REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnik otrzyma zwrot VAT

REKLAMA

Gdy podatek naliczony w okresie rozliczeniowym jest wyższy od podatku należnego, to podatnik ma prawo obniżyć o tę różnicę kwotę podatku należnego za następne okresy. Może również otrzymać zwrot różnicy na rachunek bankowy.
W obrocie gospodarczym występowanie nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym związane jest w szczególności z dokonywaniem dużych zakupów inwestycyjnych lub też z prowadzeniem sprzedaży opodatkowanej według stawek obniżonych VAT (np. w przypadku eksportu towarów). W takiej sytuacji niezbędne jest wprowadzenie mechanizmu pozwalającego podatnikom na rozliczenie kwot takiej nadwyżki. Funkcję taką spełnia bezpośredni zwrot podatku naliczonego na rachunek bankowy podatnika. Sprawne funkcjonowanie tego mechanizmu jest szczególnie ważne, gdy nadwyżka podatku naliczonego występuje stale. Systematyczne przenoszenie kwot nadwyżki tego podatku na następne okresy rozliczeniowe faktycznie spowodowałoby, że to podatnik byłby zmuszony finansować przez długi okres koszt tego podatku. W pewnych sytuacjach, np. gdy podatnik zakończył wykonywanie czynności opodatkowanych, to o­n ponosiłby ostateczny koszt VAT. Stan taki byłby w oczywisty sposób sprzeczny z zasadą neutralności VAT dla podatników – podkreślają eksperci podatkowi z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe.

Zwrot różnicy podatku

Zasady zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika uregulowano przede wszystkim w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zwrot ten następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od złożenia rozliczenia przez podatnika. W art. 87 ust. 3-6 jednak zawarte zostały szczególne postanowienia odnośnie do terminu zwrotu bezpośredniego. Analiza tych postanowień szczególnych wskazuje, że przepis art. 87 ust. 2 dotyczy zasadniczo:
• kwot podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw ich wieczystego użytkowania – jeżeli zostały o­ne zaliczone do środków trwałych nabywcy;
• kwot podatku naliczonego równych 22 proc. obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż podstawowa (czyli 22 proc.) oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, w związku z którym przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Środki trwałe, wartości niematerialne i prawne

Prawo do uzyskania zwrotu na warunkach określonych w art. 87 ust. 2 ustawy przysługuje podatnikowi zasadniczo już w chwili nabycia towarów (usług) uznanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Nie jest konieczne w tym przypadku wprowadzenie danego zakupu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podatnika (np. inwestycje w toku). W tym zakresie występuje więc pewna różnica między przepisami regulującymi podatek dochodowy oraz VAT. Z punktu widzenia podatku dochodowego w celu uznania towaru za środek trwały konieczne jest wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych oraz poddanie amortyzacji. Natomiast z punktu widzenia VAT wystarcza możliwość „zaliczenia” takiego zakupu do środków trwałych, czyli uznanie, że zakup taki stanie się środkiem trwałym w przyszłości – zwracają uwagę specjaliści z Baker & McKenzie.
Mimo że omawiany przepis jest w tej kwestii nieprecyzyjny, taka interpretacja tej regulacji jest powszechnie akceptowana i należy ją uznać za prawidłową. Interpretacja odmienna (czyli możliwość uzyskania zwrotu dopiero po wprowadzeniu danego obiektu do ewidencji środków trwałych) byłaby sprzeczna z intencją ustawodawcy. Oznaczałoby to, że podatek naliczony z tytułu zakupów inwestycyjnych podlegałby zwrotowi w terminie 180 dni (o którym mowa w dalszej części), co byłoby sprzeczne z celem tego przepisu. Prawidłowość takiej interpretacji potwierdza również to, że ustawodawca użył określenia „zaliczanych”, a nie „zaliczonych”. Sugeruje to, że ustawodawcy chodziło o sam fakt zaliczenia do środków trwałych (również w przyszłości), a nie kwestię czasu, w którym zostało to dokonane.
Od 1 czerwca tego roku 60-dniowy termin zwrotu podatku naliczonego ma zastosowanie również do kwot podatku naliczonego od nabycia gruntów oraz prawa ich wieczystego użytkowania. Przed tą datą zastosowanie miał w takim przypadku, co do zasady, termin 180-dniowy. Regulacja taka była niekorzystna dla podatników realizujących duże inwestycje związane z nieruchomościami.

Dostawy towarów i świadczenie usług poza Polską

Od początku czerwca tego roku 60-dniowy termin zwrotu przysługuje również w przypadku kwot podatku naliczonego od nabycia towarów i usług związanych z dostawą towarów oraz świadczenia usług poza terytorium Polski, o ile nie przekraczają o­ne 22 proc. tego obrotu. W pozostałych przypadkach będzie miał zastosowanie termin 180-dniowy.

Różnica podatku na rachunek bankowy

Zasady zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika uregulowano przede wszystkim w art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zwrot ten następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, w terminie 60 dni od złożenia rozliczenia przez podatnika.

UWAGA
Od 1 czerwca 60-dniowy termin zwrotu podatku naliczonego ma zastosowanie również do kwot podatku naliczonego od nabycia gruntów oraz prawa ich wieczystego użytkowania.

Konsekwencje nieterminowego zwrotu nadwyżki

Może się zdarzyć, że postępowanie wyjaśniające nie zostanie przez urząd skarbowy wszczęte, a mimo to zwrot nie zostanie podatnikowi przyznany w terminie 60 dni. Wtedy przysługująca podatnikowi kwota zwrotu podlega oprocentowaniu równemu kwocie odsetek z tytułu zaległości podatkowej (czyli dwukrotność stopy lombardowej ustalanej przez Narodowy Bank Polski). Warto pamiętać, że postępowanie wyjaśniające może zostać wszczęte przez urząd skarbowy tylko przed upływem 60 dni od daty złożenia przez podatnika deklaracji z wykazaną kwotą zwrotu – podkreślają eksperci z Baker & McKenzie. Jeśli postępowanie wyjaśniające potwierdzi prawo do zwrotu, urząd skarbowy dodatkowo musi zapłacić podatnikowi odsetki w wysokości połowy stopy procentowej właściwej w przypadku odsetek od zaległości podatkowych. Jeśli jednak w wyniku kontroli urząd skarbowy stwierdzi, że zwrot został podatnikowi udzielony bezpodstawnie, podatnik będzie zobowiązany do oddania kwoty zwrotu wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi od daty jej wypłaty przez urząd skarbowy aż do dnia jej zwrócenia przez podatnika (w tym przypadku należy przyjąć, że datą zwrócenia tej kwoty przez podatnika jest dzień, w którym dokonany zostaje przelew na rachunek urzędu karbowego).

Krzysztof Tomaszewski


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA