REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krok do przodu czy krok w przepaść

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Lada dzień zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące obrót papierami wartościowymi – akcjami będzie można handlować również poza giełdą. Nie wiadomo tylko, czy będzie to bezpieczne.

Wchodzące w życie nowe regulacje dotyczące rynku kapitałowego (powinny zacząć obowiązywać w październiku) nie mają samych zalet. Zasadniczą konsekwencją nowego prawa będzie odejście od zasady koncentracji rynku i większa konkurencyjność pod względem usług kupna i sprzedaży papierów wartościowych. Zwiększy się swoboda zawierania transakcji. Oprócz możliwości handlu na GPW i CTO, inwestorzy będą mogli robić to np. na alternatywnych systemach obrotu czy też zawierając umowy cywilno-prawne. W ramach tzw. transakcji bezpośrednich firma inwestycyjna będzie mogła również indywidualnie sprzedawać akcje swojego klienta.

Indywidualni zagrożeni

Ten system ma swoje plusy, ale nie brakuje mu również zagrożeń – chodzi przede wszystkim o brak dotychczasowego scentralizowanego nadzoru nad prowadzonymi transakcjami.
Wokół nowych przepisów regulujących obrót papierami wartościowymi rozpętała się burza. Coraz głośniej słychać opinie, że wraz z przyjęciem dyrektyw unijnych nasz rynek zdecydowanie straci na przejrzystości i bezpieczeństwie obrotu, a wśród najbardziej pokrzywdzonych znajdą się drobni inwestorzy. Nowy system może doprowadzić do spadku obrotów na parkiecie i zachęcić do manipulacji.
– Do tej pory słabo radziliśmy sobie z nimi na warszawskiej giełdzie, a tymczasem jako jedni z pierwszych mamy tworzyć całkowicie nowy obrót – to musi zrodzić patologie i nadużycia – alarmuje Jarosław Dominiak, prezes
Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Zgodnie z dyrektywami unijnymi, na wprowadzenie nowych przepisów mamy czas do 2007 roku.
– Tymczasem, nie czekając na ostateczny kształt regulacji unijnych, chcemy wcielić w życie własne rozwiązania, które później trzeba będzie jeszcze odpowiednio dostosować do nowych wymogów – podkreśla Jarosław Dominiak.
Według niego, nie należy się spieszyć, bowiem rynek zacznie działać w oparciu o swego rodzaju protezę, a nie stabilny system prawny.
Jarosław Dominiak twierdzi, że można spodziewać się ostrej walki o klienta. Z jednej strony barykady staną bowiem domy maklerskie, dla których nowe regulacje to szansa na dodatkowe wpływy i zarobek. Z drugiej zaś giełda obawiająca się spadku obrotów i odpływu części inwestorów z parkietu.

Maklerzy liczą na zyski

– Wizja czarnego scenariusza jest mocno przesadzona – uważa jednak Maria Dobrowolska, prezes Izby Domów Maklerskich.
Jej zdaniem, co prawda dyrektywy unijne dają sporą dowolność w tworzeniu zasad obrotu poza rynkiem regulowanym, jednak pośrednicy mają już narzucone bardzo rygorystyczne procedury. Muszą także spełniać określone kryteria kapitałowe, które są niezbędnym warunkiem do zawierania transakcji np. na własny rachunek czy też w imieniu klienta.
– Jeżeli część obrotu przejdzie w ręce domów maklerskich, to nie trzeba z tego powodu od razu bić na alarm. Chodzi o to, żeby rynek rozwijał się zgodnie z trendami obowiązującymi w Europie i na świecie. W tej sytuacji decentralizacja i tworzenie nowych alternatywnych możliwości obrotu jest kolejnym etapem rozwoju i tak też musi być traktowane – podkreśla Maria Dobrowolska.
Jej zdaniem, wśród głównych korzyści trzeba wymienić np. niższe koszty obsługi transakcji. Oczywiście pośrednicy będą starali się przyciągnąć klientów do swojej oferty, a to może zaowocować również poprawą jakości świadczonych usług.

Giełda ostrzega

Czy jednak wdrożenie nowych regulacji na stosunkowo młodym polskim rynku okaże się procesem całkowicie bezbolesnym?
– Na razie trudno przewidzieć jak w ostatecznym kształcie będą wyglądały przepisy, bowiem trwają jeszcze nad nimi prace. Za wcześnie więc mówić o konkretach, jednak z całą pewnością utrzymanie przejrzystości i bezpieczeństwa uczestników rynku powinno być celem nadrzędnym – mówi Jarosław Kozłowski, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
Obawy mają sami przedstawiciele warszawskiej giełdy. Według Adama Maciejewskiego, dyrektora Działu Notowań i Rozwoju GPW, mogą pojawiać się patologie w postaci niezbyt przejrzystych reguł gry lub mniejszego dostępu do informacji.
– W kontekście obowiązujących obecnie przepisów – dających wszystkim uczestnikom równy dostęp do informacji, narażone będą interesy drobnych inwestorów, którzy mają zdecydowanie słabszą pozycję niż instytucje – podkreśla Adam Maciejewski.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Nowe możliwości handlu akcjami

Alternatywne systemy obrotu
– konkurencyjne w stosunku do GPW i CTO platformy tworzone przez banki, domy maklerskie, zagraniczne firmy inwestycyjne; podlegają ustawowym regulacjom, do rozpoczęcia działalności konieczna jest zgoda KPWiG.
Transakcje bezpośrednie – zawierane pomiędzy inwestorem i domem maklerskim kupującym akcje na własny rachunek, nieobjęte regulacjami ustawowymi – podlegają indywidualnym procedurom.
Umowy cywilnoprawne – zawierane poza rynkiem zorganizowanym i transakcjami bezpośrednimi.
źródło: GPW

Krzysztof Pączkowski


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracę dają od ręki. Płacą nawet... 19 tysięcy miesięcznie! Nie trzeba mieć matury ani studiów

Kalendarz ma wypełniony na kilka miesięcy do przodu, ludzie ustawiają się do niego w kolejce. Tak się dobrze kręci biznes właścicielowi stolarskiej firmy, który z wykształcenia jest… historykiem. Dziesięć lat temu schował do kieszeni uniwersytecki dyplom i został fachowcem na wagę złota. Ma zawód, który jest na rynkowym topie. Na tej liście są też cieśle, ślusarze, stolarze, elektrycy, murarze czy brukarze.

WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

REKLAMA

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Dezinformacja bronią XXI wieku. 6 wskazówek jak się przed nią chronić i nie rozpowszechniać „fake newsów”

Manipulowanie informacjami i ingerencja zagraniczna są poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Fake newsy mogą podważać wiarygodność instytucji i procesów demokratycznych, uniemożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji lub zniechęcając ich do głosowania. Komisja Europejska w swoim wzmocnionym komunikacie przedstawia sześć wskazówek, jak wykryć i przeciwdziałać manipulacji informacjami.

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

REKLAMA

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od 26 sierpnia 2024 r., trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej płacy minimalnej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę miłości z polityką nienawiści

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

REKLAMA