REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowane są dochody uzyskiwane przez obcokrajowców

REKLAMA

Kwestie opodatkowania dochodów osiąganych przez obcokrajowców na terenie Polski należy zawsze rozpatrywać na styku obcych i polskich aktów prawnych, a także umów międzynarodowych.

Osoby zagraniczne prowadzące działalność na terenie Polski, określając swój obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, muszą uwzględnić trzy główne akty prawne:
• ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującą na terenie Polski,
• odpowiednim aktem prawnym obowiązującym na terenie kraju, w którym podatnik jest rezydentem,
• umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a krajem rezydencji.
Najistotniejszym elementem w ustaleniu sposobu opodatkowania jest określenie miejsca rezydencji. Podstawowym kryterium w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania jest miejsce zamieszkania. Najogólniej mówiąc, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawsze odnoszą się w kwestii rezydencji do wewnętrznych aktów prawnych. W umowach międzynarodowych, których stroną jest Polska, określono, że osoba ma miejsce zamieszkania w tym kraju, w którym podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obowiązek ten natomiast ustala się zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Działalność w formie zakładu
Istotne dla określenia miejsca i sposobu opodatkowania jest ustalenie, czy osoba zagraniczna prowadzi swoją działalność na terenie Polski w postaci zakładu. To jedno z pojęć definiowane w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. W ramach typowych uregulowań przyjmuje się, że wyrażenie „zakład” oznacza stałą placówkę, w której całkowicie lub częściowo wykonuje się działalność przedsiębiorstwa. Z takiej definicji wynikają następujące wnioski:
• działalność musi być prowadzona w stałej placówce, co oznacza, że najważniejszy jest tutaj element ciągłości (wykluczają uznanie placówki za zakład sytuacje, w których wykonuje się jakąś czynność jednorazowo),
• placówka taka musi w ogóle istnieć fizycznie (może to być np. wynajęte biuro, warsztat, fabryka),
• w placówce tej musi być faktycznie prowadzona działalność.
W artykułach określających pojęcie „zakład” pojawiają się również tzw. definicje negatywne. Jeśli jednak założymy, że osoba fizyczna mająca miejsce zamieszkania w innym kraju prowadzi na terenie Polski działalność gospodarczą za pomocą zakładu, to należy się odwołać bezpośrednio do uregulowań typowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dotyczących opodatkowania zysków z przedsiębiorstw osiąganych za pomocą zakładu.
Opodatkowanie zysku
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowią, że „zyski z przedsiębiorstwa umawiającego się państwa mogą podlegać opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim umawiającym się państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim umawiającym się państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi”.
Najkrócej rzecz ujmując, osoba zagraniczna mająca miejsce zamieszkania poza terytorium Polski, prowadząca na tym terytorium działalność gospodarczą, będzie mogła opodatkować dochody osiągane za pomocą zakładu tylko w Polsce, jednak jedynie w takim zakresie, w jakim dotyczą o­ne zakładu. I tu może pojawiać się problem związany z przypisaniem osiąganych dochodów do zakładu (w przypadku istnienia poza krajem źródła przedsiębiorstwa macierzystego). Przy ich ustalaniu należy mieć na względzie nadrzędną zasadę ochrony interesów państwa źródła (opodatkowanie tych dochodów, które zostały osiągnięte dzięki aktywności zakładu), jak i zasadę niezależności. Polega o­na na przypisaniu zakładowi takich zysków, które mógłby osiągnąć będąc samodzielną jednostką. Nie wdając się w głębszą analizę tego problemu, należy stwierdzić, że ma o­n kapitalne znaczenie w opodatkowaniu dochodów osiąganych z działalności gospodarczej, należy jednak zawsze dokonywać ustaleń indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę prowadzonej działalności.
Umowy dwustronne między państwami
Kluczowe dla określenia zasad opodatkowania jest nie tylko odwołanie się do przepisów rozdzielających prawo dwóch państw do nałożenia podatku. Należy również dokonać analizy ustanowionych przez dwustronne umowy międzynarodowe metod unikania podwójnego opodatkowania. Zasadniczo można wyróżnić dwie metody: wyłączenia i zaliczenia. Metoda zaliczenia w opisywanym przypadku nie będzie miała zastosowania z uwagi na to, że stosuje się ją w przypadku, gdy dany dochód jest opodatkowany w obu państwach. Metoda wyłączenia zakłada, że dochody opodatkowane w jednym państwie są zwolnione z opodatkowania w drugim. Wyłączenie to może być pełne (całkowite wyłączenie od opodatkowania) bądź z zastrzeżeniem progresji (dochody opodatkowane w jednym państwie nie podlegają opodatkowaniu w drugim, a jedynie wpływają na ustalenie stawki podatkowej). W analizowanej sytuacji, podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie zakładu na terenie Polski będzie płacił podatek w Polsce, zaś w kraju swego zamieszkania będzie ujmował ten dochód jako całkowicie zwolniony z opodatkowania bądź zwolniony i wpływający na określenie stawki podatkowej. Będzie to zależało od tego, jak uregulowała to umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską a krajem zamieszkania podatnika.
SŁOWNICZEK
NIEOGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY – oznacza, że opodatkowaniu podlega całość uzyskanych dochodów i dotyczy podatników, którzy mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski.
OGRANICZONY OBOWIĄZEK PODATKOWY – oznacza, że w Polsce opodatkowane są tylko te dochody, które podatnik tutaj osiąga, i dotyczy podatników mających miejsce zamieszkania poza terytorium Polski.
Iwona Paprocka


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA