REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyty hipoteczne: dostępne i niedrogie

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Banki postawiły na kredyty hipoteczne. Trafiły w dziesiątkę, gdyż chętnych na pożyczki przybywa – w pierwszym półroczu było ich o 50 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość kredytów hipotecznych sięgnęła w tym roku już 10,5 mld zł, czyli więcej o 50 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2004 r.
Rośnie dostępność kredytów – banki oferują je już osobom, które osiągają dochody z mniej stabilnych źródeł (akceptowany jest nie tylko etat, ale też umowa o dzieło, działalność gospodarcza itp.). Sprzedaż stymuluje także spadek stóp procentowych, gdyż raty kredytów są coraz niższe. Obniżka stóp nie była jednak tak znaczna, by nagle poszerzyła się grupa klientów, których stać na kredyt.
Wzrasta nie tylko liczba udzielanych kredytów, ale również średnia ich wartość.
– Dla banków segment detaliczny jest priorytetem – przyznaje Agnieszka Nachyła, dyrektor departamentu marketingu i rozwoju bankowości hipotecznej banku Millennium.
Kredyty hipoteczne są dla banków ważne, gdyż dzięki nim mogą nawiązać wieloletnią relację i oferować inne produkty finansowe. W rezultacie konkurencja między bankami powoduje systematyczny spadek marż i opłat.
Rośnie także zainteresowanie refinansowaniem drogich kredytów hipotecznych, zaciągniętych kilka lat temu w innych bankach. Ten segment rynku przyczynia się do dynamicznego wzrostu nowej sprzedaży kredytów, raportowanego przez banki, chociaż de facto zadłużenie netto z tego tytułu na polskim rynku nie rośnie tak szybko.
Na wysoką sprzedaż, zdaniem Piotra Kwiatkowskiego z departamentu rynku mieszkaniowego PKO BP, ogromny wpływ mają też rosnące ceny nieruchomości.
– Sytuacja ta powoduje wzrost zainteresowania inwestycjami. W powiązaniu z dostępnością kredytów, liczba transakcji zakupu mieszkań czy domów finansowanych tymi kredytami stale rośnie. I to zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – mówi Piotr Kwiatkowski.
Z kolei rolę pośredników w dystrybucji oferty kredytowej podkreśla Maciej Kossowski z Expandera.
– Do wzrostu konkurencyjności ofert i świadomości klientów przyczyniły się firmy brokerskie, które w tej chwili obsługują nawet ok. 15 proc. rynku. Sądzę, że udział brokerów skupiających oferty wielu banków będzie nadal dynamicznie rósł – nawet do 50 proc. rynku tak jak w Wielkiej Brytanii czy USA. To z kolei będzie zmuszać banki do silniejszej konkurencji stymulując zainteresowanie klientów kredytami hipotecznymi – mówi Maciej Kossowski.
Według niego, w drugim półroczu dynamika sprzedaży utrzyma się na wysokim poziomie. Na większą korektę przyjdzie nam pewnie poczekać do 2008 roku.
Podobne opinie można też usłyszeć w bankach.
– Z naszych doświadczeń wynika, że w kolejnych miesiącach popyt na kredyty hipoteczne powinien utrzymać się na wysokim poziomie. Przyczyni się do tego również ogromna luka mieszkaniowa, oceniana na 1,5-2 mln lokali – mówi Anna Wydrzyńska, dyrektor departamentu finansowania nieruchomości Banku BPH.
Analitycy nie oczekują w ciągu następnych miesięcy dużych zmian na rynku – liczą raczej na kontynuację dotychczasowego trendu. Drugie półrocze powinno być jednak równie dynamiczne jak pierwsze.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Anna Witkowska


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA