Kto składa deklarację PIT-6

Osoby prowadzące produkcję rolną, które nie są rolnikami, obowiązane są złożyć deklarację do wymiaru zaliczek z działów specjalnych produkcji rolnej. Jeśli chcą rozpocząć wykonywanie działalności w ciągu roku, deklarację należy złożyć w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności.
Działy specjalne produkcji rolnej stanowią oddzielne od działalności gospodarczej źródło przychodów wymienione w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Oznacza to, że dochody z tego źródła podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Wyłączeniu spod opodatkowania według wspomnianej ustawy podlegają tylko przychody z działalności rolniczej.
Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. w przypadku uprawy grzybów nieprzekraczających 25 mkw. powierzchni uprawowej). Załącznik ten określa rodzaj i rozmiar działów specjalnych produkcji rolnej oraz normy szacunkowe dochodu rocznego.

Określenie dochodu

Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych dla prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody (podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe). O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło o­no w ciągu roku.
Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.
Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.

Terminy

W jednym i drugim przypadku podstawowym obowiązkiem, który powinni wypełnić podatnicy osiągający dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, jest złożenie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu deklaracji według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym (PIT-6). Obowiązek ten dotyczy tych, którzy kontynuują działalność. Taką deklarację muszą złożyć też osoby, które rozpoczynają w ciągu roku podatkowego prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. W tym przypadku obowiązuje 7-dniowy termin od dnia rozpoczęcia działalności. To jednak nie wszystko. W terminie 7 dni podatnicy obowiązani są zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o:
zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji,
zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji.
Jeżeli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej jest ustalany na podstawie ksiąg, podatnicy składają urzędowi skarbowemu w terminie do 30 listopada deklarację o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym na tym samym druku PIT-6. W praktyce polega to na tym, że wypełniają jedną rubrykę więcej w składanej deklaracji PIT-6.

Wypełnienie deklaracji

Deklaracja PIT-6 stanowi podstawę do wydania przez naczelnika urzędu skarbowego decyzji zaliczkowej. Podatnicy działów specjalnych są zobowiązani wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika tego urzędu skarbowego obniżone o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.
W poz. 1 deklaracji PIT-6 podatnik powinien wpisać swój NIP, a w poz. 4 rok, za który zostanie wymierzona zaliczka na podatek od dochodów z działów produkcji rolnej. W przypadku deklaracji PIT-6 składanej do 30 listopada tego roku w poz. 4 należy wpisać 2006 rok. W poz. 5 wpisuje się urząd skarbowy, do którego składana jest deklaracja, czyli urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika. Pozycje 6-8 określają nazwisko i imię podatnika oraz jego datę urodzenia. Miejsce zamieszkania wpisuje się w poz. 9-18. W bloku C w poz. 19-28 należy wpisać miejsce prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. W przypadku gdy miejsc tych jest kilka, wypełnia się poz. 29-38 oraz 39-48. Następnie należy wypełnić poz. 49-51. W poz. 49 wpisuje się rodzaj produkcji (np. uprawa grzybów – pieczarek), w poz. 50 numer działu określony w części H deklaracji, a w poz. 51 rozmiar produkcji, czyli powierzchnię uprawy lub wielkość hodowli (np. dla pie- czarek uprawianych na pow. 1500 mkw. stanowi to wartość 1500). W przypadku prowadzenia kilku rodzajów produkcji wypełnia się analogicznie pozostałe wiersze z bloku D. Jeżeli podatnik zdecyduje, że chce ustalać dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie ksiąg, wypełnia poz. 140 oraz 141. W przeciwnym wypadku pozostawia te pola niewypełnione. Na koniec wreszcie w poz. 142 należy złożyć swój podpis. Pozostałe rubryki są wypełniane przez pracownika urzędu skarbowego. Należy zaznaczyć, że podatnik wypełnia tylko jasne pola w deklaracji, gdyż pola ciemne będą wypełniane przez urzędnika skarbowego.

WZÓR prawidłowo wypełnionej deklaracji PIT-6

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bogdan Świąder


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...