REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie szyte na miarę

REKLAMA

Towarzystwa ubezpieczeniowe wciąż poszerzają swoją ofertę dla firm, zwłaszcza małych i średnich. Coraz lepiej dostosowują ją do potrzeb nawet wąskich branż i grup przedsiębiorców. Warto więc co pewien czas przeanalizować potrzeby naszej firmy pod względem ubezpieczeń. I gdy okaże się to potrzebne, zmodyfikować dotychczasową polisę lub zamienić ją, zawierając całkiem nową umowę ubezpieczenia – z tym samym lub innym ubezpieczycielem.
Poza produktami pakietowymi godne polecenia są dwa rodzaje ubezpieczeń, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, dowodem czego jest najszybszy wzrost składek: grupowe ubezpieczenia pracownicze oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Korzyść z pakietu

Produkty pakietowe, grupujące wiele ryzyk ubezpieczeniowych, pozwalają ubezpieczającemu zaoszczędzić na czasie i na wydatkach, które są znacznie wyższe, gdy trzeba kupować polisy oddzielnie. Pewną komplikację w budowie takich pakietów stanowi fakt, że przepisy prawa nie pozwalają, by jedno towarzystwo zajmowało się jednocześnie ubezpieczeniami majątkowymi i ubezpieczeniami na życie. Jednak firmy ubezpieczeniowe potrafią wybrnąć i z tego problemu. Jest to łatwe, tym bardziej że zazwyczaj w jednej grupie ubezpieczeniowej funkcjonują dwie odrębne spółki ubezpieczeniowe, z których jedna specjalizuje się w ubezpieczeniach majątkowych, a druga w życiowych. Coraz częściej więc w pakiecie ubezpieczeniowym adresowanym do firmy są polisy dotyczące obu grup ryzyk. Przedsiębiorca może więc w ramach jednej umowy generalnej i ewentualnie kilku dodatkowych ubezpieczyć zarówno swoją firmę, samego siebie, jak i ewentualnych pracowników. I to od wszelkich ryzyk, w tym coraz częściej od polis chroniących od utraty zysku.
Niemal każda firma musi dziś korzystać z podstawowych ubezpieczeń majątkowych, z zakresu ubezpieczeń komunikacyjnych czy ubezpieczenia mienia. Na rynku dostępna jest cała gama polis, od podstawowych ubezpieczeń mienia firmy od pożaru, rabunku itp. po ubezpieczenie firmowego mienia w transporcie. Do tego specjalne ubezpieczenia w zakresie np. sprzętu elektronicznego, związane z ryzykiem wybicia szyb itp. Ponieważ takich ryzyk „dnia codziennego” w działalności gospodarczej jest coraz więcej, w ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych pojawiły się też polisy ubezpieczenia mienia od wszystkich ryzyk.

Waga odpowiedzialności cywilnej

Jednym z podstawowych ubezpieczeń dla przedsiębiorcy zaczyna być polisa z zakresu odpowiedzialności cywilnej. Generalnie na rynku takie OC dla przedsiębiorcy oferowane jest w dwóch grupach: OC ogólne oraz ubezpieczenie odpowiedzialności za produkt. OC ogólne kierowane jest do osób fizycznych lub prawnych bądź jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej prowadzących działalność gospodarczą, o ile dla danej działalności gospodarczej nie są oferowane odrębne warunki ubezpieczenia OC.
W ramach takiej polisy w zakresie podstawowym ubezpieczyciel udziela ochrony ubezpieczeniowej, gdy w związku z określoną w umowie ubezpieczenia działalnością lub posiadanym mieniem ubezpieczający w następstwie czynu niedozwolonego (odpowiedzialność deliktowa) zobowiązany jest do naprawienia szkody wyrządzonej osobie trzeciej – przez spowodowanie śmierci, uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia albo uszkodzenia i zniszczenia mienia.
Z kolei ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za produkt kierowane jest do ogólnie rozumianych producentów. Za takich np. w polisie ubezpieczenia odpowiedzialności za produkt, oferowanej przez PZU, uważa się przedsiębiorców wytwarzających, wprowadzających do obrotu lub naprawiających produkt, a także ich przedstawicieli oraz każdą osobę, która występuje jako wytwórca, umieszczając na produkcie bądź do niego dołączając swoje nazwisko, nazwę, znak towarowy bądź inne odróżniające oznaczenie; za producentów uważa się również importerów oraz wszystkich, którzy prowadząc działalność gospodarczą mogą wpływać na bezpieczeństwo produktu.
Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna producenta za szkody na osobie lub mieniu wyrządzone komukolwiek w związku z użytkowaniem, zastosowaniem lub konsumpcją produktu lub grupy produktów określonych w umowie ubezpieczenia.

Gdy ubezpiecza pracodawca

Umowa ubezpieczenia grupowego jest umową trójstronną. Ubezpieczającym jest pracodawca, ubezpieczonymi pracownicy, a ubezpieczycielem, rzecz jasna, towarzystwo ubezpieczeniowe. Pracodawca ma więc decydujący głos co do zakresu takiego ubezpieczenia, a przede wszystkim może samodzielnie typować krąg osób, które taką polisą są objęte. A ponieważ – przy spełnieniu określonych kryteriów – ma prawo wliczyć w koszty uzyskania dochodu składki płacone na takie ubezpieczenie (pracowników obciąża wówczas jedynie podatek dochodowy od takiego rzeczowego składnika wynagrodzenia), może dość elastycznie wykorzystywać taką polisę jako narzędzie motywowania.

Jak wybrać polisę i być z niej zadowolonym
KROK 1
Zanim podpiszesz umowę ubezpieczenia na życie, określ preferencyjne cele, które chcesz osiągnąć w zakresie ochrony siebie oraz bliskich osób. Przeanalizuj też, czy i jak te preferencje mogą się zmieniać w czasie trwania umowy ubezpieczenia.

KROK 2
Zadbaj, by umowa dawała ci prawo do zmian tych preferencji.
KROK 3
Jeśli zmieniły się twoje priorytety dotyczące ochrony w ramach poszczególnych ryzyk, wystąp do ubezpieczyciela o modyfikację treści umowy ubezpieczenia.
KROK 4
Jeśli modyfikacje, których oczekujesz, nie są w stanie zaspokoić twoich potrzeb, wypowiedz umowę ubezpieczenia i zawrzyj nową, która odpowiadać będzie preferencjom w zakresie celów ochronnych.
Najnowsze produkty tego typu idą jeszcze dalej. Poza umową główną, finansowaną zazwyczaj przez pracodawcę, dają ubezpieczonym możliwość znacznego poszerzenia zakresu polisy o ochronę w zakresie innych ryzyk. Te opcje dodatkowe są, rzecz jasna, dobrowolne, elastyczne i korzystanie z nich wymaga opłacania dodatkowej składki przez pracownika.
Podstawowy zakres ubezpieczenia grupowego dotyczy ochrony skutków śmierci ubezpieczonego. Część składki idzie na asekurację ubezpieczyciela w zakresie tych ryzyk, natomiast reszta jest inwestowana w fundusze kapitałowe. Działają o­ne na zasadach identycznych jak niezwiązane wprost z rynkiem ubezpieczeń uniwersalne fundusze inwestycyjne. Oznacza to, że za tę część składki, kupowane są jednostki uczestnictwa. Następnie są o­ne składane w portfelu i na bieżąco wyceniane. W przypadku zajścia zdarzenia, przed skutkami którego ma chronić polisa, dochodzi do wypłaty sumy ubezpieczenia. Jest nią bądź kwota określona w polisie (np. 70 tys. zł), bądź wartość portfela w dniu likwidacji polisy (zwana też wartością wykupu). Zawsze ta, która jest wyższa.
Jeśli ogólne warunki ubezpieczenia to przewidują, osoby objęte ubezpieczeniem głównym (w powyższym zakresie) mogą dodatkowo zarówno wnosić dodatkowe wpłaty, jak i wnosić dodatkowe składki przeznaczone na ochronę od innych ryzyk. Dodatkowe wpłaty w całości są inwestowane, służą więc za sposób oszczędzania. Z kolei dodatkowe umowy pozwalają bądź rozszerzyć zakres ubezpieczenia (np. w zakresie ubezpieczeń związanych z leczeniem, w tym pobytem w szpitalu) bądź objąć dodatkowo ubezpieczeniem innych członków rodziny.

Zbigniew Biskupski

WARTO WIEDZIEĆ
Pośrednicy ubezpieczeniowi
Zarówno broker, jak i agent są pośrednikami ubezpieczeniowymi. Różni ich tylko rodzaj i zakres tego pośrednictwa. I tak agent jako pośrednik ubezpieczeniowy wykonuje czynności w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń (czynności agencyjne), polegające na: pozyskiwaniu klientów, wykonywaniu czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia, zawieraniu umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności.
Natomiast broker jako pośrednik ubezpieczeniowy wykonuje czynności w imieniu lub na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej (czynności brokerskie), polegające na zawieraniu lub doprowadzaniu do zawarcia umów ubezpieczenia, wykonywaniu czynności przygotowawczych do zawarcia umów ubezpieczenia oraz uczestniczeniu w zarządzaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również na organizowaniu i nadzorowaniu czynności brokerskich.

Gdy firmy się połączą
Ostatnio na rynku ubezpieczeniowym dochodzi do wielu przejęć i fuzji. Połączenie zakładów ubezpieczeń może nastąpić, jeżeli wykonują o­ne działalność w takiej samej formie organizacyjnej. Wówczas na zakład ubezpieczeń przejmujący lub na zakład ubezpieczeń nowo zawiązany przechodzi, z dniem połączenia, portfel ubezpieczeń zakładu przejmowanego lub łączących się zakładów.
Zakład ubezpieczeń może też zawrzeć z innym zakładem ubezpieczeń umowę o przeniesienie całości lub części umów ubezpieczeń. Przeniesienie może nastąpić, pod warunkiem że zakład ubezpieczeń przejmujący portfel ubezpieczeń i zakład ubezpieczeń przekazujący go – po wykonaniu umowy będą posiadać środki własne co najmniej w wysokości pozwalającej utrzymać wypłacalność oraz będą posiadać aktywa na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
zbis


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

REKLAMA

Zadośćuczynienie dla pracownika w wysokości co najmniej jego sześciomiesięcznej pensji. Nowe przepisy mają skutecznie zwalczać mobbing

Będzie wyższy minimalny próg zadośćuczynienia za krzywdę wywołaną mobbingiem – co najmniej sześciomiesięczne wynagrodzenie danego pracownika. To pracodawca poniesie odpowiedzialność, nawet jeśli nękającym pracownika był jego bezpośredni przełożony. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawców.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

REKLAMA