REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola odwiedzających strony WWW

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Jeśli posiadasz firmowy serwis internetowy, dowiedz się, jaka jest jego oglądalność, i poznaj zachowania jego użytkowników. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zarządzać publikacją informacji w serwisie i minimalizować koszty promocji, podnosząc jednocześnie jej skuteczność.
Gromadzenie takich danych odbywać się może na dwa sposoby. Pierwszym jest analiza logów serwera przez specjalne programy komputerowe. Drugi sposób to skorzystanie z popularnych systemów statystyk oglądalności serwisu.
Dla sklepów internetowych
Logi serwera w największym skrócie można opisać jako pliki tekstowe zapisywane na serwerze, w których znajdują się dane o wszystkich operacjach na nim wykonanych. Pliki te są źródłem wielu informacji na temat każdego użytkownika, który odwiedził serwis. Programy do analizy logów serwera są obecnie najskuteczniejszymi narzędziami pozwalającymi na zapoznanie się z zachowaniami internautów w obrębie serwisu. Dostępne jest zarówno darmowe oprogramowanie, jak i drogie komercyjne programy. Niestety darmowe lub tańsze programy umożliwiają odczyt jedynie podstawowych danych. Za pomocą droższych można już dokonywać wielu bardzo profesjonalnych i złożonych analiz. Podstawową wadą tego typu oprogramowania jest to, że konieczny jest swobodny dostęp do serwera, na którym zainstalowany zostanie program. Na niekorzyść tych programów przemawia także fakt, że w zasadzie wszystkie są w wersji anglojęzycznej.
Omówione cechy programów do analizy logów powodują, że ta metoda kontroli ruchu firmowej witryny nadaje się do dużych serwisów lub sklepów internetowych. Małe i średnie witryny, które zostały stworzone jedynie w celach promocyjnych mogą gromadzić dane korzystając z usług jednego z wielu popularnych serwisów dostarczających systemy statystyk dla witryn internetowych.
Dla małych i średnich
W Polsce działa wiele systemów monitorujących ruch i zachowania użytkowników na stronach WWW. Większość z nich posiada zarówno darmową, jak i płatną wersję. Różnicą pomiędzy nimi jest to, że korzystanie z darmowej wersji wymaga umieszczenia na stronach monitorowanego serwisu grafiki zawierającej logo systemu statystyk. Niektóre darmowe systemy obsługują tylko serwisy nieprzekraczające ustalonej liczby odwiedzin w ciągu doby. Każdy system wymaga rejestracji, podczas której podaje się: e-mail kontaktowy, adres monitorowanej strony, wybiera się login i hasło dostępu do statystyk. W wersjach płatnych wymagane są także dane niezbędne do wystawienia faktury VAT.
Po dokonaniu rejestracji generowany jest specjalny kod HTML, który zostaje udostępniony użytkownikowi do pobrania ze strony systemu bądź wysyłany jest na wskazany adres e-mail. Kod ten dokleja się do kodu serwisu. Pamiętać należy, że jakiekolwiek jego zmiany spowodują statystyki, że nie będą działać poprawnie lub zostaną zlikwidowane.
Z gromadzonymi danymi można zapoznawać się za pośrednictwem specjalnie w tym celu tworzonej strony WWW. Statystyki prezentowane są zazwyczaj w formie czytelnych wykresów i tabel, co znacznie ułatwia ich interpretację.
Zarówno dane dostarczane przez statystyki, jak i programy do analizy logów serwera można podzielić na kilka grup: informacje o pojedynczych użytkownikach (tego typu dane są bogatsze w programach do analizy logów serwera), globalny rozkład odwiedzin, informacje geograficzne, podsumowanie wejść z innych stron, ścieżki poruszania się użytkownika po stronie oraz informacje techniczne.
Informacje o pojedynczych użytkownikach
To informacje o poszczególnych użytkownikach, którzy weszli do serwisu, np.: IP użytkownika (indywidualny numer komputera użytkownika bądź jego serwera proxy), godzina odwiedzin danego użytkownika w serwisie oraz jego geolokalizacja. itp. Zbiera się je głównie, aby w razie stwierdzenia działań niezgodnych z prawem te dane mogły służyć w identyfikacji sprawcy.
Z jakiego miasta
Firmy działające na rynkach lokalnych z pewnością wykorzystają informacje o geograficznym rozmieszczeniu odwiedzin. Systemy gromadzą dane nie tylko o tym, z jakich kontynentów i państw następuje najwięcej odwiedzin w serwisie. Obecnie systemy pokazują także, z jakich miast i regionów Polski najczęściej odwiedzana jest firmowa strona.
Globalny rozkład odwiedzin
Są to informacje sumujące odwiedziny wszystkich użytkowników serwisu i porządkujące je według określonych kryteriów czasowych, takich jak np. łączna liczba odwiedzin od momentu uruchomienia statystyk, liczba wejść do serwisu w ciągu godziny, dnia, tygodnia i roku. Interesujące są też zestawienia wejść posegregowane według dni tygodnia, dni miesiąca, tygodni czy miesięcy w roku – dzięki temu można wnioskować o tym, w jakim czasie występuje największe nasilenie ruchu na stronie.
Wejścia z innych stron
Ocenę dotychczasowych oraz plany nowych działań promocyjnych można oprzeć na danych dotyczących adresów URL, z jakich najczęściej następowało wejście na firmową stronę. Zwykle osobno prezentuje się dane dotyczące wyszukiwarek oraz z innych stron WWW. Niezwykle istotne są informacje o słowach kluczowych, jakie zostały użyte przez użytkowników odwiedzających stronę za pośrednictwem wyszukiwarek. Daje to możliwość weryfikacji tego, czy zachodzi zbieżność pomiędzy ofertą firmy, słowami kluczowymi ustalonymi w procesie pozycjonowania strony i zapytaniami internautów.
Ścieżki ruchu na stronie
Część systemów statystyk pozwala generować tzw. najczęstsze ścieżki poruszania się po serwisie. Obrazują o­ne, z jakiej witryny użytkownicy wchodzą do serwisu oraz do jakich jego sekcji następnie przechodzą ze strony głównej i dokąd dalej przechodzą z tych stron. Przy każdej odwiedzanej stronie serwisu podany jest zazwyczaj czas, jaki przeciętnie spędzili na niej internauci. Łatwo można zatem stwierdzić, które witryny serwisu cieszą się największą popularnością wśród użytkowników.
Informacje techniczne
Z tych informacji najczęściej korzysta się przy okazji modernizacji serwisu, gdyż wskazują na to, jaki system oraz jaka przeglądarka, rozdzielczość i głębia kolorów wykorzystywana jest przez odwiedzających. Pozwala to zapewnić serwisowi bezbłędne wyświetlanie się na największej liczbie komputerów.
Korzystanie z mniej lub bardziej zaawansowanych systemów statystyk jest w dzisiejszych czasach nieodzowne w przypadku każdego poważnego przedsięwzięcia internetowego. Odpowiednio zinterpretowane dane zebrane za ich pomocą mogą przyczynić się do wzrostu oglądalności strony oraz do podniesienia rentowności firmy.
Daniel Kotyras
WARTO WIEDZIEĆ
Identyfikacja użytkownika
Czy mając numer IP, mogę bez przeszkód zidentyfikować dane osobowe użytkownika, który wszedł na moją stronę?

NIE. Można jedynie z wykorzystaniem odpowiednich programów dotrzeć do dostawcy usług internetowych, z których korzysta użytkownik posługujący się danym adresem IP. Ponieważ dostawcy usług internetowych zobowiązani są do ochrony danych osobowych swoich klientów, informacji takich udzielają tylko organom ścigania.
Ruch na witrynach
Czy liczba odsłon strony równa się liczbie osób, które na nią weszły?

NIE. W analizach ruchu na witrynach internetowych rozróżnia się pojęcia: odsłona i unikalny użytkownik. Odsłona to każde wejście na stronę, natomiast unikalnym użytkownikiem jest osoba, na komputerze której system zapisał tzw. plik cookie. Na podstawie tego pliku system później będzie wiedział, że dana osoba już odwiedzała serwis. Zatem jeden unikalny użytkownik może generować więcej niż jedną odsłonę dziennie, jeśli tak się stanie, to wówczas unikalny użytkownik stanie się użytkownikiem powracającym.
Odsłona czy wizyta
Czym różni się odsłona od wizyty?

Wizyta to ciąg odsłon stron serwisu traktowany jako jedna nieprzerwana całość. Przerwa pomiędzy kolejnymi odsłonami nie może przekroczyć 30 minut. Z marketingowego punktu widzenia firmom powinno zależeć nie na dużej liczbie odsłon, lecz na wizytach. Wynika to z tego, że jeśli już jakiś użytkownik dokonuje wizyty na firmowej witrynie, to musiała o­na go czymś zaciekawić. Zatem prawdopodobieństwo dokonania przez niego zakupu rośnie.
Zakaz zmiany kodu
Wszystkie serwisy, które udostępniają darmowe statystyki, zaznaczają, że nie wolno dokonywać żadnych zmian w dostarczanym przez nie kodzie. Dlaczego?

Dzieje się tak, ponieważ systemy te tak naprawdę działają w oparciu o analizę logów serwera. Nie mają jednak dostępu do serwera, na którym umieszczony jest monitorowany serwis, zatem muszą w inny sposób zdobyć te same informacje. Zdobywają je właśnie poprzez kod HTML i swoje logo umieszczone na stronie klienta. Przy każdym wejściu na monitorowaną stronę komputer użytkownika wysyła informacje nie tylko do serwera firmowej witryny, ale także do serwera statystyk. Odbywa się to poprzez pobranie przez komputer użytkownika grafiki z logo serwisu – każde takie pobranie jest przez serwer systemu statystyk odnotowane w plikach zawierających logi. Stąd też każda zmiana w dostarczonym kodzie HTML może przyczynić się do nieprawidłowej komunikacji pomiędzy komputerem użytkownika, a systemem statystyk, przez co wyniki monitornigu mogą być zafałszowane.
Lokalizacja użytkownika
Czy rozpoznawane są miejsca zamieszkania wszystkich użytkowników wchodzących na stronę mojej firmy?

NIE, gdyż rozpoznawanie to odbywa się za pośrednictwem specjalnych baz danych, w których poszczególnym grupom numerów IP przypisywane są lokalizacje geograficzne. Część adresów IP nie może być zidentyfikowana w ogóle, ponieważ są o­ne z założenia dynamicznie przyznawane różnym użytkownikom bez względu na ich miejsce zamieszkania – tak się dzieje np. z użytkownikami popularnej Neostrady bądź zwykłych modemów telefonicznych. Każde ich połączenie z internetem odbywa się z wykorzystaniem innego adresu IP, pierwszego wolnego w puli operatora. Wówczas w statystykach odwiedziny takich osób będą opisywane jako nieznana lokalizacja geograficzna.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA