REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektor publiczny oczekuje wdrożeń

REKLAMA

Polska nie różni się specjalnie od dojrzałych rynków Europy Zachodniej. Rynek usług i wdrożeń został podzielony pomiędzy kilku dużych oraz średnich integratorów – to wniosek z raportu firmy Ernst & Young „Technology Insight 2005”. Co więcej – w przeciwieństwie do sytuacji, w jakiej znajdują się rynki informatyczne starych państw Unii Europejskiej, polski rynek wdrożeń rozwija się bardzo dynamicznie.
Działające w Polsce duże firmy obniżając koszty w niektórych przypadkach, współpracują z małymi spółkami. Przy okazji skutecznie blokują dostęp do polskiego rynku nowym konkurentom, w tym największym, międzynarodowym przedsiębiorstwom integracyjnym. Tym ostatnim pozostaje wykupienie firm polskich o ustabilizowanej pozycji oraz portfelu klientów.
Z funduszy unijnych
W ciągu ostatniego roku pojawiło się wiele nowych inwestycji wynikających między innymi z wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wraz z nim pojawiła się możliwość zdobycia dodatkowych środków na inwestycje z funduszy pomocowych UE. Dodatkowo mocna złotówka sprawiła, że pozyskane w ten sposób fundusze były efektywniej wykorzystane na zakupy infrastruktury oraz usług od dostawców zewnętrznych. Zdaniem E&Y trend taki powinien być w najbliższym czasie utrzymany.
Priorytetem powinna być informatyzacja sektora publicznego oraz administracji rządowej. Polskie urzędy uznawane są za najmniej zinformatyzowane w całej Unii Europejskiej. Stąd potrzeba realizacji projektów obejmujących między innymi udostępnienie internetowych kanałów obsługi. W najbliższej przyszłości należy również spodziewać się rozpoczęcia inwestycji w systemy informatyczne w służbach komunalnych oraz energetyce. Przeważnie chodzi o wdrożenia dotowane z funduszy unijnych lub projekty związane z konsolidacją przedsiębiorstw. Kolejnym sektorem wymagającym inwestycji jest przemysł ciężki. Tu z kolei potrzebne są systemy księgowe umożliwiające prowadzenie rozliczeń w euro. W raporcie wymieniono także nisze rynkowe, związane z rozwojem specyficznych systemów i technologii. Zaliczono do nich duże wdrożenia związane z bezpieczeństwem systemów informatycznych. Obejmują o­ne zarówno systemy monitorowania bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, systemy zarządzania ryzykiem operacyjnym, jak i kompleksowe projekty mające na celu opracowanie i wdrożenie planów zapewnienia ciągłości działalności.
Zmniejszenie kosztów
Powodem zmian na polskim rynku będzie minimalizacja kosztów związanych z modernizacją oraz utrzymaniem systemów informatycznych. Wiele firm zakończyło lub kończy zmiany swoich struktur. Dzięki nim zmniejszono liczbę serwerowni, liczbę jednostek infrastruktury informatycznej wymagających utrzymania oraz obniżono koszty zarządzania personelem. Teraz, chcąc dokonać dalszej redukcji kosztów, trzeba zwrócić większą uwagę na konieczność lepszego wykorzystania dostępnych zasobów. Coraz większą uwagę przywiązuje się do satysfakcji nie tylko zewnętrznego klienta, ale także klienta wewnętrznego oraz do poprawy efektywności procesów organizacyjnych.
Firmy bardzo ostrożnie będą zwracać się w kierunku outsourcingu, czyli powierzenia obsługi informatycznej firmie zewnętrznej. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw kosztowne zabezpieczanie infrastruktury nie ma sensu. Mimo to właściciele takich firm niechętnie rozstają się z własną informatyką, którą wolą mieć pod kontrolą. Inną formą outsourcingu jest przenoszenie części działów do rejonów, w których możliwe jest pozyskanie tańszych pracowników. Przenoszenie działów firmy z Polski np. do Indii należy raczej uznać za mało prawdopodobne ze względu na barierę językową. Jednak już wewnątrz kraju takie zmiany są prawdopodobne. Rozważane są również koncepcje przenoszenia działów do krajów sąsiednich, posiadających znacznie niższe koszty utrzymania pracowników. Tu motywem są podobieństwa pomiędzy językami oraz fakt, że miejscowi mogą szybko nauczyć się języka polskiego (np. Ukraina).
Nie wszystko w różowych kolorach
Zagrożeniem wynikającym z potrzeby minimalizacji kosztów wdrożenia jest obniżenie jego jakości. Problem ten przeważnie daje się zauważyć w spółkach sektora publicznego, które podczas wyboru dostawców oraz rozwiązań kierują się kryterium finansowym. W imię oszczędności rezygnuje się z przygotowania odpowiedniej dokumentacji projektowej, w tym dokumentacji opisującej założenia dotyczące wdrożenia systemu, przeprowadzenia odpowiednich testów czy też wdrożenia rozwiązań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wdrożenia. W rezultacie redukcji kosztów rezygnuje się również z prowadzenia szkoleń użytkowników. Tymczasem samo narzędzie informatyczne bez odpowiedniej otoczki procesowej oraz kompetentnych użytkowników jest bezużyteczne, a w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla firmy.
Polska odstaje od rynków zachodnich w zakresie komunikacji bezprzewodowej. Nie jest to jednak poważne zagrożenie, gdyż będzie można zastosować już sprawdzone rozwiązania. To jednak dopiero przyszłość, choć zastosowanie technologii do transmisji głosu (VoIP) pozwala na zdecydowane obniżenie kosztów utrzymywania łączności telefonicznej. Na razie trudno sobie wyobrazić pomieszczenia biurowe bez tradycyjnego okablowania, wykorzystujące wyłącznie techniki bezprzewodowe.
Marcin Kwaśniak


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 03.11.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Czy pirewsza niedziela listopada jest niedzielą handlową? Czy jeśli duże zakupy, to tylko dziś w sobotę 2 listopada, nie należy więc zwlekać, ale udać się do sklepu - adekwatnie do potrzeb związanych z brakami w lodówce czy spiżarni oraz korzyści oczekiwanych po oferowanych promocjach.

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS

ZUS: 271 wniosków o zwolnienie z opłacania składek ZUS w ciągu pierwszych 30 minut. Od północy trwa nabór wniosków o wakacje składkowe od ZUS. Kto może ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z ulgi?

Opłaty pobierane przez cmentarze nielegalne. Nekropolia mogą pobierać jedynie opłaty za pochówek. Przełomowy wyrok WSA w Olszynie

Organy samorządowe nie mogą ustanawiać (a cmentarze – na tej postawie) pobierać jakichkolwiek opłat, które są niezwiązane z pochówkiem zmarłych, tj. m.in. opłat za dochowanie zmarłego do już opłaconego grobu, wjazd na cmentarz i korzystanie z cmentarza – orzekł WSA w Olsztynie. Wyrok ten – z pewnością – będzie stanowił istotną informację dla wielu osób, które w związku ze Świętem Zmarłych, w najbliższych dniach, udadzą się na groby swoich bliskich. 

1000 złotych brutto dopłaty do prądu. Niezależnie od bonu energetycznego i innych świadczeń. Kto może się ubiegać?

Kto otrzyma dodatkowe 1000 złotych brutto dopłaty do prądu? Należy się obok bonu energetycznego itp. świadczeń. Podwyżki cen energii elektrycznej to gorący temat. Teraz przybrał na sile w związku z usuwaniem skutków wrześniowej powodzi. Poszkodowani mogą liczyć na 1000 złotych dodatkowego wsparcia do zasiłku powodziowego  na pokrycie kosztów energii.

REKLAMA

Nowe świadczenie radykalnie ulży tysiącom osób. Jednak trzeba będzie na nie poczekać

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej. Tysiące osób skorzysta z nowego świadczenia – dodatku dopełniającego. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., ale na wypłatę dodatku trzeba będzie poczekać.

DPS: Pensjonariusz nie opłaci kosztów pobytu, nawet jeśli go na to stać

Pobyt w domu pomocy społecznej jest świadczeniem odpłatnym. Ustalając opłatę za pobyt bierze się pod uwagę dochód osób zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Czy możliwe jest uwzględnianie także ich majątku?

Zasiłek chorobowy w 2025 r. Chory pracownik może przyjść do pracy. I nie straci zasiłku. Pod warunkami

W 2025 r. chory pracownik (nie zakażający innych, mogący chodzić) ma prawo przyjść do firmy i załatwić sprawę związaną z pracą. Chodzi o takie incydentalne czynności jak podpisanie umowy, dokumentów reklamacyjnych, doniesienia pendrive, przekazanie kluczy serwisowych, odblokowanie komputera. 

Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

REKLAMA

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

Świadczenie Aktywnie w żłobku. Jaki warunek musi być spełniony, żeby dostać dofinansowanie?

Świadczenie „Aktywnie w żłobku” przysługuje na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowanej przez dziennego opiekuna. Jest to jedna z trzech form wsparcia dostępnych w programie „Aktywny Rodzic”. Kiedy ZUS może przyznać dofinansowanie?

REKLAMA