REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop z polisą ubezpieczeniową

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zakresu ochrony ubezpieczeniowej „wakacyjnej” polisy? Co ogranicza realizację świadczenia przez ubezpieczyciela, gdy powstanie szkoda? Lato to okres w roku, w którym bardzo często decydujemy się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Liczne wyjazdy, podczas których pozostawiamy bez opieki nasze mienie, są przyczyną poszukiwania ochrony dla naszego dobytku.
Ważne jest, żeby zawierając umowę ubezpieczenia zwrócić uwagę na jej pewne postanowienia, zyskując tym samym pewność, że nasze przedsiębiorstwo, mieszkanie są rzeczywiście objęte ochroną ubezpieczeniową zakładu ubezpieczeń.

Ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych
Zawierając umowę ubezpieczenia, ubezpieczający powinien skupić się na tych postanowieniach, zawartych zarówno w jej treści, jak i w ogólnych warunkach, które decydują o zakresie ochrony udzielonej przez zakład ubezpieczeń. Każda polisa ubezpieczeniowa, a zwłaszcza ta wykupywana w okresie letnim, powinna zawierać kilka podstawowych rodzajów ubezpieczeń. Pierwszym takim ubezpieczeniem jest ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych. Regułą jest, że ubezpieczyciele wymagają od ubezpieczającego włączenia do zakresu ochrony tych zdarzeń, a dopiero później pozwalają na wykupienie pozostałych rodzajów ryzyka. Ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych jest więc ubezpieczeniem obligatoryjnym. Dość często zdarza się jednak, że ubezpieczający ma na tym polu pewną swobodę określania zdarzeń, które są objęte odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń. Oferują o­ne bowiem wybór spośród kilku wariantów: podstawowego, rozszerzonego i np. pełnego. Warianty te różnią się przede wszystkim liczbą zdarzeń, w przypadku których zostanie wypłacone odszkodowanie, a co za tym idzie, również wysokością składki ubezpieczeniowej. Ubezpieczający powinien wybrać taki zakres ubezpieczenia od pożaru i innych zdarzeń losowych, który odpowiada jego realnym potrzebom i zagrożeniom. I tak np. zakres ten oprócz podstawowego zdarzenia, jakim jest pożar, powinien obejmować m.in. szkody spowodowane przez bezpośrednie uderzenie pioruna, silny wiatr, deszcz nawalny, powódź, zalanie, upadek drzew i masztów czy przepięcie (pośrednie działanie pioruna powodujące uszkodzenie bądź zniszczenie urządzenia elektrycznego, wskutek nagłego i krótkotrwałego napięcia prądu wyższego od znamionowego dla danego urządzenia, instalacji, linii, sieci). Wystąpienie szkód będących następstwem tych zdarzeń jest bardziej prawdopodobne w okresie letnim, warto więc je przewidzieć wykupując polisę ubezpieczenia mienia.
Ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych to nie jedyne ubezpieczenie, o którym trzeba pamiętać zawierając stosowną umowę. W okresie letnim następuje wzrost liczby kradzieży z włamaniem do mieszkań czy też zakładów. Aby być spokojnym o pozostawione na czas urlopu mienie, ubezpieczający powinien wykupić ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rozboju, a także od dewastacji.
W przypadku dewastacji należy zwrócić uwagę na to, jak dany zakład ubezpieczeń definiuje to pojęcie. Może o­na być bowiem rozumiana jako rozmyślne uszkodzenie lub zniszczenie mienia przez sprawcę danego zdarzenia bądź też jako takie uszkodzenie lub zniszczenie mienia, które miało związek z dokonaną bądź usiłowaną kradzieżą z włamaniem (np. uszkodzenie zabezpieczeń drzwi wejściowych przez sprawcę włamania)1. Nieodzowne znaczenie przy ubezpieczeniu od kradzieży z włamaniem mają również wymogi stawiane przez ubezpieczycieli dotyczące zabezpieczenia mienia. Dopiero prawidłowe zabezpieczenie pozostawionego na czas urlopu mieszkania czy przedsiębiorstwa daje gwarancję wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane przez kradzież z włamaniem. Obowiązujące ogólne warunki ubezpieczeń wymagają m.in., aby budynek, w którym znajduje się mienie objęte ochroną ubezpieczeniową, był wykonany z materiałów odpornych na zniszczenie za pomocą prostych, ogólnie dostępnych narzędzi lub bez użycia znacznej siły, zaś drzwi wejściowe do tego budynku były prawidłowo osadzone, skonstruowane i zamykane na dwa zamki wielozapadkowe, ewentualnie jeden posiadający świadectwo kwalifikacji właściwej instytucji (bądź dwie kłódki bezkabłąkowe), a okna i inne zewnętrzne przeszklone otwory – prawidłowo osadzone i skonstruowane (w przypadku lokali na parterze ubezpieczyciele wymagają czasami, aby otwory okienne zabezpieczone były kratami, żaluzjami, roletami czy szybami antywłamaniowymi).
Słownik terminologiczny
Polisa ubezpieczeniowa – jest jednym z dokumentów sporządzonych przez zakład ubezpieczeń na odpowiednim formularzu, stwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia i zawierającym istotne postanowienia tej umowy. Potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia może być również wystawiona przez zakład ubezpieczeń legitymacja ubezpieczeniowa, tymczasowe zaświadczenie albo inny dokument ubezpieczenia. Za chwilę zawarcia umowy uważa się, poza sytuacjami określonymi w art. 810 i 811 k.c., chwilę doręczenia ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia, także w sytuacji gdy doręczenie następuje przez pocztę. Jeżeli przed upływem czternastu dni od daty otrzymania oferty na piśmie zakład ubezpieczeń nie doręczył składającemu ofertę dokumentu ubezpieczenia, umowę uważa się z piętnastym dniem od otrzymania oferty za zawartą na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia. Przepisu tego nie stosuje się do ubezpieczeń na życie. Jeżeli natomiast dokument ubezpieczenia zawiera postanowienia, które odbiegają na niekorzyść ubezpieczającego od treści złożonej przez niego oferty lub od ogólnych warunków ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń obowiązany jest zwrócić ubezpieczającemu na to uwagę na piśmie przy doręczeniu tego dokumentu, wyznaczając mu co najmniej siedmiodniowy termin do zgłoszenia sprzeciwu. W razie niewykonania tego obowiązku przez zakład zmiany dokonane na niekorzyść ubezpieczającego są nieważne. W braku sprzeciwu uważa się, że umowa doszła do skutku zgodnie z treścią dokumentu ubezpieczenia następnego dnia po upływie wyznaczonego terminu do złożenia sprzeciwu. Obowiązek wystawienia dokumentu przez zakład ubezpieczeń nie zmienia faktu, że umowa ubezpieczenia może być również skutecznie zawarta w formie ustnej i wywołuje pełne konsekwencje cywilnoprawne, a potwierdzenie jej na piśmie konieczne jest jedynie dla celów dowodowych.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Kolejnym rodzajem ubezpieczenia, które powinna przewidywać nasza polisa, to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to przenosi na zakład ubezpieczeń obowiązek pokrycia szkód osobowych czy rzeczowych wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom trzecim. W okresie letnich wyjazdów to ubezpieczenie nabiera szczególnego znaczenia. Może bowiem się okazać, że podczas naszej nieobecności nastąpiła awaria instalacji wodociągowej, której skutki w postaci zalania mieszkania odczuł nasz sąsiad. W takim wypadku koszty remontu, które mogą być bardzo wysokie, przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Ważne jest, aby włączyć do umowy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z właściwym zakresem terytorialnym. Wywołane przez nas zdarzenia będące przyczyną szkód wyrządzonych osobom trzecim mogą mieć miejsce nie tylko w lokalu mieszkalnym czy na posesji zakładu, ale również na terenie całej Polski, Europy czy też świata.
Przykład
Ubezpieczający zawarł umowę ubezpieczenia przewidującą m.in. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Będąc na urlopie w Chorwacji, spowodował szkodę polegającą na uszkodzeniu wyposażenia ośrodka wypoczynkowego. Jeśli jego polisa ubezpieczeniowa obejmowała swym zakresem terytorialnym również zdarzenia mające miejsce poza granicami Polski, to szkodę taką pokryje zakład ubezpieczeń.

Odnosząc się do powyższego przykładu warto zwrócić także uwagę, czy zawierana umowa ubezpieczenia przewiduje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń za szkody powstałe w związku z używaniem najmowanych domków rekreacyjnych, pokoi w hotelach, pensjonatach, motelach, zajazdach czy też w gospodarstwach agroturystycznych.

Wyłączenia ogólne i szczegółowe
O tym, czy za dane zdarzenie ubezpieczony otrzyma odszkodowanie, decydują również stosowane w ogólnych warunkach ubezpieczeń wyłączenia odpowiedzialności. Dopiero ich uważna lektura daje pełną świadomość, za co i kiedy możemy liczyć na realizację świadczenia przez ubezpieczyciela.
Są to przede wszystkim wyłączenia ogólne dotyczące określonych rodzajów mienia, za których uszkodzenie, zniszczenie lub utratę zakład ubezpieczeń nie będzie ponosił odpowiedzialności (np. ruchomości domowe znajdujące się na balkonach, tarasach, biżuteria, gotówka, sprzęt elektroniczny i fotograficzny, futra przechowywane w pomieszczeniach przynależnych), a także pewnych zdarzeń (szkody wyrządzone umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa i in.). Ogólne warunki ubezpieczeń przewidują też wyłączenia szczegółowe odnoszące się do poszczególnych rodzajów ubezpieczeń, tj. m.in. od pożaru i innych zdarzeń losowych (np. szkody wynikające z negatywnego oddziaływania warunków atmosferycznych w odniesieniu do mienia, które niezgodnie ze swym przeznaczeniem i zaleceniami producenta znajdowało się na wolnym powietrzu), czy też od kradzieży z włamaniem lub rozboju (np. szkody, do których powstania przyczynił się brak należytego zabezpieczenia mienia).
Poruszone powyżej kwestie stanowią podstawowe elementy zawieranej umowy ubezpieczenia, na które ubezpieczający powinien zwrócić uwagę. Prawidłowa „zawartość” wykupywanej polisy ubezpieczeniowej, połączona z uważną lekturą jej postanowień oraz ogólnych warunków ubezpieczenia, da poczucie spokoju, które powinno nam towarzyszyć podczas wakacyjnego wypoczynku.
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl
1 Szerzej o dewastacji piszę w artykule pt. Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu szkody spowodowanej przez dewastację, „Prawo Przedsiębiorcy” nr 16 z 2005 r.

Rafał Klepuszewski
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobiją miliony Polaków, nowym gigantycznym podatkiem? Ludzie będą w szoku. Ministerstwo finansów ujawnia plany rządu

Za dom wart pół miliona złotych trzeba będzie płacić rocznie 5 tysięcy złotych podatku? Jeśli jest wart milion, wychodzi 10 tysięcy. Brzmi upiornie. Czy fiskus każe nam się rozliczać nie z metrażu a wartości nieruchomości? Nad Polską zawisło widmo podatku katastralnego. Wprowadzenie do naszego kraju nowej daniny rekomendują Międzynarodowy Fundusz Walutowy i OECD. Jak wskazują organizacje, obecne opłaty, jakie ponoszą właściciele domów i mieszkań są… za niskie. Głos w tej sprawie zabiera resort finansów.

Matura 2025. Co będzie na maturze z polskiego? Polonistka wskazuje "pewniaki"

Co będzie na maturze z języka polskiego w tym roku? Egzaminatorka Anna Ryłek odpowiada, że "można się spodziewać wszystkiego". Dobrą wiadomością jest jednak to, że "wszystko" oznacza o wiele mniej niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z faktu, że znacznie została skrócona lista lektur.

Wyższa emerytura czy renta z ZUS w 2025 r. dzięki ERPO [co to, dla kogo i o co wnioskować?]

Emeryci i renciści mogą mieć wyższe świadczenia z ZUS, także w 2025 r. Prostym sposobem na to jest złożenie wniosku o ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego, zatem złożenie do ZUSu wniosku ERPO. Oczywiście na każdy kwalifikuje się do takiej podwyżki. Analizujemy kto, kiedy i o co powinien wnioskować- bo opcji jest dużo.

Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

REKLAMA

Obligacje skarbowe - maj 2025 r. Niższe oprocentowanie nowych emisji. Ale można jeszcze kupić obligacje kwietniowe

Ministerstwo Finansów w komunikacie poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2025 r. Oprocentowanie niektórych obligacji lekko spadło w porównaniu do obligacji sprzedawanych w kwietniu br. Marże pozostały bez zmian. Oczywiście do końca kwietnia można jeszcze kupić obligacje z nieco wyższym oprocentowaniem

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Reforma szkół. Będą trzy etapy edukacyjne. "Zmiany idą bardzo daleko"

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej, reforma edukacji ma wejść do szkół 1 września 2026 r. wraz z zupełnie nową podstawą programową. Powstały już ważne dokument, które mają być fundamentem reformy edukacji. To profil absolwenta i stanowisko Rada ds. monitorowania i wdrażania reformy edukacji w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

REKLAMA

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Najważniejsze cytaty z lektur do matury. Dasz radę zdobyć komplet punktów? Quiz
Sprawdź, czy wiesz, kto jest autorem najsłynniejszych cytatów z literatury polskiej i światowej. Pytamy także o to, z jakiego utworu pochodzi to zdanie. Gotowy? Powodzenia!

REKLAMA