REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnik otrzyma zwrot VAT

REKLAMA

Gdy podatek naliczony w okresie rozliczeniowym jest wyższy od podatku należnego, to podatnik ma prawo obniżyć o tę różnicę kwotę podatku należnego za następne okresy. Może również otrzymać zwrot różnicy na rachunek bankowy.
W obrocie gospodarczym występowanie nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym związane jest w szczególności z dokonywaniem dużych zakupów inwestycyjnych lub też z prowadzeniem sprzedaży opodatkowanej według stawek obniżonych VAT (np. w przypadku eksportu towarów). W takiej sytuacji niezbędne jest wprowadzenie mechanizmu pozwalającego podatnikom na rozliczenie kwot takiej nadwyżki. Funkcję taką spełnia bezpośredni zwrot podatku naliczonego na rachunek bankowy podatnika. Sprawne funkcjonowanie tego mechanizmu jest szczególnie ważne, gdy nadwyżka podatku naliczonego występuje stale. Systematyczne przenoszenie kwot nadwyżki tego podatku na następne okresy rozliczeniowe faktycznie spowodowałoby, że to podatnik byłby zmuszony finansować przez długi okres koszt tego podatku. W pewnych sytuacjach, np. gdy podatnik zakończył wykonywanie czynności opodatkowanych, to o­n ponosiłby ostateczny koszt VAT. Stan taki byłby w oczywisty sposób sprzeczny z zasadą neutralności VAT dla podatników – podkreślają eksperci podatkowi z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe.

Zwrot różnicy podatku

Zasady zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika uregulowano przede wszystkim w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zwrot ten następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od złożenia rozliczenia przez podatnika. W art. 87 ust. 3-6 jednak zawarte zostały szczególne postanowienia odnośnie do terminu zwrotu bezpośredniego. Analiza tych postanowień szczególnych wskazuje, że przepis art. 87 ust. 2 dotyczy zasadniczo:
• kwot podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw ich wieczystego użytkowania – jeżeli zostały o­ne zaliczone do środków trwałych nabywcy;
• kwot podatku naliczonego równych 22 proc. obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż podstawowa (czyli 22 proc.) oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, w związku z którym przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Środki trwałe, wartości niematerialne i prawne

Prawo do uzyskania zwrotu na warunkach określonych w art. 87 ust. 2 ustawy przysługuje podatnikowi zasadniczo już w chwili nabycia towarów (usług) uznanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Nie jest konieczne w tym przypadku wprowadzenie danego zakupu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnika (np. inwestycje w toku). W tym zakresie występuje więc pewna różnica między przepisami regulującymi podatek dochodowy oraz VAT. Z punktu widzenia podatku dochodowego w celu uznania towaru za środek trwały konieczne jest wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych oraz poddanie amortyzacji. Natomiast z punktu widzenia VAT wystarcza możliwość „zaliczenia” takiego zakupu do środków trwałych, czyli uznanie, że zakup taki stanie się środkiem trwałym w przyszłości – zwracają uwagę specjaliści z Baker & McKenzie.
Mimo że omawiany przepis jest w tej kwestii nieprecyzyjny, taka interpretacja tej regulacji jest powszechnie akceptowana i należy ją uznać za prawidłową. Interpretacja odmienna (czyli możliwość uzyskania zwrotu dopiero po wprowadzeniu danego obiektu do ewidencji środków trwałych) byłaby sprzeczna z intencją ustawodawcy. Oznaczałoby to, że podatek naliczony z tytułu zakupów inwestycyjnych podlegałby zwrotowi w terminie 180 dni (o którym mowa w dalszej części), co byłoby sprzeczne z celem tego przepisu. Prawidłowość takiej interpretacji potwierdza również to, że ustawodawca użył określenia „zaliczanych”, a nie „zaliczonych”. Sugeruje to, że ustawodawcy chodziło o sam fakt zaliczenia do środków trwałych (również w przyszłości), a nie kwestię czasu, w którym zostało to dokonane.
Od 1 czerwca tego roku 60-dniowy termin zwrotu podatku naliczonego ma zastosowanie również do kwot podatku naliczonego od nabycia gruntów oraz prawa ich wieczystego użytkowania. Przed tą datą zastosowanie miał w takim przypadku, co do zasady, termin 180-dniowy. Regulacja taka była niekorzystna dla podatników realizujących duże inwestycje związane z nieruchomościami.

Dostawy towarów i świadczenie usług poza Polską

Od początku czerwca tego roku 60-dniowy termin zwrotu przysługuje również w przypadku kwot podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z dostawą towarów oraz świadczenia usług poza terytorium Polski, o ile nie przekraczają o­ne 22 proc. tego obrotu. W pozostałych przypadkach będzie miał zastosowanie termin 180-dniowy.

Różnica podatku na rachunek bankowy

Zasady zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika uregulowano przede wszystkim w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zwrot ten następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od złożenia rozliczenia przez podatnika.

UWAGA
Od 1 czerwca 60-dniowy termin zwrotu podatku naliczonego ma zastosowanie również do kwot podatku naliczonego od nabycia gruntów oraz prawa ich wieczystego użytkowania.

Konsekwencje nieterminowego zwrotu nadwyżki

Może się zdarzyć, że postępowanie wyjaśniające nie zostanie przez urząd skarbowy wszczęte, a mimo to zwrot nie zostanie podatnikowi przyznany w terminie 60 dni. Wtedy przysługująca podatnikowi kwota zwrotu podlega oprocentowaniu równemu kwocie odsetek z tytułu zaległości podatkowej (czyli dwukrotność stopy lombardowej ustalanej przez Narodowy Bank Polski). Warto pamiętać, że postępowanie wyjaśniające może zostać wszczęte przez urząd skarbowy tylko przed upływem 60 dni od daty złożenia przez podatnika deklaracji z wykazaną kwotą zwrotu – podkreślają eksperci z Baker & McKenzie. Jeśli postępowanie wyjaśniające potwierdzi prawo do zwrotu, urząd skarbowy dodatkowo musi zapłacić podatnikowi odsetki w wysokości połowy stopy procentowej właściwej w przypadku odsetek od zaległości podatkowych. Jeśli jednak w wyniku kontroli urząd skarbowy stwierdzi, że zwrot został podatnikowi udzielony bezpodstawnie, podatnik będzie zobowiązany do oddania kwoty zwrotu wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi od daty jej wypłaty przez urząd skarbowy aż do dnia jej zwrócenia przez podatnika (w tym przypadku należy przyjąć, że datą zwrócenia tej kwoty przez podatnika jest dzień, w którym dokonany zostaje przelew na rachunek urzędu karbowego).

Krzysztof Tomaszewski


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA