjach kilkanaście tysięcy kart debetowych PKO Ekspres (Visa Electron) z mikroprocesorem. Obecnie w obiegu jest ich 7,6 tys.
– Proces wymiany kart z paskiem magnetycznym na karty z mikroprocesorem będzie odbywał się stopniowo i w dłuższym czasie. Nie została jeszcze podjęta decyzja, które rodzaje kart będą wymieniane w pierwszej kolejności – wyjaśnia Marek Kłuciński z PKO BP.
Liczba wszystkich kart wydanych przez PKO BP przekroczyła w październiku 6 mln.
Można się jednak spodziewać, że skoro należące do PKO BP centrum rozliczeniowe eService chce w przyszłym roku dostosować swoje terminale do kart chipowych, największy detalista na rynku bankowym zacznie w tym samym czasie na poważną skalę wydawać karty w nowej technologii.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Większe bezpieczeństwo

Od początku roku obowiązuje zasada (liability shift) wprowadzona przez organizacje płatnicze Visa i MasterCard, zgodnie z którą odpowiedzialność za oszukańcze transakcje ponosi ten podmiot uczestniczący w rozliczeniu transakcji, który nie wprowadził technologii kart z mikroprocesorem. W Polsce banki nie kwapią się z szybkim przechodzeniem na technologię EMV, ponieważ odsetek transakcji oszukańczych jest niewielki i ewentualne straty z tytułu odpowiedzialności za transakcje oszukańcze są mniejsze niż koszty wymiany kart magnetycznych na droższe, w technologii EMV.
A karty z chipem to przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Nie można ich skopiować. Dodatkowo transakcje potwierdza się kodem PIN, a nie podpisem. W przypadku utraty karty chipowej przez jej właściciela stanie się o­na bezużyteczna dla przestępców, którzy nie będą znali jej kodu PIN. Przekonali się o tym Brytyjczycy. W pierwszym półroczu poziom oszustw wynikających z kradzieży lub podrabiania kart kredytowych spadł niemal o 30 proc. Główną przyczyną tej zmiany jest wprowadzenie do powszechnego użycia kart chipowych.

Rośnie sieć

Argumentem polskich banków przeciw szybkiemu wprowadzaniu kart była niewielka sieć akceptacji. Jednak tak nie jest, gdyż centra rozliczeniowe powiększają sieć akceptującą karty z chipem. Przykładem jest CardPoint, który ma około 14 tys. czytników (terminali i punktów kasowych), 9,5 tys. akceptuje karty z mikroprocesorem, a w przyszłym roku również wszystkie pozostałe. Z kolei eService za kilkanaście dni przedstawi szczegółowy harmonogram dostosowania urządzeń do technologii EMV, a wdroży go w przyszłym roku. Polcard – największe centrum autoryzacyjne – ma na razie około 6 tysięcy terminali obsługujących karty chipowe (na 70 tys. urządzeń). Docelowo firma zakłada, że wszystkie urządzenia będą zgodne z formatem EMV, ale proces ich dostosowania do akceptowania kart chipowych będzie następował stopniowo. Według szacunków firmy ostatni terminal zostanie wymieniony w ciągu kilku lat.
Sieć akceptująca karty z mikroprocesorem zaczyna się powiększać. Bankom odpada więc koronny argument, którym zasłaniały się przed wdrażaniem kart nowej generacji. Na wszelki wypadek banki wydające karty w nowym standardzie wyposażają je zarówno w pasek magnetyczny, jak i chip. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że można nimi płacić także tam, gdzie nie ma terminali czytających chip, ale z drugiej strony walor bezpieczeństwa jest mniejszy.

Monika Krześniak


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA