REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krok do przodu czy krok w przepaść

REKLAMA

Lada dzień zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące obrót papierami wartościowymi – akcjami będzie można handlować również poza giełdą. Nie wiadomo tylko, czy będzie to bezpieczne.

Wchodzące w życie nowe regulacje dotyczące rynku kapitałowego (powinny zacząć obowiązywać w październiku) nie mają samych zalet. Zasadniczą konsekwencją nowego prawa będzie odejście od zasady koncentracji rynku i większa konkurencyjność pod względem usług kupna i sprzedaży papierów wartościowych. Zwiększy się swoboda zawierania transakcji. Oprócz możliwości handlu na GPW i CTO, inwestorzy będą mogli robić to np. na alternatywnych systemach obrotu czy też zawierając umowy cywilno-prawne. W ramach tzw. transakcji bezpośrednich firma inwestycyjna będzie mogła również indywidualnie sprzedawać akcje swojego klienta.

Indywidualni zagrożeni

Ten system ma swoje plusy, ale nie brakuje mu również zagrożeń – chodzi przede wszystkim o brak dotychczasowego scentralizowanego nadzoru nad prowadzonymi transakcjami.
Wokół nowych przepisów regulujących obrót papierami wartościowymi rozpętała się burza. Coraz głośniej słychać opinie, że wraz z przyjęciem dyrektyw unijnych nasz rynek zdecydowanie straci na przejrzystości i bezpieczeństwie obrotu, a wśród najbardziej pokrzywdzonych znajdą się drobni inwestorzy. Nowy system może doprowadzić do spadku obrotów na parkiecie i zachęcić do manipulacji.
– Do tej pory słabo radziliśmy sobie z nimi na warszawskiej giełdzie, a tymczasem jako jedni z pierwszych mamy tworzyć całkowicie nowy obrót – to musi zrodzić patologie i nadużycia – alarmuje Jarosław Dominiak, prezes
Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Zgodnie z dyrektywami unijnymi, na wprowadzenie nowych przepisów mamy czas do 2007 roku.
– Tymczasem, nie czekając na ostateczny kształt regulacji unijnych, chcemy wcielić w życie własne rozwiązania, które później trzeba będzie jeszcze odpowiednio dostosować do nowych wymogów – podkreśla Jarosław Dominiak.
Według niego, nie należy się spieszyć, bowiem rynek zacznie działać w oparciu o swego rodzaju protezę, a nie stabilny system prawny.
Jarosław Dominiak twierdzi, że można spodziewać się ostrej walki o klienta. Z jednej strony barykady staną bowiem domy maklerskie, dla których nowe regulacje to szansa na dodatkowe wpływy i zarobek. Z drugiej zaś giełda obawiająca się spadku obrotów i odpływu części inwestorów z parkietu.

Maklerzy liczą na zyski

– Wizja czarnego scenariusza jest mocno przesadzona – uważa jednak Maria Dobrowolska, prezes Izby Domów Maklerskich.
Jej zdaniem, co prawda dyrektywy unijne dają sporą dowolność w tworzeniu zasad obrotu poza rynkiem regulowanym, jednak pośrednicy mają już narzucone bardzo rygorystyczne procedury. Muszą także spełniać określone kryteria kapitałowe, które są niezbędnym warunkiem do zawierania transakcji np. na własny rachunek czy też w imieniu klienta.
– Jeżeli część obrotu przejdzie w ręce domów maklerskich, to nie trzeba z tego powodu od razu bić na alarm. Chodzi o to, żeby rynek rozwijał się zgodnie z trendami obowiązującymi w Europie i na świecie. W tej sytuacji decentralizacja i tworzenie nowych alternatywnych możliwości obrotu jest kolejnym etapem rozwoju i tak też musi być traktowane – podkreśla Maria Dobrowolska.
Jej zdaniem, wśród głównych korzyści trzeba wymienić np. niższe koszty obsługi transakcji. Oczywiście pośrednicy będą starali się przyciągnąć klientów do swojej oferty, a to może zaowocować również poprawą jakości świadczonych usług.

Giełda ostrzega

Czy jednak wdrożenie nowych regulacji na stosunkowo młodym polskim rynku okaże się procesem całkowicie bezbolesnym?
– Na razie trudno przewidzieć jak w ostatecznym kształcie będą wyglądały przepisy, bowiem trwają jeszcze nad nimi prace. Za wcześnie więc mówić o konkretach, jednak z całą pewnością utrzymanie przejrzystości i bezpieczeństwa uczestników rynku powinno być celem nadrzędnym – mówi Jarosław Kozłowski, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
Obawy mają sami przedstawiciele warszawskiej giełdy. Według Adama Maciejewskiego, dyrektora Działu Notowań i Rozwoju GPW, mogą pojawiać się patologie w postaci niezbyt przejrzystych reguł gry lub mniejszego dostępu do informacji.
– W kontekście obowiązujących obecnie przepisów – dających wszystkim uczestnikom równy dostęp do informacji, narażone będą interesy drobnych inwestorów, którzy mają zdecydowanie słabszą pozycję niż instytucje – podkreśla Adam Maciejewski.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.



Nowe możliwości handlu akcjami

Alternatywne systemy obrotu
– konkurencyjne w stosunku do GPW i CTO platformy tworzone przez banki, domy maklerskie, zagraniczne firmy inwestycyjne; podlegają ustawowym regulacjom, do rozpoczęcia działalności konieczna jest zgoda KPWiG.
Transakcje bezpośrednie – zawierane pomiędzy inwestorem i domem maklerskim kupującym akcje na własny rachunek, nieobjęte regulacjami ustawowymi – podlegają indywidualnym procedurom.
Umowy cywilnoprawne – zawierane poza rynkiem zorganizowanym i transakcjami bezpośrednimi.
źródło: GPW

Krzysztof Pączkowski


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA