REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Moment rozpoczęcia amortyzacji budynku

REKLAMA

Kiedy można rozpocząć amortyzację nowo wybudowanego budynku? Od którego momentu należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych w przypadku stopniowego oddawania do eksploatacji modernizowanego budynku? Amortyzacja budynków – ze względu na ich wartość – stanowi zwykle jedną z istotniejszych pozycji kosztów uzyskania przychodów.
Dlatego szczególnie ważne jest, aby we właściwym momencie rozpocząć naliczanie odpisów amortyzacyjnych. W przypadku budynków kwestia ta jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku większości środków trwałych. Wynika to z faktu, że należy uwzględnić nie tylko zdatność do użytku pod względem technicznym, ale także pod względem prawnym.
Przypomnijmy, że amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
• budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
• maszyny, urządzenia i środki transportu,
• inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.
Aby można było zaliczyć dany składnik majątku do środków trwałych, musi o­n być kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania.
Amortyzacji podlegają również niezależnie od przewidywanego okresu używania:
• przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej „inwestycjami w obcych środkach trwałych”,
• budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie,
• składniki majątku niestanowiące własności podatnika, wykorzystywane przez niego na podstawie umowy leasingu finansowego.
Nowo wybudowany budynek
Jak podkreślił NSA w wyroku z 26 czerwca 1996 r. (sygn. SA/Wr 1626/95), dla oceny, od kiedy podatnik może dokonywać odpisów amortyzacyjnych, konieczne jest ustalenie, kiedy faktycznie nastąpiło oddanie środka trwałego do użytkowania, a także, czy w tej dacie był o­n kompletny i zdatny do użytku, zarówno faktycznie, jak i w świetle poszczególnych przepisów prawa regulujących możliwość dopuszczenia poszczególnych urządzeń do użytkowania.
Prawne dopuszczenie do eksploatacji ma szczególne znaczenie w przypadku nowych budynków. Zasady ich odbioru szczegółowo regulują przepisy ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126 z późn.zm.). Zgodnie z art. 54 tej ustawy do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można – co do zasady – przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Oznacza to, że dopiero po upływie 21 dni od dnia zawiadomienia właściwego organu podatnik ma prawo ujęcia budynku w ewidencji środków trwałych. Prawo do rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych powstanie od początku kolejnego miesiąca. Artykuł 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi bowiem, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji.
Stopniowe oddawanie do użytku modernizowanego budynku
Ciekawym problemem zajmowała się Izba Skarbowa w Gdańsku w piśmie z 10 grudnia 2004 r. (sygn. BI/005--0800/04), które było odpowiedzią na następujące pytanie podatnika:
Podatnik w 2000 r. zakupił budynek – z przeznaczeniem na cele prowadzonej działalności gospodarczej – pod wynajem. W latach 2000–2002 przeznaczył środki finansowe na adaptację i modernizację tego obiektu, dokonując z tytułu wykonanych prac zapisu na koncie 081 „Inwestycje rozpoczęte”. Przy czym, podatnik pomieszczenia w przedmiotowym budynku wynajmował w okresach: I–II 2002 r.– jednej firmie, III–IV 2002 r.– czterem firmom, V–XII 2002 r. – dziewięciu firmom. 1 stycznia 2003 r. przekazał budynek w całości do użytkowania. Od kiedy podatnik może amortyzować wykończony budynek?
Odpowiedź izby skarbowej:
W udzielonej odpowiedzi izba skarbowa podkreśliła, że kompletność i zdatność do użytku nie w pełni wykończonego składnika majątku jest jednym z warunków do uznania składnika majątkowego (budynku) za środek trwały. Wydatki poniesione przed oddaniem środka do używania, bez względu na charakter prac, zwiększają wartość początkową tego środka trwałego. W myśl art. 16d ust. 2 u.p.d.o.p. składnik majątku wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji.
Biorąc powyższe pod uwagę, zgodnie ze stanowiskiem Izby Skarbowej w Gdańsku, do ujmowania w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wprowadzonego w dniu 1 stycznia 2003 r. do ewidencji kompletnego, w pełni zdatnego do użytku środka trwałego (budynku) podatnik nabywa prawo od lutego 2003 r. Oznacza to, że, zdaniem organów skarbowych, w przypadku zakupu budynku i poddaniu go modernizacji przed oddaniem do użytkowania z naliczaniem amortyzacji należy zaczekać do zakończenia prac modernizacyjnych. Według stanowiska izby skarbowej wcześniejsze oddanie do eksploatacji części budynku nie upoważnia do rozpoczęcia naliczania odpisów amortyzacyjnych. W dniu wpisania budynku do ewidencji musi o­n być bowiem kompletny i w pełni zdatny do użytku.
Podstawa prawna:
ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.),
ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).

Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl

Sebastian Zagórski

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak w 2024 r. przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA