REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniunktura na fuzje

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Procesy konsolidacyjne w Europie nabrały wigoru nie notowanego od boomu z lat 1999- -2000. Od początku roku wartość fuzji i przejęć (M&A) na naszym kontynencie wzrosła do 675 mld dol., czyli jest o 55 proc. większa niż w tym samym okresie 2004 r. Operacje są lepiej przygotowane, także finansowo, coraz częściej mają charakter transgraniczny.

Polskę najbardziej zelektryzowała zapowiedź przejęcia niemieckiego banku HVB przez włoski UniCredtio, gdyż w wyniku tej fuzji dojdzie do połączenia dwóch polskich banków Pekao i BPH, których scalanie wyłoni najsilniejszego gracza na rodzimym rynku, zaraz po PKO BP. Duże zainteresowanie wywołały także zagraniczne akwizycje największej polskiej firmy, koncernu naftowego PKN Orlen, zwłaszcza kupno większościowego pakietu w czeskim Unipetrolu.
Casus Gas Natural
W Europie szczególnego rozgłosu fuzjom przysporzyła oferta największego w Hiszpanii dystrybutora gazu naturalnego, Gas Natural, który za 22,7 mld euro postanowił wykupić pierwszą firmę paliwową tego kraju – koncern Endesa. Plany być może pozostaną na papierze, bo Endesa zapowiedziała stanowczą obronę swej niezależności. Ale propozycja Gas Natural potwierdziła dużą aktywność firm z sektora użyteczności publicznej w Europie. Wartość ogłoszonych przejęć w tym dziale gospodarki w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2005 r. wzrosła przeszło dwukrotnie, przy czym oferta Gas Natural jest nietypowa, gdyż ogranicza się do jednego kraju. Większość ma charakter transgraniczny.
W maju Electricte de France (EdF) zgodziło się wykupić włoskiego Edisona za 7,28 mld euro. Francuski koncern Suez postanowił w sierpniu przejąć większościowy pakiet belgijskiej spółki Electrabel za 11,4 mld euro, natomiast Centrica, największy dostawca energii elektrycznej na Wyspach Brytyjskich wspólnie z Gaz de France (GdF), zainteresował się belgijską spółką energetyczną SPE. Teraz koncern E. o­n, pierwsza w Niemczech firma użyteczności publicznej, wynajął bank inwestycyjny Lazard, aby mu doradzał w sprawie ewentualnego przejęcia Scottish Power, piątego dostawcę energii na brytyjskim rynku.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zdrowe spółki, zdrowe cele
Fuzjom sprzyja szereg obiektywnych okoliczności. Wspólny europejski rynek umożliwia wyjście poza wciąż sfragmentaryzowane gospodarki narodowe w celu zajęcia silniejszej pozycji i umocnienia własnej marki. Na rzecz konsolidacji przemawiają lepsze zyski firm, wiele dużych przedsiębiorstw ma zdrowe finanse. Według prognoz amerykańskiego banku inwestycyjnego Morgan Stanley w 2006 r. zadłużenie netto korporacji w Europie osiągnie 40 proc. ich akcji, co stanowi najniższy poziom od 1985 r. U szczytu konsolidacyjnego boomu w 2001 r. wskaźnik ten wynosił aż 75 proc. Większa płynność finansowa sprawia, że koncerny mają dzisiaj więcej gotówki, kierując jej nadwyżki na akwizycje. Jeszcze do niedawna przy podejmowaniu decyzji o fuzji bardzo często kierowano się dążeniem do osiągnięcia krótkoterminowych korzyści, czemu sprzyjała praktyka opcji na akcje dla kierownictwa firmy (które walczyło o sowite gratyfikacje). Obecnie górę biorą strategiczne cele i założenia, jak podniesienie wartości firmy w długofalowym okresie, co oczywiście nie wyklucza błędnych czy źle umotywowanych decyzji.
Nowym fenomenem konsolidacji w Europie jest coraz większy udział firm inwestycyjnych wśród inicjatorów M&A – od jednej piątej do jednej trzeciej wszystkich transakcji. Specjalizują się w wyszukiwaniu tanich spółek, często nisko wycenianych i źle zarządzanych. Przejęcie kontroli przez firmy inwestycyjne zazwyczaj zapowiada bolesną sanację przedsiębiorstwa, które musi wyjść na prostą.
Tadeusz Barzdo
OPINIA
Rafał Antczak, ekspert Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych
Fuzje mają miejsce w dwóch etapach. Etapie wzrostu, kiedy firmy widzą pozytywne objawy na rynku i podejmują działania wzmacniające swoją pozycję, zachowując większą agresywność i bardziej korzystnie patrząc w przyszłość. Widać, że na tym etapie w Polsce nie jesteśmy, bo w ogóle działalność inwestycyjna firm w naszym kraju jest ograniczona, co wynika z przyczyn ekonomicznych i psychologicznych. I drugi moment, kiedy sytuacja nie najlepiej się rozwija, a firmy próbują się łączyć, uciekając w ten sposób przed kosztami, prowadząc restrukturyzację. Jest to więc bardziej swoiste małżeństwo z rozsądku niż przykład dynamicznego wzrostu, agresji i walki na konkurencyjnym rynku. W Polsce ten etap też nie występuje, przeszliśmy go w latach 2000-2002. Teraz znajdujemy się pośrodku. Na pewno informacja o fuzjach i przejęciach, jeśli do takich dojdzie w Polsce na większą skalę, będzie sygnałem, że zmienia się nastawienie przedsiębiorców na bardziej korzystne i perspektywiczne. Taki sygnał plus sygnał ożywienia inwestycyjnego, a przede wszystkim spadku depozytów firm, będą oznaką, że gospodarka zaczyna wchodzić na szybszy tor. Póki do tego nie dojdzie, nie sądzę, żebyśmy mieli do czynienia z silnym ożywieniem.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA