Motocentrum Europy

Wyrastamy na lidera w produkcji samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej. W produkcji części już jesteśmy mocarstwem. Niskie koszty pracy, wysokie kwalifikacje siły roboczej i rzesza 650 poddostawców, z których 200 posiada najwyższe certyfikaty jakościowe ISO/TS 16949, to magnes przyciągający inwestorów.
Potwierdza to ostatni raport Ernst & Young sporządzony na podstawie opinii menedżerów typujących najlepszą lokalizację dla nowych zakładów: w 2004 roku Polska znalazła się w pierwszej trójce w przypadku komponentów dla branży motoryzacyjnej i w pierwszej czwórce dla produkcji samochodów.
– Mamy nie tylko ludzi wyszkolonych, ale co ważniejsze, chętnych do pracy – twierdzi Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Zapewne dlatego Polakami mocno zainteresowana jest konkurencja zza południowej granicy.
– Choć w regionie działa 966 zakładów związanych z motoryzacją, część osób znajduje zatrudnienie w słowackich i czeskich fabrykach samochodów – mówi Andrzej Waliszewski, wicewojewoda śląski.
Na razie jednak od rekordowego roku 1999, wieńczącego stały wzrost produkcji (715 tys.) i sprzedaży (640 tys. – dane: Polska Izba Motoryzacji) samochodów osobowych i dostawczych, dzielą nas nie tylko wyniki ekonomiczne, ale także prestiżowe porażki z Czechami o budowę fabryki Toyoty oraz Słowacją o budowę zakładów Hyundai. Ten niekorzystny w ostatnich latach trend zdaje się jednak odwracać.
Będzie nowa pięćsetka
Zapowiadają to nowe inwestycje i wzrost produkcji: Fiat Auto Poland złoży w tym roku w Tychach 280 tys. sztuk samochodów, z czego 230 tys. Fiatów Panda. W tej chwili zakład zatrudnia 3,7 tys. osób, ale wraz ze spółkami kooperującymi już kilkanaście tys. Fiat zapowiedział także rozpoczęcie w Tychach produkcji nowego auta segmentu A (nowa Pięćsetka).
– To dowodzi, jak ważną rolę odgrywa fabryka w planach rozwojowych koncernu – podkreśla Bogusław Cieślar, rzecznik Fiat Auto Poland.
Do kolejnego skoku technologicznego szykuje się fabryka Opel Polska w Gliwicach, jedna z najlepszych fabryk koncernu General Motors w Europie. Zatrudniający 3 tys. osób zakład pracuje na 3 zmiany i przygotowuje się do uruchomienia produkcji Zafiry. Rozkręca się także produkcja dostawczych volkswagenów: Caddy i T-5, która w tym roku ma wynieść 140 tys. sztuk.
Według raportu Polskiej Izby Motoryzacji, polski rynek motoryzacyjny staje się coraz bardziej obiecujący dzięki poprawie sytuacji gospodarczej. Zauważyli to inwestorzy, którzy w ostatnim czasie rozpoczęli budowę i rozbudowę istniejących zakładów (Toyota, Michelin, Faurecia, Valeo, Kirchhoff, Hutchinson, Segu i inni). Pojawiają się także nowi, do tej pory nie istniejący na naszym rynku – Grupo Antolin, Nord, Voss, NTK, Dacel, NGK.
Konkurencja z sąsiadami
Na rozwój polskiego rynku pozytywny wpływ będzie miała także konkurencja z sąsiadami. Według Romualda Rytwińskiego, dyrektora generalnego General Motors Manufacturing Poland, inwestycje w Czechach czy na Słowacji przyciągną znaczną ilość dostawców i stworzą zaplecze dla produktu finalnego. – Region stworzony przez Polskę, Czechy i Słowację będzie jednak wtedy potęgą motoryzacyjną, gdy powstaną tutaj centra techniczne dostawców – zaznacza R. Rytwiński.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Zbigniew Żukowski, Adam Woźniak


Infor.pl
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
02 lis 2024

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS
01 lis 2024

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie
02 lis 2024

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?
01 lis 2024

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać
01 lis 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać
31 paź 2024

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami
31 paź 2024

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)
31 paź 2024

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej
31 paź 2024

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?
31 paź 2024

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

pokaż więcej
Proszę czekać...