Krok do przodu czy krok w przepaść

Lada dzień zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące obrót papierami wartościowymi – akcjami będzie można handlować również poza giełdą. Nie wiadomo tylko, czy będzie to bezpieczne.

Wchodzące w życie nowe regulacje dotyczące rynku kapitałowego (powinny zacząć obowiązywać w październiku) nie mają samych zalet. Zasadniczą konsekwencją nowego prawa będzie odejście od zasady koncentracji rynku i większa konkurencyjność pod względem usług kupna i sprzedaży papierów wartościowych. Zwiększy się swoboda zawierania transakcji. Oprócz możliwości handlu na GPW i CTO, inwestorzy będą mogli robić to np. na alternatywnych systemach obrotu czy też zawierając umowy cywilno-prawne. W ramach tzw. transakcji bezpośrednich firma inwestycyjna będzie mogła również indywidualnie sprzedawać akcje swojego klienta.

Indywidualni zagrożeni

Ten system ma swoje plusy, ale nie brakuje mu również zagrożeń – chodzi przede wszystkim o brak dotychczasowego scentralizowanego nadzoru nad prowadzonymi transakcjami.
Wokół nowych przepisów regulujących obrót papierami wartościowymi rozpętała się burza. Coraz głośniej słychać opinie, że wraz z przyjęciem dyrektyw unijnych nasz rynek zdecydowanie straci na przejrzystości i bezpieczeństwie obrotu, a wśród najbardziej pokrzywdzonych znajdą się drobni inwestorzy. Nowy system może doprowadzić do spadku obrotów na parkiecie i zachęcić do manipulacji.
– Do tej pory słabo radziliśmy sobie z nimi na warszawskiej giełdzie, a tymczasem jako jedni z pierwszych mamy tworzyć całkowicie nowy obrót – to musi zrodzić patologie i nadużycia – alarmuje Jarosław Dominiak, prezes
Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Zgodnie z dyrektywami unijnymi, na wprowadzenie nowych przepisów mamy czas do 2007 roku.
– Tymczasem, nie czekając na ostateczny kształt regulacji unijnych, chcemy wcielić w życie własne rozwiązania, które później trzeba będzie jeszcze odpowiednio dostosować do nowych wymogów – podkreśla Jarosław Dominiak.
Według niego, nie należy się spieszyć, bowiem rynek zacznie działać w oparciu o swego rodzaju protezę, a nie stabilny system prawny.
Jarosław Dominiak twierdzi, że można spodziewać się ostrej walki o klienta. Z jednej strony barykady staną bowiem domy maklerskie, dla których nowe regulacje to szansa na dodatkowe wpływy i zarobek. Z drugiej zaś giełda obawiająca się spadku obrotów i odpływu części inwestorów z parkietu.

Maklerzy liczą na zyski

– Wizja czarnego scenariusza jest mocno przesadzona – uważa jednak Maria Dobrowolska, prezes Izby Domów Maklerskich.
Jej zdaniem, co prawda dyrektywy unijne dają sporą dowolność w tworzeniu zasad obrotu poza rynkiem regulowanym, jednak pośrednicy mają już narzucone bardzo rygorystyczne procedury. Muszą także spełniać określone kryteria kapitałowe, które są niezbędnym warunkiem do zawierania transakcji np. na własny rachunek czy też w imieniu klienta.
– Jeżeli część obrotu przejdzie w ręce domów maklerskich, to nie trzeba z tego powodu od razu bić na alarm. Chodzi o to, żeby rynek rozwijał się zgodnie z trendami obowiązującymi w Europie i na świecie. W tej sytuacji decentralizacja i tworzenie nowych alternatywnych możliwości obrotu jest kolejnym etapem rozwoju i tak też musi być traktowane – podkreśla Maria Dobrowolska.
Jej zdaniem, wśród głównych korzyści trzeba wymienić np. niższe koszty obsługi transakcji. Oczywiście pośrednicy będą starali się przyciągnąć klientów do swojej oferty, a to może zaowocować również poprawą jakości świadczonych usług.

Giełda ostrzega

Czy jednak wdrożenie nowych regulacji na stosunkowo młodym polskim rynku okaże się procesem całkowicie bezbolesnym?
– Na razie trudno przewidzieć jak w ostatecznym kształcie będą wyglądały przepisy, bowiem trwają jeszcze nad nimi prace. Za wcześnie więc mówić o konkretach, jednak z całą pewnością utrzymanie przejrzystości i bezpieczeństwa uczestników rynku powinno być celem nadrzędnym – mówi Jarosław Kozłowski, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
Obawy mają sami przedstawiciele warszawskiej giełdy. Według Adama Maciejewskiego, dyrektora Działu Notowań i Rozwoju GPW, mogą pojawiać się patologie w postaci niezbyt przejrzystych reguł gry lub mniejszego dostępu do informacji.
– W kontekście obowiązujących obecnie przepisów – dających wszystkim uczestnikom równy dostęp do informacji, narażone będą interesy drobnych inwestorów, którzy mają zdecydowanie słabszą pozycję niż instytucje – podkreśla Adam Maciejewski.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Nowe możliwości handlu akcjami

Alternatywne systemy obrotu
– konkurencyjne w stosunku do GPW i CTO platformy tworzone przez banki, domy maklerskie, zagraniczne firmy inwestycyjne; podlegają ustawowym regulacjom, do rozpoczęcia działalności konieczna jest zgoda KPWiG.
Transakcje bezpośrednie – zawierane pomiędzy inwestorem i domem maklerskim kupującym akcje na własny rachunek, nieobjęte regulacjami ustawowymi – podlegają indywidualnym procedurom.
Umowy cywilnoprawne – zawierane poza rynkiem zorganizowanym i transakcjami bezpośrednimi.
źródło: GPW

Krzysztof Pączkowski


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...