REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto powinien płacić podatek od diet

REKLAMA

Urzędy skarbowe uważają, że diety związane z podróżami nie należą się przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobowe firmy transportowe i kierowcom na etatach. Na tym nie koniec. Zdaniem fiskusa opodatkowane też powinny być diety osób wykonujących wolne zawody.

Ministerstwo Finansów uznało, że osoby prowadzące działalność transportową nie mogą zaliczać do kosztów diet z tytułu podróży służbowych . Zdaniem MF wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług transportowych nie mieści się w zakresie pojęcia podróży służbowej. Odmienna zaś interpretacja skutkowałaby tym, że działalność takich osób w praktyce sprowadzałaby się do odbywania podróży służbowych. Część ekspertów nie zgadzała się ze stanowiskiem MF. Wskazywali o­ni na funkcję diety, która ma być zryczałtowaną rekompensatę dodatkowych kosztów wyżywienia w czasie podróży służbowych. Mimo trwających sporów wykładnię MF zaczęto stosować, w tym również do innych sytuacji.

Kierowcy na etacie

Pojawił się np. problem, czy diety kierowców zatrudnionych na etacie są zwolnione od podatku (w ramach limitów określonych w rozporządzeniach). Uzasadnienie przedstawione przez MF wskazywałoby na to, że nie. I takie też odpowiedzi zaczęły dominować w odpowiedziach organów podatkowych (np. interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 8 marca 2005 r., nr PD2/423-19/05). Jednak urząd skarbowy w Mogilnie nie jest już tak rygorystyczny. W odpowiedzi udzielnej 25 lutego 2005 r. (nr PBII-415-2/15) zezwolił nie tylko na zaliczanie diet do kosztów uzyskania przychodów, ale także potwierdza ich zwolnienie od podatku.

Urzędy kwestionują

Urzędy zaczęły też kwestionować możliwość zaliczania diet do kosztów przedsiębiorcy we wszystkich przypadkach, gdy ich zdaniem wyjazd poza siedzibę firmy związany jest z istotą świadczonych usług. W piśmie Izby Skarbowej w Rzeszowie z 24 sierpnia 2005 r. (nr IS.I/1-4150/3/05) uznano, że prowadzący kancelarie radca prawny nie ma prawa zaliczać do kosztów diet związanych np. z wyjazdami na rozprawy sądowe. Izba skarbowa uznała, że wyjazdy te „służą realizacji przyjętej do wykonania usługi prawniczej. Innymi słowy należą do istoty wykonywanego przez skarżącego zawodu, którego jednym z przejawów jest np. reprezentowanie strony przed sądem, a ta czynność wymaga wyjazdu poza siedzibę firmy”.

Groźba kontroli

Jeśli organy podatkowe pójdą dalej w tym kierunku, to za jakiś czas każda dieta przedsiębiorcy będzie kwestionowana podczas ewentualnej kontroli. Albo kontrolujący stwierdzą, że wyjazd był związany z istotą prowadzonej działalności (wtedy organy uznają, że nie jest podróżą służbową), albo zostanie ustalone, że podróż nie ma związku z działalnością (a tym samym wydatki z nią związane nie zostały poniesione w celu uzyskania przychodu). Skoro jednak ustawodawca umożliwił przedsiębiorcom – w art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT – zaliczanie diet do kosztów (w ramach obowiązujących limitów), to powinny istnieć sytuacje, w których przepis ten ma zastosowanie.

Konrad Piłat

OPINIA
Błażej Filipowicz, prawnik kancelarii Hananim&Galacki z Konstancina-Jeziorny
W przypadku kierowców można zgodzić się ze stanowiskiem organów skarbowych. Zgodnie z kodeksem pracy jako podróż służbową należy traktować wykonanie na polecenie pracodawcy zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. O możliwości zwolnienia z podatku diet decyduje treść stosunku pracy. Jeżeli umowa o pracę przewiduje, że miejscem pracy jest biuro w danej miejscowości, lub określony obszar geograficzny, to wyjazd poza takie miejsce wykonywania pracy będzie potraktowany jako podróż służbowa. Ważne jest też, aby podróż służbowa odbywana była na polecenie pracodawcy. Nie będzie nią wykonywanie zadań w różnych miejscowościach, których wyboru i terminu pobytu dokonuje każdorazowo sam pracownik. W przypadku innych zawodów, których podróże nie są istotą wykonywanej pracy (np. radców prawnych), urzędowe wykładnie budzą duże wątpliwości, i trudno znaleźć dla nich uzasadnienie w przepisach kodeksu pracy i ustawy o PIT.


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA