REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus najpierw dał, a teraz odbiera

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

W zeznaniu podatkowym za 2002 rok z tzw. premii podatkowej skorzystali liczni przedsiębiorcy, którzy nie zalegali z regulowaniem należności wobec Skarbu Państwa. Teraz urzędy skarbowe twierdzą, że zaległości były i ulga nie przysługiwała.
Niektórzy przedsiębiorcy dawno już zapomnieli o skorzystaniu z tzw. premii podatkowej. Premia podatkowa to prawo przedsiębiorcy do zaliczenia, w roku podatkowym rozpoczynającym się w 2002 r. do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym, wierzytelności zaliczonych uprzednio do przychodów należnych. Była to jednorazowa możliwość zaliczenia do kosztów niezapłaconych przez kontrahentów kwot pieniężnych. Prawo to oparte było na przepisach ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców i uzależnione od spełnienia kilku warunków, np. złożenie do 15 października wykazu wierzytelności.
Kontrowersyjne znane zaległości
Jednym z warunków było też to, aby w terminie złożenia zeznania rocznego za 2002 r., a także za lata wcześniejsze, przedsiębiorcy nie posiadali „znanych zaległości” z tytułu podatków stanowiących dochód budżetu państwa, składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
„Znane zaległości”, to jak zauważa doradca podatkowy Waldemar Szewc, znane nie tylko urzędowi, ale i podatnikowi. Przymiot „znane” oznacza, że powinno to być interpretowane w ten sposób, że dotyczy tylko podatników, którzy świadomie nie wpłacają podatku lub składek ZUS. A nie odnosić się do tych, którzy się pomylili przy ich wyliczeniu.
Należy zauważyć, że zakładając racjonalność ustawodawcy, użycie sformułowania „znane zaległości”, z pewnością nie było zabiegiem przypadkowym. Było to świadome zamierzenie ustawodawcy w zakresie umożliwienia podatnikowi skorzystania z premii podatkowej w sytuacji, gdyby posiadał o­n zaległości, które nie były mu znane w momencie składania rozliczenia rocznego za 2002 rok.
Podatnicy skwapliwie korzystali
Podatnicy korzystali nader skwapliwie z nadarzającej się okazji i wliczali w koszty uzyskania przychodów te nieściągalne wierzytelności. Jednak teraz widmo przeszłości wraca w postaci kontroli przeprowadzanych przez organy podatkowe. Co prawda na początku podatnicy wzywani są do urzędu skarbowego i informowani, że w chwili składania zeznania rocznego mieli jednak zaległości, np. z tytułu składek ZUS lub zdrowotnych. W związku z tym w ramach czynności sprawdzających wzywa się podatników do korekty zeznania rocznego. W stosunku do opornych wszczynane są postępowania podatkowe. Jak się okazuje, zaległości pojawiają się szczególnie w przypadku niedopłaconych składek ZUS. Oczywiście o tym, że mieli zaległości w opłacaniu składek ZUS na dzień składania zeznania rocznego za 2002 r., przedsiębiorcy nic nie wiedzieli. Nie wiedział o tym również ZUS, bo w tym czasie w tej instytucji panował bałagan w związku z wprowadzaniem nowego systemu rozliczania składek.
Takie postępowanie fiskusa nie jest niczym nowym. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia przy nieistniejącej już tzw. uldze inwestycyjnej. Wtedy również fiskus kwestionował prawo do ulgi i nakazywał zwracać pieniądze (np. 30-proc. premię). Podobnie też jak i obecnie restrykcje dotykały podatników, którzy w ocenie fiskusa naruszyli warunki przyznania ulgi.
Były drobne zaległości
Teraz natomiast okazuje się, że były drobne zaległości, a w związku z tym przedsiębiorcy nie mogli skorzystać z dobrodziejstwa premii podatkowej. Nawet wtedy gdy dowiedziawszy się o tym, czym prędzej wpłacili zaległe kwoty. Skutek jest taki, że wierzytelności nieściągalne nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie premii podatkowej. Nie mogą być też zaliczone do kosztów uzyskania przychodów po uprawdopodobnieniu ich nieściągalności na zasadach określonych w ustawach o podatkach dochodowych, gdyż w tym momencie w wielu przypadkach nastąpiło ich przedawnienie (w prawie cywilnym po dwóch lub trzech latach). Oznacza to, że ci, którzy nie skorzystali z premii, zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów nieściągalne wierzytelności po ich uprawdopodobnieniu. Powoduje to nierówność podatników względem prawa, wynikającą z błędnie skonstruowanego przepisu w ustawie restrukturyzacyjnej – uważa doradca podatkowy Waldemar Szewc.
Warunki skorzystania z premii podatkowej
Aby przedsiębiorca skorzystał z premii, nie mógł posiadać „znanych zaległości” w:
• podatkach stanowiących dochód budżetu państwa,
• składkach na ubezpieczenia społeczne,
• składkach na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
Bogdan Świąder
OPINIA
Sławomir Zieleń, doradca podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN
Analizując przepisy, należałoby zastanowić się, komu powinny być znane zaległości. Czy organowi restrukturyzacyjnemu czy też podatnikowi? Wydaje się, że organ powinien znać zaległości w należnych jemu podatkach. Podatnik powinien natomiast znać zaległości we wszystkich innych zobowiązaniach. Jeżeli podatnik nie wiedział, że jego składka na ZUS jest niedopłacona, a dysponuje dowodami pozwalającymi postawić tezę, że je uiścił (np. dowód zapłaty), to fakt, że potem ZUS ją przekazał na inne konto, nie powinien wpływać na pozbawienie podatnika prawa do odliczenia premii. Podatnik jednak powinien umieć udowodnić, że nie znał zaległości.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA