Osoby prowadzące produkcję rolną, które nie są rolnikami, obowiązane są złożyć deklarację do wymiaru zaliczek z działów specjalnych produkcji rolnej. Jeśli chcą rozpocząć wykonywanie działalności w ciągu roku, deklarację należy złożyć w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności.
Działy specjalne produkcji rolnej stanowią oddzielne od działalności gospodarczej źródło przychodów wymienione w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Oznacza to, że dochody z tego źródła podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Wyłączeniu spod opodatkowania według wspomnianej ustawy podlegają tylko
przychody z działalności rolniczej.
Nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. w przypadku uprawy grzybów nieprzekraczających 25 mkw. powierzchni uprawowej). Załącznik ten określa rodzaj i rozmiar działów specjalnych produkcji rolnej oraz normy szacunkowe dochodu rocznego.
Określenie dochodu
Przychód z działów specjalnych produkcji rolnej ustala się według zasad określonych dla prowadzących działalność gospodarczą, jeżeli
podatnik prowadzi księgi wykazujące te przychody (podatkową księgę przychodów i rozchodów lub księgi rachunkowe). O zamiarze założenia ksiąg podatnik jest obowiązany zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed rozpoczęciem roku podatkowego albo przed rozpoczęciem prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli nastąpiło ono w ciągu roku.
Dochodem (stratą) z działów specjalnych produkcji rolnej jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu prowadzenia tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego.
Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.
Terminy
W jednym i drugim przypadku podstawowym obowiązkiem, który powinni wypełnić podatnicy osiągający dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, jest złożenie do 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy urzędowi skarbowemu deklaracji według ustalonego wzoru o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym (PIT-6). Obowiązek ten dotyczy tych, którzy kontynuują działalność. Taką deklarację muszą złożyć też osoby, które rozpoczynają w ciągu roku podatkowego prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. W tym przypadku obowiązuje 7-dniowy termin od dnia rozpoczęcia działalności. To jednak nie wszystko. W terminie 7 dni podatnicy obowiązani są zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o:
• zaistnieniu zmian w prowadzonej produkcji w stosunku do podanej w deklaracji,
• zaprzestaniu lub rozpoczęciu w ciągu roku eksploatacji obiektów umożliwiających całoroczny cykl produkcji.
Jeżeli dochód z działów specjalnych produkcji rolnej jest ustalany na podstawie ksiąg, podatnicy składają urzędowi skarbowemu w terminie do 30 listopada deklarację o wysokości przewidywanego dochodu w roku następnym na tym samym druku PIT-6. W praktyce polega to na tym, że wypełniają jedną rubrykę więcej w składanej deklaracji PIT-6.
Wypełnienie deklaracji
Deklaracja PIT-6 stanowi podstawę do wydania przez naczelnika urzędu skarbowego decyzji zaliczkowej. Podatnicy działów specjalnych są zobowiązani wpłacać do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości ustalonej decyzją naczelnika tego urzędu skarbowego obniżone o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości 7,75 proc. podstawy jej wymiaru.
W poz. 1 deklaracji PIT-6 podatnik powinien wpisać swój NIP, a w poz. 4 rok, za który zostanie wymierzona zaliczka na podatek od dochodów z działów produkcji rolnej. W przypadku deklaracji PIT-6 składanej do 30 listopada tego roku w poz. 4 należy wpisać 2006 rok. W poz. 5 wpisuje się urząd skarbowy, do którego składana jest deklaracja, czyli urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika. Pozycje 6-8 określają nazwisko i imię podatnika oraz jego datę urodzenia. Miejsce zamieszkania wpisuje się w poz. 9-18. W bloku C w poz. 19-28 należy wpisać miejsce prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. W przypadku gdy miejsc tych jest kilka, wypełnia się poz. 29-38 oraz 39-48. Następnie należy wypełnić poz. 49-51. W poz. 49 wpisuje się rodzaj produkcji (np. uprawa grzybów – pieczarek), w poz. 50 numer działu określony w części H deklaracji, a w poz. 51 rozmiar produkcji, czyli powierzchnię uprawy lub wielkość hodowli (np. dla pie- czarek uprawianych na pow. 1500 mkw. stanowi to wartość 1500). W przypadku prowadzenia kilku rodzajów produkcji wypełnia się analogicznie pozostałe wiersze z bloku D. Jeżeli podatnik zdecyduje, że chce ustalać dochód z działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie ksiąg, wypełnia poz. 140 oraz 141. W przeciwnym wypadku pozostawia te pola niewypełnione. Na koniec wreszcie w poz. 142 należy złożyć swój podpis. Pozostałe rubryki są wypełniane przez pracownika urzędu skarbowego. Należy zaznaczyć, że podatnik wypełnia tylko jasne pola w deklaracji, gdyż pola ciemne będą wypełniane przez urzędnika skarbowego.
WZÓR prawidłowo wypełnionej deklaracji PIT-6
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Bogdan Świąder