To, że kupiliśmy używany samochód ciężarowy lub przyczepę za granicą, nie oznacza jeszcze, że nie będziemy musieli zapłacić podatku od środków transportowych. Moment zapłaty podatku możemy wprawdzie nieco przesunąć w czasie, ale i tak musimy pamiętać o tym obowiązku. Na zarejestrowanie samochodu mamy nie więcej niż 30 dni od dnia jego sprowadzenia. A obowiązek podatkowy powstaje od następnego miesiąca po rejestracji.
Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają:
• samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony i poniżej 12 ton,
• samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton,
• ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton,
• ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton,
• przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,
• przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,
• autobusy.
Kiedy trzeba zapłacić podatek
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany, a w przypadku nabycia środka transportowego już zarejestrowanego – od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.
Jak podkreśliło w piśmie z 5 października 2004 r.
Ministerstwo Finansów (nr LK-1102/LP/04/PP), regulacje dotyczące podatku od środków transportowych zostały zawarte w Dyrektywie 1999/62/WE Parlamentu Europejskiego oraz Rady z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe (Dz.Urz. WE L 187 z 20 lipca 1999 r.), której przepisy implementowano do systemu prawa polskiego. Zgodnie z art. 4 wspomnianej dyrektywy każde państwo członkowskie ustala procedury nakładania i pobierania podatku od środków transportowych. Podatek od środków transportowych jest nakładany na pojazdy zarejestrowane w państwach członkowskich wyłącznie przez te państwa, w których pojazd jest zarejestrowany.
RADZIMY
! Organem właściwym w sprawach podatku od środków transportowych jest
organ podatkowy, na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika. Jeśli środek transportowy jest współwłasnością kilku osób, właściwy jest organ podatkowy odpowiedni dla osoby lub jednostki organizacyjnej, która została wpisana jako pierwsza w dowodzie rejestracyjnym.
Rejestracja pojazdu za granicą odbywa się zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie danego kraju, co powoduje dla właściciela określone prawa i obowiązki, w tym obowiązki podatkowe. Przepisy prawa obowiązujące na obszarze Polski w zakresie powstania obowiązku podatkowego w podatku od środków transportowych odnoszą się do pojazdu nabytego za granicą tylko w przypadku jego rejestracji w Polsce – podkreśliło ministerstwo.
Jak zarejestrować środek transportowy
Zarejestrowanie środka transportowego, o którym mowa w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, odbywa się na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 58, poz. 515 z późn. zm.). Rejestracji pojazdu dokonuje organ rejestrujący, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę właściciela. Organem takim jest starosta lub w szczególnych przypadkach wojewoda.
Zgodnie z par. 11 ust. 2 instrukcji w sprawie rejestracji pojazdów zawartej w załączniku nr 1 do rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach (Dz.U. nr 192, poz. 1878) w odpowiedniej rubryce dokumentu (dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego), informującej o dacie pierwszej rejestracji – wpisuje się dzień pierwszej rejestracji pojazdu na terytorium Polski. Zatem data rejestracji pojazdu za granicą nie stanowi daty pierwszej rejestracji.
W jakim terminie rejestracja
A to oznacza, że do czasu rejestracji na terenie Polski sprowadzonego z zagranicy pojazdu (wcześniej zarejestrowanego lub zarejestrowanego po raz pierwszy), nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych. Obowiązek podatkowy w tym podatku powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany (również czasowo) na terytorium Polski.
Zgodnie z art. 71 ust. 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Polski w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia. A to niestety znacznie skraca czas pomiędzy nabyciem zarejestrowanego za granicą pojazdu a jego pierwszą rejestracją w Polsce, która warunkuje powstanie obowiązku podatkowego. Gdyby nie to ograniczenie, mogłoby dochodzić do przeróżnych nadużyć. A tak mamy 30 dni od momentu sprowadzenia samochodu ciężarowego na jego zarejestrowanie.
PRZYKŁAD
Pan Zygmunt 20 lipca sprowadził z Niemiec
samochód ciężarowy i przyczepę. Ma 30 dni na rejestrację. Może zarejestrować
samochód w lipcu, a wtedy obowiązek podatkowy powstanie od 1 sierpnia, albo wykorzystać cały przysługujący termin i zarejestrować samochód w sierpniu (do 19 sierpnia). Wtedy obowiązek podatkowy powstanie miesiąc później, czyli od 1 września, a więc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany.
Anna Wojda