REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnicy nie potrafią pisać wniosków

REKLAMA

Wydawanie wiążących interpretacji podatkowych jest dla urzędników dużym obciążeniem. Problemem jest nie tylko ilość składanych przez podatników wniosków, ale przede wszystkim ich jakość. Odsetek błędnych wniosków w zależności od urzędu waha się od kilku do nawet 90 proc.

Od początku roku obowiązują przepisy dotyczące wiążących interpretacji prawa podatkowego. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że od 1 stycznia do 30 września 2005 r. wszystkie urzędy skarbowe w Polsce wydały 45 659 postanowień. Sprawdziliśmy, z jakimi problemami spotykają się ci, którzy wydawaniem interpretacji zajmują się na co dzień.

Okazuje się, że mimo iż wszystkie interpretacje zostały wydane z zachowaniem ustawowych terminów, a praca urzędów nie została sparaliżowana ilością wniosków, to jednak urzędnicy z ich wydawaniem mają sporo pracy i kłopotów. Mariusz Olech, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Lublinie, wyjaśnił, że wydawanie interpretacji podatkowych jest dla urzędów znaczącym obciążeniem głównie z powodu braków kadrowych. – Dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników urzędów, wnioski o interpretacje załatwiane są na bieżąco, ale często odbywa się to kosztem innych zadań, ważnych z punktu widzenia fiskusa i jego klientów. Również w Izbie Skarbowej w Warszawie dowiedzieliśmy się, że liczba wniosków o wydanie interpretacji zwiększyła się, co niekiedy wpływa na czas załatwiania innych spraw w urzędzie.

Urzędnicy narzekają również na błędy popełniane przez podatników składających wnioski o wydanie interpretacji. W województwie łódzkim odsetek niewłaściwych wniosków kształtuje się od 20 do 80 proc. Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku podaje, że w zależności od urzędu skarbowego wśród składanych wniosków jest od 7 proc. (Urząd Skarbowy Augustów) do nawet 78 proc. (Urząd Skarbowy Zambrów) wniosków, które żeby mogły być rozpatrzone, wymagają usunięcia braków. Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wschowie podaje, że prawie każdy złożony wniosek o interpretację jest w pewnym stopniu niewłaściwy, można w przybliżeniu określić, że 90 proc. wniosków zawiera błędy lub braki formalne. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie ocenia, że takich wniosków jest około 80 proc. Jakie zatem błędy popełniają podatnicy najczęściej?

Andrzej Pieczko, rzecznik Izby Skarbowej w Zielonej Górze wskazuje m.in. na brak konkretnego pytania, brak wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego, brak własnego stanowiska w sprawie, brak opłaty skarbowej, brak podpisu, pytanie snie dotyczące indywidualnej sprawy podatnika. Na takie niedociągnięcia wskazywano w każdym województwie. – Niestety zdarza się, że braki nie są uzupełniane przez wnioskodawców, pomimo skutecznie doręczanych wezwań o ich usunięcie – zauważyła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku.

To niestety nie koniec problemów. Agnieszka Dziura, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Rzeszowie podkreśliła, że znaczna część trudności związanych z dokonywaniem interpretacji spowodowana jest zawiłościami samego prawa podatkowego. – Przepisy te są bardzo często zmieniane, zawierają różnego rodzaju nieścisłości lub sprzeczności, a ich treść powoduje wątpliwości interpretacyjne, z którymi borykają się nie tylko podatnicy, ale również organy stosujące prawo. O randze problemu świadczyć mogą liczne rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych, których zadaniem jest kontrola rozstrzygnięć dokonanych przez organy podatkowe – wyjaśniła Agnieszka Dziura.

Najczęstsze błędy popełniane przez podatników chcących uzyskać interpretację
• brak NIP lub opłaty skarbowej od wniesionego podania,
• brak wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego,
• brak własnego jednoznacznego stanowiska w sprawie,
• nieprecyzyjne formułowanie pytań,
• występowanie z wnioskiem przez osoby nieuprawnione,
• brak powoływania się na przepisy prawa podatkowego,
• składanie wniosku w danej sprawie w formie zbiorowej, tj. przez kilku podatników,
• kierowanie wniosku do niewłaściwego urzędu,
• wnioski nie dotyczące problematyki podatkowej,
• brak oświadczenia, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym,
• złożenie podpisu przez osobę nieuprawnioną do reprezentowania podatnika.

Ewa Matyszewska


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA