REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie szyte na miarę

REKLAMA

Towarzystwa ubezpieczeniowe wciąż poszerzają swoją ofertę dla firm, zwłaszcza małych i średnich. Coraz lepiej dostosowują ją do potrzeb nawet wąskich branż i grup przedsiębiorców. Warto więc co pewien czas przeanalizować potrzeby naszej firmy pod względem ubezpieczeń. I gdy okaże się to potrzebne, zmodyfikować dotychczasową polisę lub zamienić ją, zawierając całkiem nową umowę ubezpieczenia – z tym samym lub innym ubezpieczycielem.
Poza produktami pakietowymi godne polecenia są dwa rodzaje ubezpieczeń, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dowodem czego jest najszybszy wzrost składek: grupowe ubezpieczenia pracownicze oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Korzyść z pakietu

Produkty pakietowe, grupujące wiele ryzyk ubezpieczeniowych, pozwalają ubezpieczającemu zaoszczędzić na czasie i na wydatkach, które są znacznie wyższe, gdy trzeba kupować polisy oddzielnie. Pewną komplikację w budowie takich pakietów stanowi fakt, że przepisy prawa nie pozwalają, by jedno towarzystwo zajmowało się jednocześnie ubezpieczeniami majątkowymi i ubezpieczeniami na życie. Jednak firmy ubezpieczeniowe potrafią wybrnąć i z tego problemu. Jest to łatwe, tym bardziej że zazwyczaj w jednej grupie ubezpieczeniowej funkcjonują dwie odrębne spółki ubezpieczeniowe, z których jedna specjalizuje się w ubezpieczeniach majątkowych, a druga w życiowych. Coraz częściej więc w pakiecie ubezpieczeniowym adresowanym do firmy są polisy dotyczące obu grup ryzyk. Przedsiębiorca może więc w ramach jednej umowy generalnej i ewentualnie kilku dodatkowych ubezpieczyć zarówno swoją firmę, samego siebie, jak i ewentualnych pracowników. I to od wszelkich ryzyk, w tym coraz częściej od polis chroniących od utraty zysku.
Niemal każda firma musi dziś korzystać z podstawowych ubezpieczeń majątkowych, z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych czy ubezpieczenia mienia. Na rynku dostępna jest cała gama polis, od podstawowych ubezpieczeń mienia firmy od pożaru, rabunku itp. po ubezpieczenie firmowego mienia w transporcie. Do tego specjalne ubezpieczenia w zakresie np. sprzętu elektronicznego, związane z ryzykiem wybicia szyb itp. Ponieważ takich ryzyk „dnia codziennego” w działalności gospodarczej jest coraz więcej, w ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych pojawiły się też polisy ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk.

Waga odpowiedzialności cywilnej

Jednym z podstawowych ubezpieczeń dla przedsiębiorcy zaczyna być polisa z zakresu odpowiedzialności cywilnej. Generalnie na rynku takie OC dla przedsiębiorcy oferowane jest w dwóch grupach: OC ogólne oraz ubezpieczenie odpowiedzialności za produkt. OC ogólne kierowane jest do osób fizycznych lub prawnych bądź jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej prowadzących działalność gospodarczą, o ile dla danej działalności gospodarczej nie są oferowane odrębne warunki ubezpieczenia OC.
W ramach takiej polisy w zakresie podstawowym ubezpieczyciel udziela ochrony ubezpieczeniowej, gdy w związku z określoną w umowie ubezpieczenia działalnością lub posiadanym mieniem ubezpieczający w następstwie czynu niedozwolonego (odpowiedzialność deliktowa) zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej – przez spowodowanie śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo uszkodzenia i zniszczenia mienia.
Z kolei ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za produkt kierowane jest do ogólnie rozumianych producentów. Za takich np. w polisie ubezpieczenia odpowiedzialności za produkt, oferowanej przez PZU, uważa się przedsiębiorców wytwarzających, wprowadzających do obrotu lub naprawiających produkt, a także ich przedstawicieli oraz każdą osobę, która występuje jako wytwórca, umieszczając na produkcie bądź do niego dołączając swoje nazwisko, nazwę, znak towarowy bądź inne odróżniające oznaczenie; za producentów uważa się również importerów oraz wszystkich, którzy prowadząc działalność gospodarczą mogą wpływać na bezpieczeństwo produktu.
Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna producenta za szkody na osobie lub mieniu wyrządzone komukolwiek w związku z użytkowaniem, zastosowaniem lub konsumpcją produktu lub grupy produktów określonych w umowie ubezpieczenia.

Gdy ubezpiecza pracodawca

Umowa ubezpieczenia grupowego jest umową trójstronną. Ubezpieczającym jest pracodawca, ubezpieczonymi pracownicy, a ubezpieczycielem, rzecz jasna, towarzystwo ubezpieczeniowe. Pracodawca ma więc decydujący głos co do zakresu takiego ubezpieczenia, a przede wszystkim może samodzielnie typować krąg osób, które taką polisą są objęte. A ponieważ – przy spełnieniu określonych kryteriów – ma prawo wliczyć w koszty uzyskania dochodu składki płacone na takie ubezpieczenie (pracowników obciąża wówczas jedynie podatek dochodowy od takiego rzeczowego składnika wynagrodzenia), może dość elastycznie wykorzystywać taką polisę jako narzędzie motywowania.

Jak wybrać polisę i być z niej zadowolonym
KROK 1
Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia na życie, określ preferencyjne cele, które chcesz osiągnąć w zakresie ochrony siebie oraz bliskich osób. Przeanalizuj też, czy i jak te preferencje mogą się zmieniać w czasie trwania umowy ubezpieczenia.

KROK 2
Zadbaj, by umowa dawała ci prawo do zmian tych preferencji.
KROK 3
Jeśli zmieniły się twoje priorytety dotyczące ochrony w ramach poszczególnych ryzyk, wystąp do ubezpieczyciela o modyfikację treści umowy ubezpieczenia.
KROK 4
Jeśli modyfikacje, których oczekujesz, nie są w stanie zaspokoić twoich potrzeb, wypowiedz umowę ubezpieczenia i zawrzyj nową, która odpowiadać będzie preferencjom w zakresie celów ochronnych.
Najnowsze produkty tego typu idą jeszcze dalej. Poza umową główną, finansowaną zazwyczaj przez pracodawcę, dają ubezpieczonym możliwość znacznego poszerzenia zakresu polisy o ochronę w zakresie innych ryzyk. Te opcje dodatkowe są, rzecz jasna, dobrowolne, elastyczne i korzystanie z nich wymaga opłacania dodatkowej składki przez pracownika.
Podstawowy zakres ubezpieczenia grupowego dotyczy ochrony skutków śmierci ubezpieczonego. Część składki idzie na asekurację ubezpieczyciela w zakresie tych ryzyk, natomiast reszta jest inwestowana w fundusze kapitałowe. Działają o­ne na zasadach identycznych jak niezwiązane wprost z rynkiem ubezpieczeń uniwersalne fundusze inwestycyjne. Oznacza to, że za tę część składki, kupowane są jednostki uczestnictwa. Następnie są o­ne składane w portfelu i na bieżąco wyceniane. W przypadku zajścia zdarzenia, przed skutkami którego ma chronić polisa, dochodzi do wypłaty sumy ubezpieczenia. Jest nią bądź kwota określona w polisie (np. 70 tys. zł), bądź wartość portfela w dniu likwidacji polisy (zwana też wartością wykupu). Zawsze ta, która jest wyższa.
Jeśli ogólne warunki ubezpieczenia to przewidują, osoby objęte ubezpieczeniem głównym (w powyższym zakresie) mogą dodatkowo zarówno wnosić dodatkowe wpłaty, jak i wnosić dodatkowe składki przeznaczone na ochronę od innych ryzyk. Dodatkowe wpłaty w całości są inwestowane, służą więc za sposób oszczędzania. Z kolei dodatkowe umowy pozwalają bądź rozszerzyć zakres ubezpieczenia (np. w zakresie ubezpieczeń związanych z leczeniem, w tym pobytem w szpitalu) bądź objąć dodatkowo ubezpieczeniem innych członków rodziny.

Zbigniew Biskupski

WARTO WIEDZIEĆ
Pośrednicy ubezpieczeniowi
Zarówno broker, jak i agent są pośrednikami ubezpieczeniowymi. Różni ich tylko rodzaj i zakres tego pośrednictwa. I tak agent jako pośrednik ubezpieczeniowy wykonuje czynności w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń (czynności agencyjne), polegające na: pozyskiwaniu klientów, wykonywaniu czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia, zawieraniu umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności.
Natomiast broker jako pośrednik ubezpieczeniowy wykonuje czynności w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej (czynności brokerskie), polegające na zawieraniu lub doprowadzaniu do zawarcia umów ubezpieczenia, wykonywaniu czynności przygotowawczych do zawarcia umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności brokerskich.

Gdy firmy się połączą
Ostatnio na rynku ubezpieczeniowym dochodzi do wielu przejęć i fuzji. Połączenie zakładów ubezpieczeń może nastąpić, jeżeli wykonują o­ne działalność w takiej samej formie organizacyjnej. Wówczas na zakład ubezpieczeń przejmujący lub na zakład ubezpieczeń nowo zawiązany przechodzi, z dniem połączenia, portfel ubezpieczeń zakładu przejmowanego lub łączących się zakładów.
Zakład ubezpieczeń może też zawrzeć z innym zakładem ubezpieczeń umowę o przeniesienie całości lub części umów ubezpieczeń. Przeniesienie może nastąpić, pod warunkiem że zakład ubezpieczeń przejmujący portfel ubezpieczeń i zakład ubezpieczeń przekazujący go – po wykonaniu umowy będą posiadać środki własne co najmniej w wysokości pozwalającej utrzymać wypłacalność oraz będą posiadać aktywa na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
zbis


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA