REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BZ WBK, a potem długo nic...

REKLAMA

W Polsce banki nie spieszą się z wydawaniem kart z mikroprocesorem. Nie dopinguje ich nawet to, że od początku tego roku odpowiedzialność za oszukańcze transakcje ponosi ta strona, która nie wprowadziła nowej technologii. Z duchem czasu idą za to centra rozliczeniowe.

W obiegu jest 500 tys. kart z chipem, czyli 2,6 proc. wszystkich znajdujących się w portfelach Polaków. Na razie tylko BZ WBK wziął się ostro za wprowadzenie plastików w nowym standardzie. Wydał już ponad 440 tys. kart z chipem, a za dwa lata wszystkie jego karty będą wyposażone w mikroprocesor. BZ WBK dostosował także swoje bankomaty do nowej technologii. Do lidera dołącza Lukas Bank, który wszystkie nowe karty VISA Classic wydaje w standardzie EMV, czyli zaopatruje je w chip. Przedstawiciele banku nie chcą jednak ujawnić, ile z nich działa już w tym systemie.

Niewiele kart

Inne banki (BRE Bank, Kredyt Bank, PKO BP) mogą pochwalić się jedynie niewielką liczbą kart z chipem wydanych w ramach programów pilotażowych lub dostępnych tylko dla klientów z grupy private banking. Największy polski detalista PKO BP w ramach pilotażu wydał w trzech emisjach kilkanaście tysięcy kart debetowych PKO Ekspres (Visa Electron) z mikroprocesorem. Obecnie w obiegu jest ich 7,6 tys.
– Proces wymiany kart z paskiem magnetycznym na karty z mikroprocesorem będzie odbywał się stopniowo i w dłuższym czasie. Nie została jeszcze podjęta decyzja, które rodzaje kart będą wymieniane w pierwszej kolejności – wyjaśnia Marek Kłuciński z PKO BP.
Liczba wszystkich kart wydanych przez PKO BP przekroczyła w październiku 6 mln.
Można się jednak spodziewać, że skoro należące do PKO BP centrum rozliczeniowe eService chce w przyszłym roku dostosować swoje terminale do kart chipowych, największy detalista na rynku bankowym zacznie w tym samym czasie na poważną skalę wydawać karty w nowej technologii.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Większe bezpieczeństwo

Od początku roku obowiązuje zasada (liability shift) wprowadzona przez organizacje płatnicze Visa i MasterCard, zgodnie z którą odpowiedzialność za oszukańcze transakcje ponosi ten podmiot uczestniczący w rozliczeniu transakcji, który nie wprowadził technologii kart z mikroprocesorem. W Polsce banki nie kwapią się z szybkim przechodzeniem na technologię EMV, ponieważ odsetek transakcji oszukańczych jest niewielki i ewentualne straty z tytułu odpowiedzialności za transakcje oszukańcze są mniejsze niż koszty wymiany kart magnetycznych na droższe, w technologii EMV.
A karty z chipem to przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Nie można ich skopiować. Dodatkowo transakcje potwierdza się kodem PIN, a nie podpisem. W przypadku utraty karty chipowej przez jej właściciela stanie się o­na bezużyteczna dla przestępców, którzy nie będą znali jej kodu PIN. Przekonali się o tym Brytyjczycy. W pierwszym półroczu poziom oszustw wynikających z kradzieży lub podrabiania kart kredytowych spadł niemal o 30 proc. Główną przyczyną tej zmiany jest wprowadzenie do powszechnego użycia kart chipowych.

Rośnie sieć

Argumentem polskich banków przeciw szybkiemu wprowadzaniu kart była niewielka sieć akceptacji. Jednak tak nie jest, gdyż centra rozliczeniowe powiększają sieć akceptującą karty z chipem. Przykładem jest CardPoint, który ma około 14 tys. czytników (terminali i punktów kasowych), 9,5 tys. akceptuje karty z mikroprocesorem, a w przyszłym roku również wszystkie pozostałe. Z kolei eService za kilkanaście dni przedstawi szczegółowy harmonogram dostosowania urządzeń do technologii EMV, a wdroży go w przyszłym roku. Polcard – największe centrum autoryzacyjne – ma na razie około 6 tysięcy terminali obsługujących karty chipowe (na 70 tys. urządzeń). Docelowo firma zakłada, że wszystkie urządzenia będą zgodne z formatem EMV, ale proces ich dostosowania do akceptowania kart chipowych będzie następował stopniowo. Według szacunków firmy ostatni terminal zostanie wymieniony w ciągu kilku lat.
Sieć akceptująca karty z mikroprocesorem zaczyna się powiększać. Bankom odpada więc koronny argument, którym zasłaniały się przed wdrażaniem kart nowej generacji. Na wszelki wypadek banki wydające karty w nowym standardzie wyposażają je zarówno w pasek magnetyczny, jak i chip. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że można nimi płacić także tam, gdzie nie ma terminali czytających chip, ale z drugiej strony walor bezpieczeństwa jest mniejszy.

Monika Krześniak


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA