REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop z polisą ubezpieczeniową

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zakresu ochrony ubezpieczeniowej „wakacyjnej” polisy? Co ogranicza realizację świadczenia przez ubezpieczyciela, gdy powstanie szkoda? Lato to okres w roku, w którym bardzo często decydujemy się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Liczne wyjazdy, podczas których pozostawiamy bez opieki nasze mienie, są przyczyną poszukiwania ochrony dla naszego dobytku.
Ważne jest, żeby zawierając umowę ubezpieczenia zwrócić uwagę na jej pewne postanowienia, zyskując tym samym pewność, że nasze przedsiębiorstwo, mieszkanie są rzeczywiście objęte ochroną ubezpieczeniową zakładu ubezpieczeń.

Ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych
Zawierając umowę ubezpieczenia, ubezpieczający powinien skupić się na tych postanowieniach, zawartych zarówno w jej treści, jak i w ogólnych warunkach, które decydują o zakresie ochrony udzielonej przez zakład ubezpieczeń. Każda polisa ubezpieczeniowa, a zwłaszcza ta wykupywana w okresie letnim, powinna zawierać kilka podstawowych rodzajów ubezpieczeń. Pierwszym takim ubezpieczeniem jest ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych. Regułą jest, że ubezpieczyciele wymagają od ubezpieczającego włączenia do zakresu ochrony tych zdarzeń, a dopiero później pozwalają na wykupienie pozostałych rodzajów ryzyka. Ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych jest więc ubezpieczeniem obligatoryjnym. Dość często zdarza się jednak, że ubezpieczający ma na tym polu pewną swobodę określania zdarzeń, które są objęte odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń. Oferują o­ne bowiem wybór spośród kilku wariantów: podstawowego, rozszerzonego i np. pełnego. Warianty te różnią się przede wszystkim liczbą zdarzeń, w przypadku których zostanie wypłacone odszkodowanie, a co za tym idzie, również wysokością składki ubezpieczeniowej. Ubezpieczający powinien wybrać taki zakres ubezpieczenia od pożaru i innych zdarzeń losowych, który odpowiada jego realnym potrzebom i zagrożeniom. I tak np. zakres ten oprócz podstawowego zdarzenia, jakim jest pożar, powinien obejmować m.in. szkody spowodowane przez bezpośrednie uderzenie pioruna, silny wiatr, deszcz nawalny, powódź, zalanie, upadek drzew i masztów czy przepięcie (pośrednie działanie pioruna powodujące uszkodzenie bądź zniszczenie urządzenia elektrycznego, wskutek nagłego i krótkotrwałego napięcia prądu wyższego od znamionowego dla danego urządzenia, instalacji, linii, sieci). Wystąpienie szkód będących następstwem tych zdarzeń jest bardziej prawdopodobne w okresie letnim, warto więc je przewidzieć wykupując polisę ubezpieczenia mienia.
Ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych to nie jedyne ubezpieczenie, o którym trzeba pamiętać zawierając stosowną umowę. W okresie letnim następuje wzrost liczby kradzieży z włamaniem do mieszkań czy też zakładów. Aby być spokojnym o pozostawione na czas urlopu mienie, ubezpieczający powinien wykupić ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem lub rozboju, a także od dewastacji.
W przypadku dewastacji należy zwrócić uwagę na to, jak dany zakład ubezpieczeń definiuje to pojęcie. Może o­na być bowiem rozumiana jako rozmyślne uszkodzenie lub zniszczenie mienia przez sprawcę danego zdarzenia bądź też jako takie uszkodzenie lub zniszczenie mienia, które miało związek z dokonaną bądź usiłowaną kradzieżą z włamaniem (np. uszkodzenie zabezpieczeń drzwi wejściowych przez sprawcę włamania)1. Nieodzowne znaczenie przy ubezpieczeniu od kradzieży z włamaniem mają również wymogi stawiane przez ubezpieczycieli dotyczące zabezpieczenia mienia. Dopiero prawidłowe zabezpieczenie pozostawionego na czas urlopu mieszkania czy przedsiębiorstwa daje gwarancję wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane przez kradzież z włamaniem. Obowiązujące ogólne warunki ubezpieczeń wymagają m.in., aby budynek, w którym znajduje się mienie objęte ochroną ubezpieczeniową, był wykonany z materiałów odpornych na zniszczenie za pomocą prostych, ogólnie dostępnych narzędzi lub bez użycia znacznej siły, zaś drzwi wejściowe do tego budynku były prawidłowo osadzone, skonstruowane i zamykane na dwa zamki wielozapadkowe, ewentualnie jeden posiadający świadectwo kwalifikacji właściwej instytucji (bądź dwie kłódki bezkabłąkowe), a okna i inne zewnętrzne przeszklone otwory – prawidłowo osadzone i skonstruowane (w przypadku lokali na parterze ubezpieczyciele wymagają czasami, aby otwory okienne zabezpieczone były kratami, żaluzjami, roletami czy szybami antywłamaniowymi).
Słownik terminologiczny
Polisa ubezpieczeniowa – jest jednym z dokumentów sporządzonych przez zakład ubezpieczeń na odpowiednim formularzu, stwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia i zawierającym istotne postanowienia tej umowy. Potwierdzeniem zawarcia umowy ubezpieczenia może być również wystawiona przez zakład ubezpieczeń legitymacja ubezpieczeniowa, tymczasowe zaświadczenie albo inny dokument ubezpieczenia. Za chwilę zawarcia umowy uważa się, poza sytuacjami określonymi w art. 810 i 811 k.c., chwilę doręczenia ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia, także w sytuacji gdy doręczenie następuje przez pocztę. Jeżeli przed upływem czternastu dni od daty otrzymania oferty na piśmie zakład ubezpieczeń nie doręczył składającemu ofertę dokumentu ubezpieczenia, umowę uważa się z piętnastym dniem od otrzymania oferty za zawartą na podstawie ogólnych warunków ubezpieczenia. Przepisu tego nie stosuje się do ubezpieczeń na życie. Jeżeli natomiast dokument ubezpieczenia zawiera postanowienia, które odbiegają na niekorzyść ubezpieczającego od treści złożonej przez niego oferty lub od ogólnych warunków ubezpieczenia, zakład ubezpieczeń obowiązany jest zwrócić ubezpieczającemu na to uwagę na piśmie przy doręczeniu tego dokumentu, wyznaczając mu co najmniej siedmiodniowy termin do zgłoszenia sprzeciwu. W razie niewykonania tego obowiązku przez zakład zmiany dokonane na niekorzyść ubezpieczającego są nieważne. W braku sprzeciwu uważa się, że umowa doszła do skutku zgodnie z treścią dokumentu ubezpieczenia następnego dnia po upływie wyznaczonego terminu do złożenia sprzeciwu. Obowiązek wystawienia dokumentu przez zakład ubezpieczeń nie zmienia faktu, że umowa ubezpieczenia może być również skutecznie zawarta w formie ustnej i wywołuje pełne konsekwencje cywilnoprawne, a potwierdzenie jej na piśmie konieczne jest jedynie dla celów dowodowych.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Kolejnym rodzajem ubezpieczenia, które powinna przewidywać nasza polisa, to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to przenosi na zakład ubezpieczeń obowiązek pokrycia szkód osobowych czy rzeczowych wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom trzecim. W okresie letnich wyjazdów to ubezpieczenie nabiera szczególnego znaczenia. Może bowiem się okazać, że podczas naszej nieobecności nastąpiła awaria instalacji wodociągowej, której skutki w postaci zalania mieszkania odczuł nasz sąsiad. W takim wypadku koszty remontu, które mogą być bardzo wysokie, przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Ważne jest, aby włączyć do umowy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z właściwym zakresem terytorialnym. Wywołane przez nas zdarzenia będące przyczyną szkód wyrządzonych osobom trzecim mogą mieć miejsce nie tylko w lokalu mieszkalnym czy na posesji zakładu, ale również na terenie całej Polski, Europy czy też świata.
Przykład
Ubezpieczający zawarł umowę ubezpieczenia przewidującą m.in. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Będąc na urlopie w Chorwacji, spowodował szkodę polegającą na uszkodzeniu wyposażenia ośrodka wypoczynkowego. Jeśli jego polisa ubezpieczeniowa obejmowała swym zakresem terytorialnym również zdarzenia mające miejsce poza granicami Polski, to szkodę taką pokryje zakład ubezpieczeń.

Odnosząc się do powyższego przykładu warto zwrócić także uwagę, czy zawierana umowa ubezpieczenia przewiduje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń za szkody powstałe w związku z używaniem najmowanych domków rekreacyjnych, pokoi w hotelach, pensjonatach, motelach, zajazdach czy też w gospodarstwach agroturystycznych.

Wyłączenia ogólne i szczegółowe
O tym, czy za dane zdarzenie ubezpieczony otrzyma odszkodowanie, decydują również stosowane w ogólnych warunkach ubezpieczeń wyłączenia odpowiedzialności. Dopiero ich uważna lektura daje pełną świadomość, za co i kiedy możemy liczyć na realizację świadczenia przez ubezpieczyciela.
Są to przede wszystkim wyłączenia ogólne dotyczące określonych rodzajów mienia, za których uszkodzenie, zniszczenie lub utratę zakład ubezpieczeń nie będzie ponosił odpowiedzialności (np. ruchomości domowe znajdujące się na balkonach, tarasach, biżuteria, gotówka, sprzęt elektroniczny i fotograficzny, futra przechowywane w pomieszczeniach przynależnych), a także pewnych zdarzeń (szkody wyrządzone umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa i in.). Ogólne warunki ubezpieczeń przewidują też wyłączenia szczegółowe odnoszące się do poszczególnych rodzajów ubezpieczeń, tj. m.in. od pożaru i innych zdarzeń losowych (np. szkody wynikające z negatywnego oddziaływania warunków atmosferycznych w odniesieniu do mienia, które niezgodnie ze swym przeznaczeniem i zaleceniami producenta znajdowało się na wolnym powietrzu), czy też od kradzieży z włamaniem lub rozboju (np. szkody, do których powstania przyczynił się brak należytego zabezpieczenia mienia).
Poruszone powyżej kwestie stanowią podstawowe elementy zawieranej umowy ubezpieczenia, na które ubezpieczający powinien zwrócić uwagę. Prawidłowa „zawartość” wykupywanej polisy ubezpieczeniowej, połączona z uważną lekturą jej postanowień oraz ogólnych warunków ubezpieczenia, da poczucie spokoju, które powinno nam towarzyszyć podczas wakacyjnego wypoczynku.
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl
1 Szerzej o dewastacji piszę w artykule pt. Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu szkody spowodowanej przez dewastację, „Prawo Przedsiębiorcy” nr 16 z 2005 r.

Rafał Klepuszewski
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA