REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Motocentrum Europy

REKLAMA

Wyrastamy na lidera w produkcji samochodów w Europie Środkowo-Wschodniej. W produkcji części już jesteśmy mocarstwem. Niskie koszty pracy, wysokie kwalifikacje siły roboczej i rzesza 650 poddostawców, z których 200 posiada najwyższe certyfikaty jakościowe ISO/TS 16949, to magnes przyciągający inwestorów.
Potwierdza to ostatni raport Ernst & Young sporządzony na podstawie opinii menedżerów typujących najlepszą lokalizację dla nowych zakładów: w 2004 roku Polska znalazła się w pierwszej trójce w przypadku komponentów dla branży motoryzacyjnej i w pierwszej czwórce dla produkcji samochodów.
– Mamy nie tylko ludzi wyszkolonych, ale co ważniejsze, chętnych do pracy – twierdzi Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Zapewne dlatego Polakami mocno zainteresowana jest konkurencja zza południowej granicy.
– Choć w regionie działa 966 zakładów związanych z motoryzacją, część osób znajduje zatrudnienie w słowackich i czeskich fabrykach samochodów – mówi Andrzej Waliszewski, wicewojewoda śląski.
Na razie jednak od rekordowego roku 1999, wieńczącego stały wzrost produkcji (715 tys.) i sprzedaży (640 tys. – dane: Polska Izba Motoryzacji) samochodów osobowych i dostawczych, dzielą nas nie tylko wyniki ekonomiczne, ale także prestiżowe porażki z Czechami o budowę fabryki Toyoty oraz Słowacją o budowę zakładów Hyundai. Ten niekorzystny w ostatnich latach trend zdaje się jednak odwracać.
Będzie nowa pięćsetka
Zapowiadają to nowe inwestycje i wzrost produkcji: Fiat Auto Poland złoży w tym roku w Tychach 280 tys. sztuk samochodów, z czego 230 tys. Fiatów Panda. W tej chwili zakład zatrudnia 3,7 tys. osób, ale wraz ze spółkami kooperującymi już kilkanaście tys. Fiat zapowiedział także rozpoczęcie w Tychach produkcji nowego auta segmentu A (nowa Pięćsetka).
– To dowodzi, jak ważną rolę odgrywa fabryka w planach rozwojowych koncernu – podkreśla Bogusław Cieślar, rzecznik Fiat Auto Poland.
Do kolejnego skoku technologicznego szykuje się fabryka Opel Polska w Gliwicach, jedna z najlepszych fabryk koncernu General Motors w Europie. Zatrudniający 3 tys. osób zakład pracuje na 3 zmiany i przygotowuje się do uruchomienia produkcji Zafiry. Rozkręca się także produkcja dostawczych volkswagenów: Caddy i T-5, która w tym roku ma wynieść 140 tys. sztuk.
Według raportu Polskiej Izby Motoryzacji, polski rynek motoryzacyjny staje się coraz bardziej obiecujący dzięki poprawie sytuacji gospodarczej. Zauważyli to inwestorzy, którzy w ostatnim czasie rozpoczęli budowę i rozbudowę istniejących zakładów (Toyota, Michelin, Faurecia, Valeo, Kirchhoff, Hutchinson, Segu i inni). Pojawiają się także nowi, do tej pory nie istniejący na naszym rynku – Grupo Antolin, Nord, Voss, NTK, Dacel, NGK.
Konkurencja z sąsiadami
Na rozwój polskiego rynku pozytywny wpływ będzie miała także konkurencja z sąsiadami. Według Romualda Rytwińskiego, dyrektora generalnego General Motors Manufacturing Poland, inwestycje w Czechach czy na Słowacji przyciągną znaczną ilość dostawców i stworzą zaplecze dla produktu finalnego. – Region stworzony przez Polskę, Czechy i Słowację będzie jednak wtedy potęgą motoryzacyjną, gdy powstaną tutaj centra techniczne dostawców – zaznacza R. Rytwiński.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Zbigniew Żukowski, Adam Woźniak


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

REKLAMA

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

REKLAMA