REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprostować czarną listę dłużników

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Marek B. ubiegał się o wydanie karty kredytowej. Bank, w którym złożył wniosek, odmówił mu. Czytelnik usłyszał, że ma zbyt małe dochody, a tym samym jego zdolność kredytowa jest znikoma. Drugi bank, do którego się udał, podjął taką samą decyzję. Tu jednak odmowa była podyktowana innymi przyczynami.
Okazało się, że Marek B. figuruje w bazie danych Biura Informacji Kredytowej jako dłużnik. – Gdzieś pan zalega – wyjaśnili pracownicy banku. W Biurze Informacji Kredytowej wyszło na jaw, że Marek B. nie wywiązał się z kredytu zaciągniętego na sprzęt AGD i zalega z kwotą… 5, 85 zł. – Ale to nie wszystko. Nie wiadomo, z jakiego powodu miałem dwa kredyty na mieszkanie: jeden w złotych, drugi w euro – opowiada czytelnik. Przedstawiciele pierwszego banku byli bardzo zaskoczeni sytuacją. – System wykazuje zadłużenie, ale nie wymagamy spłaty tej kwoty – usłyszał czytelnik. W drugim banku było podobnie.
– Osoba, która ma jakiekolwiek wątpliwości, powinna zgłosić się do banku, który przesłał BIK dane o kliencie. Tylko o­n może wyjaśnić i poprawić przekazane nam informacje – wyjaśnili nam pracownicy Biura Informacji Kredytowej.
Ujawnienie przez Marka B. nieprawdziwych informacji o jego historii kredytowej w bazie danych BIK było tylko początkiem problemów. Okazało się bowiem, że jeszcze więcej kłopotów miał ze sprostowaniem tych informacji. – Najpierw w BIK powiedziano mi, że tylko bank może sprostować te informacje i tam mam składać reklamacje. W bankach z kolei obiecywano jak najszybsze poprawienie danych, najpóźniej w ciągu miesiąca. A gdy ponownie wystąpiłem o kartę kredytową, sytuacja się powtórzyła. Odmówiono mi, bo informacje nadal były nieaktualne – opowiada czytelnik. – Nie mogłem się w żaden sposób doprosić, aby je poprawiono. Czy nie ma sposobu, aby załatwić to szybko i sprawnie? – pyta Marek B.
Zgodnie z regulaminem działania BIK dostępnym na stronie internetowej www.bik.pl, banki zobowiązane są przesyłać informacje o swoich klientach kompletne, prawdziwe i dokładne. Mają również obowiązek dokonywać ich bieżącej aktualizacji w ramach wsadów informacyjnych przekazywanych do BIK oraz w ramach aktualizacji indywidualnej dla każdego klienta. A klient ma prawo wnioskowania do banku o weryfikację poprawności przekazywanych danych we wsadach informacyjnych, a w uzasadnionych przypadkach do zaprzestania przekazywania informacji niepoprawnych. Jeżeli klient – czytamy na stronie internetowej BIK – wniesie powyższe żądanie bezpośrednio do banku i okaże się o­no uzasadnione, to bank niezwłocznie podejmie wszystkie działania, aby wyjaśnić przyczyny przekazywania niepoprawnych danych. Może je wycofać lub w zależności od oceny możliwych skutków dla innych banków przesłać poprawne dane.
– Banki przekazują dane do BIK i o­ne ponoszą odpowiedzialność za ich prawdziwość. Celem i zadaniem Biura Informacji Kredytowej jest tylko gromadzenie przekazanych informacji, przetwarzanie ich oraz udostępnianie innym bankom. BIK nie weryfikuje tych informacji, ponieważ nie ma takiej możliwości – wyjaśnił „GP” Jerzy Bańka ze Związku Banków Polskich.
Jednak klient banku, który stwierdzi, że BIK posiada na jego temat nieprawdziwe lub nieaktualne dane, tak jak w przypadku naszego czytelnika, nie ma łatwej i prostej drogi reklamacji. Tak naprawdę wiele zależy od woli banku, który jako jedyny może te informacje zmienić. Gdy bank się ociąga, co, jak wskazuje praktyka, ma często miejsce, klient pozostaje bezradny. Może tylko pokornie prosić i czekać. Procedura reklamacyjna nie daje mu innych uprawnień. Nie może również odwołać się czy poskarżyć na oporny bank. Bo nie ma do kogo. W efekcie świeci oczami jako niesolidny dłużnik, choć w rzeczywistości wcale nim nie jest.
W opinii przedstawicieli firm zajmujących się doradztwem kredytowym kłopoty z aktualizacją danych przekazywanych do BIK nie są wcale rzadkością. – Na pewno należałoby usprawnić aktualizację danych. Obecnie zbyt często zdarzają się błędy i nieścisłości, a wyjaśnianie ich i usuwanie trwa zbyt długo. A to szkodzi przede wszystkim klientom – mówi Krzysztof Karpik ze spółki Expander.
Piotr Polański

OPINIA
Krzysztof Oppenheim, właściciel Oppenheim Enterprise
Nie ulega wątpliwości, że Biuro Informacji Kredytowej jest bardzo potrzebne i trudno sobie wyobrazić działalność banków bez jego pomocy. Jednak sposób wymiany informacji między bankami a BIK budzi wiele wątpliwości. Jeśli dane o kliencie zgromadzone w BIK się zgadzają, wszystko trwa bardzo krótko. Gorzej jest, gdy ujawnią się jakieś wątpliwości. Wówczas samo badanie historii kredytowej może przeciągnąć się nawet do kilku tygodni. Myślę, że taką sytuacją nikt się specjalnie nie przejmuje. Jest to tak naprawdę tylko problem klienta. Ale nie powinno tak być. Choćby dlatego, że prowadzi to do odczłowieczenia tak ważnej dla wszystkich kredytobiorców instytucji.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA