REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektor publiczny oczekuje wdrożeń

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Polska nie różni się specjalnie od dojrzałych rynków Europy Zachodniej. Rynek usług i wdrożeń został podzielony pomiędzy kilku dużych oraz średnich integratorów – to wniosek z raportu firmy Ernst & Young „Technology Insight 2005”. Co więcej – w przeciwieństwie do sytuacji, w jakiej znajdują się rynki informatyczne starych państw Unii Europejskiej, polski rynek wdrożeń rozwija się bardzo dynamicznie.
Działające w Polsce duże firmy obniżając koszty w niektórych przypadkach, współpracują z małymi spółkami. Przy okazji skutecznie blokują dostęp do polskiego rynku nowym konkurentom, w tym największym, międzynarodowym przedsiębiorstwom integracyjnym. Tym ostatnim pozostaje wykupienie firm polskich o ustabilizowanej pozycji oraz portfelu klientów.
Z funduszy unijnych
W ciągu ostatniego roku pojawiło się wiele nowych inwestycji wynikających między innymi z wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wraz z nim pojawiła się możliwość zdobycia dodatkowych środków na inwestycje z funduszy pomocowych UE. Dodatkowo mocna złotówka sprawiła, że pozyskane w ten sposób fundusze były efektywniej wykorzystane na zakupy infrastruktury oraz usług od dostawców zewnętrznych. Zdaniem E&Y trend taki powinien być w najbliższym czasie utrzymany.
Priorytetem powinna być informatyzacja sektora publicznego oraz administracji rządowej. Polskie urzędy uznawane są za najmniej zinformatyzowane w całej Unii Europejskiej. Stąd potrzeba realizacji projektów obejmujących między innymi udostępnienie internetowych kanałów obsługi. W najbliższej przyszłości należy również spodziewać się rozpoczęcia inwestycji w systemy informatyczne w służbach komunalnych oraz energetyce. Przeważnie chodzi o wdrożenia dotowane z funduszy unijnych lub projekty związane z konsolidacją przedsiębiorstw. Kolejnym sektorem wymagającym inwestycji jest przemysł ciężki. Tu z kolei potrzebne są systemy księgowe umożliwiające prowadzenie rozliczeń w euro. W raporcie wymieniono także nisze rynkowe, związane z rozwojem specyficznych systemów i technologii. Zaliczono do nich duże wdrożenia związane z bezpieczeństwem systemów informatycznych. Obejmują o­ne zarówno systemy monitorowania bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, systemy zarządzania ryzykiem operacyjnym, jak i kompleksowe projekty mające na celu opracowanie i wdrożenie planów zapewnienia ciągłości działalności.
Zmniejszenie kosztów
Powodem zmian na polskim rynku będzie minimalizacja kosztów związanych z modernizacją oraz utrzymaniem systemów informatycznych. Wiele firm zakończyło lub kończy zmiany swoich struktur. Dzięki nim zmniejszono liczbę serwerowni, liczbę jednostek infrastruktury informatycznej wymagających utrzymania oraz obniżono koszty zarządzania personelem. Teraz, chcąc dokonać dalszej redukcji kosztów, trzeba zwrócić większą uwagę na konieczność lepszego wykorzystania dostępnych zasobów. Coraz większą uwagę przywiązuje się do satysfakcji nie tylko zewnętrznego klienta, ale także klienta wewnętrznego oraz do poprawy efektywności procesów organizacyjnych.
Firmy bardzo ostrożnie będą zwracać się w kierunku outsourcingu, czyli powierzenia obsługi informatycznej firmie zewnętrznej. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw kosztowne zabezpieczanie infrastruktury nie ma sensu. Mimo to właściciele takich firm niechętnie rozstają się z własną informatyką, którą wolą mieć pod kontrolą. Inną formą outsourcingu jest przenoszenie części działów do rejonów, w których możliwe jest pozyskanie tańszych pracowników. Przenoszenie działów firmy z Polski np. do Indii należy raczej uznać za mało prawdopodobne ze względu na barierę językową. Jednak już wewnątrz kraju takie zmiany są prawdopodobne. Rozważane są również koncepcje przenoszenia działów do krajów sąsiednich, posiadających znacznie niższe koszty utrzymania pracowników. Tu motywem są podobieństwa pomiędzy językami oraz fakt, że miejscowi mogą szybko nauczyć się języka polskiego (np. Ukraina).
Nie wszystko w różowych kolorach
Zagrożeniem wynikającym z potrzeby minimalizacji kosztów wdrożenia jest obniżenie jego jakości. Problem ten przeważnie daje się zauważyć w spółkach sektora publicznego, które podczas wyboru dostawców oraz rozwiązań kierują się kryterium finansowym. W imię oszczędności rezygnuje się z przygotowania odpowiedniej dokumentacji projektowej, w tym dokumentacji opisującej założenia dotyczące wdrożenia systemu, przeprowadzenia odpowiednich testów czy też wdrożenia rozwiązań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wdrożenia. W rezultacie redukcji kosztów rezygnuje się również z prowadzenia szkoleń użytkowników. Tymczasem samo narzędzie informatyczne bez odpowiedniej otoczki procesowej oraz kompetentnych użytkowników jest bezużyteczne, a w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla firmy.
Polska odstaje od rynków zachodnich w zakresie komunikacji bezprzewodowej. Nie jest to jednak poważne zagrożenie, gdyż będzie można zastosować już sprawdzone rozwiązania. To jednak dopiero przyszłość, choć zastosowanie technologii do transmisji głosu (VoIP) pozwala na zdecydowane obniżenie kosztów utrzymywania łączności telefonicznej. Na razie trudno sobie wyobrazić pomieszczenia biurowe bez tradycyjnego okablowania, wykorzystujące wyłącznie techniki bezprzewodowe.
Marcin Kwaśniak


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary nawet do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

REKLAMA