REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne: dostępne i niedrogie

REKLAMA

Banki postawiły na kredyty hipoteczne. Trafiły w dziesiątkę, gdyż chętnych na pożyczki przybywa – w pierwszym półroczu było ich o 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość kredytów hipotecznych sięgnęła w tym roku już 10,5 mld zł, czyli więcej o 50 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2004 r.
Rośnie dostępność kredytów – banki oferują je już osobom, które osiągają dochody z mniej stabilnych źródeł (akceptowany jest nie tylko etat, ale też umowa o dzieło, działalność gospodarcza itp.). Sprzedaż stymuluje także spadek stóp procentowych, gdyż raty kredytów są coraz niższe. Obniżka stóp nie była jednak tak znaczna, by nagle poszerzyła się grupa klientów, których stać na kredyt.
Wzrasta nie tylko liczba udzielanych kredytów, ale również średnia ich wartość.
– Dla banków segment detaliczny jest priorytetem – przyznaje Agnieszka Nachyła, dyrektor departamentu marketingu i rozwoju bankowości hipotecznej banku Millennium.
Kredyty hipoteczne są dla banków ważne, gdyż dzięki nim mogą nawiązać wieloletnią relację i oferować inne produkty finansowe. W rezultacie konkurencja między bankami powoduje systematyczny spadek marż i opłat.
Rośnie także zainteresowanie refinansowaniem drogich kredytów hipotecznych, zaciągniętych kilka lat temu w innych bankach. Ten segment rynku przyczynia się do dynamicznego wzrostu nowej sprzedaży kredytów, raportowanego przez banki, chociaż de facto zadłużenie netto z tego tytułu na polskim rynku nie rośnie tak szybko.
Na wysoką sprzedaż, zdaniem Piotra Kwiatkowskiego z departamentu rynku mieszkaniowego PKO BP, ogromny wpływ mają też rosnące ceny nieruchomości.
– Sytuacja ta powoduje wzrost zainteresowania inwestycjami. W powiązaniu z dostępnością kredytów, liczba transakcji zakupu mieszkań czy domów finansowanych tymi kredytami stale rośnie. I to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – mówi Piotr Kwiatkowski.
Z kolei rolę pośredników w dystrybucji oferty kredytowej podkreśla Maciej Kossowski z Expandera.
– Do wzrostu konkurencyjności ofert i świadomości klientów przyczyniły się firmy brokerskie, które w tej chwili obsługują nawet ok. 15 proc. rynku. Sądzę, że udział brokerów skupiających oferty wielu banków będzie nadal dynamicznie rósł – nawet do 50 proc. rynku tak jak w Wielkiej Brytanii czy USA. To z kolei będzie zmuszać banki do silniejszej konkurencji stymulując zainteresowanie klientów kredytami hipotecznymi – mówi Maciej Kossowski.
Według niego, w drugim półroczu dynamika sprzedaży utrzyma się na wysokim poziomie. Na większą korektę przyjdzie nam pewnie poczekać do 2008 roku.
Podobne opinie można też usłyszeć w bankach.
– Z naszych doświadczeń wynika, że w kolejnych miesiącach popyt na kredyty hipoteczne powinien utrzymać się na wysokim poziomie. Przyczyni się do tego również ogromna luka mieszkaniowa, oceniana na 1,5-2 mln lokali – mówi Anna Wydrzyńska, dyrektor departamentu finansowania nieruchomości Banku BPH.
Analitycy nie oczekują w ciągu następnych miesięcy dużych zmian na rynku – liczą raczej na kontynuację dotychczasowego trendu. Drugie półrocze powinno być jednak równie dynamiczne jak pierwsze.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Anna Witkowska


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA