REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować wynajem sezonowy

REKLAMA

Sezon letni stwarza nieograniczone możliwości dla przedsiębiorczych osób. Istnieje dużo okazji zarobku, szczególnie w miejscowościach typowo letniskowych. Od kilku lat cieszy się „wzięciem” spędzanie wolnego czasu w gospodarstwach agroturystycznych, w których można wynająć pokoje. Jednak osoby uzyskujące przychody z wynajmu muszą pamiętać o obowiązkach podatkowych.
Wynajmując w sezonie letnim np. kwatery lub lokale turystom, musimy pamiętać, że jest to działalność, która nie jest obojętna podatkowo. Dodatkowo to od nas zależy, jak chcemy się rozliczać z fiskusem z podatku dochodowego od osób fizycznych, jaką formę opodatkowania wybierzemy, a niekiedy, czy chcemy być z podatku zwolnieni.
Dochody zwolnione z podatku
Wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5. I jest to niezależne od tego, czy osoba byłaby opodatkowana ryczałtem czy według zasad ogólnych. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że nie wszyscy skorzystają z tego zwolnienia. Koniecznym warunkiem jest, aby wynajem dotyczył budynków mieszkalnych położonych na wsi. Dodatkowo budynek musi należeć do osoby posiadającej gospodarstwo rolne, a więc rolnika. Ze zwolnienia tego nie będzie korzystała osoba, która co prawda kupi dom na wsi w celu wynajmowania w ramach agroturystyki, ale nie będzie posiadała gospodarstwa rolnego, czyli powierzchniowo gruntów powyżej 1 hektara.
Sezon z kartą podatkową
Dla tych, którzy nie mogą skorzystać ze zwolnienia, istnieje inna możliwość – opodatkowanie w formie karty podatkowej. Jest to korzystna forma, która nie wymaga od wynajmującego zbytniego wysiłku w wypełnieniu obowiązków podatkowych. Dlatego też warto z tej alternatywy skorzystać. Jedynym obowiązkiem względem fiskusa będzie w takim przypadku wpłacanie comiesięcznej, z góry ustalonej kwoty, bez konieczności prowadzenia ewidencji i składania deklaracji. Jedynie do końca stycznia następnego roku należy złożyć PIT-16A, czyli informację o wpłaconych składkach zdrowotnych. Niestety, z tej formy skorzystają tylko nieliczni. Dotyczy to osób, które świadczą usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawania posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi nie przekracza 12. W tym przypadku nie ma ograniczenia, którego podstawą było posiadanie gospodarstwa rolnego (jak przy zwolnieniu z podatku). Z karty podatkowej może skorzystać osoba fizyczna wynajmująca do 12 pokoi, w tym również rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne.
PRZYKŁAD
Jan K. wynajmuje 7 domków kempingowych, w każdym znajdują się dwa pokoje gościnne. Niestety nie będzie mógł skorzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, gdyż liczba pokoi wynosi 14 (czyli przekracza 12). Mimo więc że wynajmowanych domków jest tylko 7, liczy się przede wszystkim liczba pokoi w tych domkach. W tym przypadku nie uprawnia o­na do opodatkowania najmu kartą podatkową.
Ryczałt przy wynajmie
Istnieje jeszcze inna możliwość podatkowa. Wynajmując w sezonie pokoje dla turystów, możemy opłacać z tego tytułu ryczałt ewidencjonowany. I tutaj znowu są możliwe dwa rozwiązania. Jeśli będziemy traktować wynajem jako działalność gospodarczą, to zmuszeni będziemy do zarejestrowania działalności. Jeśli natomiast potraktujemy wynajem pokoi gościnnych jako prowadzony poza działalnością gospodarczą, to obowiązku rejestrowania nie ma. Dodatkowo takie opodatkowanie ryczałtem wynajmu prowadzonego poza działalnością gospodarczą nie powoduje obowiązku prowadzenia przez ryczałtowca ewidencji przychodów ani ewidencji wyposażenia. Jest to więc uproszczenie w porównaniu z zasadami rozliczania ryczałtu płaconego w ramach działalności gospodarczej. Warto też zwrócić uwagę na stawki ryczałtu. Różnią się o­ne w zależności od tego, czy wynajem jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej czy poza nią. W pierwszym przypadku stawka ryczałtu podlegająca comiesięcznej wpłacie do urzędu skarbowego, wynosi 17 proc. od uzyskanego przychodu. W drugim natomiast wynosi 8,5 proc. w odniesieniu do przychodu stanowiącego równowartość 4000 euro (w 2005 roku jest to kwota 17 514,80 zł). Od nadwyżki ponad tę kwotę musimy opłacać ryczałt według 20-proc. stawki.
Wynajem na zasadach ogólnych
Podobnie jak przy ryczałcie, wynajem pokoi gościnnych opodatkowany na zasadach ogólnych może być prowadzony albo w ramach działalności gospodarczej, albo poza nią. Osoba, która wynajmuje pokoje we własnym domu, płaci podatek według skali, i określi, że jest to prowadzone poza działalnością gospodarczą, nie musi prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Niestety nie zwalnia jej to ze składania comiesięcznych deklaracji PIT-5 i wpłacania należnego za dany miesiąc podatku. Najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej zobowiązuje do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Warto wspomnieć o możliwości złożenia wniosku o opodatkowanie 19-proc. podatkiem liniowym. Ten przywilej jest jednak zarezerwowany tylko dla tych, którzy zdecydują się wynajmować pokoje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oczywiście muszą o­ni prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz składać comiesięczne deklaracje PIT-5L.
SŁOWNICZEK
GOSPODARSTWO ROLNE – obszar gruntów o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.
Bogdan Świąder
PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
• Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
CZYTELNICY PYTAJĄ
Czy rejestrować wynajem pokoi
Jestem rolnikiem i wynajmuję w sezonie letnim górę domu (trzy pokoje) letnikom, którzy przyjeżdżają nad pobliskie jezioro. Czy muszę zgłosić prowadzenie działalności gospodarczej w gminie i rozliczać podatek?
NIE. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej zawiera wyraźne wyłączenie, zgodnie z którym przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego. Przepisów tych nie stosuje się również do wynajmowania przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów. Wynika z tego, że rolnik, który wynajmuje trzy pokoje letnikom, nie musi się rejestrować w gminie jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Należy pamiętać też, że powyższa działalność związana z wynajmowaniem pokoi będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie dotyczy dochodów uzyskanych z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochodów uzyskanych z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.
Czy będzie wyższa stawka
Jestem rolnikiem. Wynajmuję turystom trzy pokoje. Czy będę musiał płacić wyższą stawkę w podatku od nieruchomości (tj. tak jak dla prowadzących działalność gospodarczą)?
NIE. Za działalność gospodarczą nie uważa się wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5. Dlatego też podatek od nieruchomości będzie płacony według stawki jak dla budynków mieszkalnych, a nie budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
 


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA