Notebook dostępny dla każdego

Krajowy rynek note- booków rośnie w zawrotnym tempie, a producenci prześcigają się w promocjach, by przekonać do siebie klientów. Ceny spadają w zawrotnym tempie.
Rynek komputerów przenośnych w Polsce wzrasta rokrocznie w tempie przekraczającym 30 proc. Sprzedawcy komputerów zacierają ręce, klienci zresztą też, bo notebook stał się dostępny dla każdego.
Cena najważniejsza
Wybór małej firmy i użytkownika indywidualnego determinowany jest nadal głównie ceną i marką producenta. Parametry techniczne często schodzą na drugi plan. Klienci kupują też komputery bez… systemu operacyjnego Windows. Oznacza to zazwyczaj kilkaset złotych oszczędności w cenie całego komputera.
– Głównym kryterium pozostaje cena. Sukces Acera to efekt połączenia korzystnej ceny z interesującymi konfiguracjami i znaną marką. Podobny tropem podąża np. Fujitsu-Siemens Computer. W przypadku zbliżonej ceny, klienci zaczynają porównywać konfigurację – mówi Jarosław Smulski, analityk IDC Central Europe.
Po notebooki sięgają dziś wszyscy, bo zniknęła bariera cenowa. Komputer przenośny wiele miesięcy temu przestał być oznaką prestiżu. Markowy notebook można kupić w ofertach promocyjnych za niespełna 2 tys. złotych, jeszcze rok temu taka cena byłaby niewyobrażalna. Producenci ostrzegają jednak, że taniej już nie będzie.
– Pewne granice zostały już osiągnięte i w najbliższej przyszłości nie przewidujemy istotnych obniżek cen notebooków.
W przyszłym roku może nawet wystąpić lekki wzrost – mówi Robert Grosiak, product manager w polskim oddziale Fujitsu- -Siemens Computer.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bitwa o klienta
Na razie producenci prześcigają się w promocjach, by przyciągnąć jak największą rzeszę klientów. Notebooki znalazły się nawet na półkach dużych hipermarketów spożywczych. Kulminacja sprzedaży nastąpi tradycyjnie w czwartym kwartale. Największymi dostawcami dla tego segmentu rynku są m.in. Acer, HP i Fujitsu-Siemens Computer i Toshiba. Swoich sił próbują w tym segmencie również lokalni producenci jak Comes czy Karen Notebook.
– Klienci decydują się na marki, które są wstanie zapewnić szybką i fachową obsługę gwarancyjną, często ze względu na to, że notebook jest podstawowym narzędziem pracy i użytkownik nie może się z nim rozstać na dłużej niż kilka dni – mówi Wojciech Baniak z Comesa, producenta notebooków Aristo.
Najchętniej kupowane komputery przez małe firmy i użytkowników indywidualnych zawierają obecnie procesor Intel Celeron M lub AMD, pamięć 256MB, dysk twardy o pojemności 40GB i nagrywarkę DVD. Taką konfigurację pracującą pod kontrolą Windows XP Home Edition można nabyć za niespełna 3000 zł brutto. Wybór modeli proponowanych przez dostawców dla tego segmentu rynku jest ogromny.
Jakość kosztuje
Komputerów dedykowanych użytkownikom biznesowym za 2 tys. na próżno szukać. Producenci doskonale zdają sobie sprawę, że średni i duzi przedsiębiorcy chcą płacić więcej za cenę jakości i wydajności komputerów. Coraz większą rolę odgrywa też rola bezpieczeństwa danych znajdujących się na notebookach, dlatego część dostawców zdecydowała się na specjalne rozwiązania utrudniające dostęp niepowołanym osobom, np. czytniki linii papilarnych czy specjalne karty chipowe.
Komputer dla biznesu to wydatek od 5 tys. wzwyż. Za tę cenę klient dostanie wydajniejszy procesor, większy dysk i lepszy wyświetlacz. Zdarza się również, że obudowy notebooków wykonane są z odpornych na zniszczenia materiałów. Zdecydowana większość komputerów pracuje pod kontrolą Windows XP Professional.
– Dla biznesu najważniejsza jest technologia. Liczy się wykonanie notebooka, z jakich materiałów oraz co zawiera poza standardowym wyposażeniem. Użytkownicy są skłonni zapłacić więcej za to, aby dostać produkt lepszej jakości, np. wykonany z mocniejszych materiałów, odporny na uderzenia, wyposażony w dodatkowe oprogramowanie usprawniające prace czy też dłuższy okres gwarancji. Wiedzą, że będzie im służył więcej, a jego awaryjność będzie dużo niższa – przekonuje Piotr Nowik z Lenovo Polska, producenta komputerów przenośnych IBM.
W notebookach dla biznesu wykorzystywane są głównie procesory Intel Pentium M, pamięć 512 MB i dysk twardy od 60-80GB. Największymi dostawcami są m.in. Acer, HP, Fujitsu-Siemens Computer, Dell i Lenovo. Sporadycznie do walki o dużych klientów włączają się lokalni producenci. Wielokrotnie to o­ni wychodzą z tych potyczek zwycięsko. W tym roku nowosądecki Optimus wygrywał już kontrakty w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz bankach PKO BP i BPH.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Nieodwracalny trend
Wielkość sprzedaży komputerów przenośnych już niedługo może być większa niż stacjonarnych. Przedsiębiorcy i użytkownicy indywidualni zakochali się w przenośnych urządzeniach. Rynkowego trendu nie da się już zatrzymać, a liczba użytkowników notebooków w Polsce będzie rosła o kilkadziesiąt procent rocznie.
Marcin Kuśmierz


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...