REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sektor publiczny oczekuje wdrożeń

REKLAMA

Polska nie różni się specjalnie od dojrzałych rynków Europy Zachodniej. Rynek usług i wdrożeń został podzielony pomiędzy kilku dużych oraz średnich integratorów – to wniosek z raportu firmy Ernst & Young „Technology Insight 2005”. Co więcej – w przeciwieństwie do sytuacji, w jakiej znajdują się rynki informatyczne starych państw Unii Europejskiej, polski rynek wdrożeń rozwija się bardzo dynamicznie.
Działające w Polsce duże firmy obniżając koszty w niektórych przypadkach, współpracują z małymi spółkami. Przy okazji skutecznie blokują dostęp do polskiego rynku nowym konkurentom, w tym największym, międzynarodowym przedsiębiorstwom integracyjnym. Tym ostatnim pozostaje wykupienie firm polskich o ustabilizowanej pozycji oraz portfelu klientów.
Z funduszy unijnych
W ciągu ostatniego roku pojawiło się wiele nowych inwestycji wynikających między innymi z wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wraz z nim pojawiła się możliwość zdobycia dodatkowych środków na inwestycje z funduszy pomocowych UE. Dodatkowo mocna złotówka sprawiła, że pozyskane w ten sposób fundusze były efektywniej wykorzystane na zakupy infrastruktury oraz usług od dostawców zewnętrznych. Zdaniem E&Y trend taki powinien być w najbliższym czasie utrzymany.
Priorytetem powinna być informatyzacja sektora publicznego oraz administracji rządowej. Polskie urzędy uznawane są za najmniej zinformatyzowane w całej Unii Europejskiej. Stąd potrzeba realizacji projektów obejmujących między innymi udostępnienie internetowych kanałów obsługi. W najbliższej przyszłości należy również spodziewać się rozpoczęcia inwestycji w systemy informatyczne w służbach komunalnych oraz energetyce. Przeważnie chodzi o wdrożenia dotowane z funduszy unijnych lub projekty związane z konsolidacją przedsiębiorstw. Kolejnym sektorem wymagającym inwestycji jest przemysł ciężki. Tu z kolei potrzebne są systemy księgowe umożliwiające prowadzenie rozliczeń w euro. W raporcie wymieniono także nisze rynkowe, związane z rozwojem specyficznych systemów i technologii. Zaliczono do nich duże wdrożenia związane z bezpieczeństwem systemów informatycznych. Obejmują o­ne zarówno systemy monitorowania bezpieczeństwa infrastruktury informatycznej, systemy zarządzania ryzykiem operacyjnym, jak i kompleksowe projekty mające na celu opracowanie i wdrożenie planów zapewnienia ciągłości działalności.
Zmniejszenie kosztów
Powodem zmian na polskim rynku będzie minimalizacja kosztów związanych z modernizacją oraz utrzymaniem systemów informatycznych. Wiele firm zakończyło lub kończy zmiany swoich struktur. Dzięki nim zmniejszono liczbę serwerowni, liczbę jednostek infrastruktury informatycznej wymagających utrzymania oraz obniżono koszty zarządzania personelem. Teraz, chcąc dokonać dalszej redukcji kosztów, trzeba zwrócić większą uwagę na konieczność lepszego wykorzystania dostępnych zasobów. Coraz większą uwagę przywiązuje się do satysfakcji nie tylko zewnętrznego klienta, ale także klienta wewnętrznego oraz do poprawy efektywności procesów organizacyjnych.
Firmy bardzo ostrożnie będą zwracać się w kierunku outsourcingu, czyli powierzenia obsługi informatycznej firmie zewnętrznej. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw kosztowne zabezpieczanie infrastruktury nie ma sensu. Mimo to właściciele takich firm niechętnie rozstają się z własną informatyką, którą wolą mieć pod kontrolą. Inną formą outsourcingu jest przenoszenie części działów do rejonów, w których możliwe jest pozyskanie tańszych pracowników. Przenoszenie działów firmy z Polski np. do Indii należy raczej uznać za mało prawdopodobne ze względu na barierę językową. Jednak już wewnątrz kraju takie zmiany są prawdopodobne. Rozważane są również koncepcje przenoszenia działów do krajów sąsiednich, posiadających znacznie niższe koszty utrzymania pracowników. Tu motywem są podobieństwa pomiędzy językami oraz fakt, że miejscowi mogą szybko nauczyć się języka polskiego (np. Ukraina).
Nie wszystko w różowych kolorach
Zagrożeniem wynikającym z potrzeby minimalizacji kosztów wdrożenia jest obniżenie jego jakości. Problem ten przeważnie daje się zauważyć w spółkach sektora publicznego, które podczas wyboru dostawców oraz rozwiązań kierują się kryterium finansowym. W imię oszczędności rezygnuje się z przygotowania odpowiedniej dokumentacji projektowej, w tym dokumentacji opisującej założenia dotyczące wdrożenia systemu, przeprowadzenia odpowiednich testów czy też wdrożenia rozwiązań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wdrożenia. W rezultacie redukcji kosztów rezygnuje się również z prowadzenia szkoleń użytkowników. Tymczasem samo narzędzie informatyczne bez odpowiedniej otoczki procesowej oraz kompetentnych użytkowników jest bezużyteczne, a w niektórych przypadkach może stanowić zagrożenie dla firmy.
Polska odstaje od rynków zachodnich w zakresie komunikacji bezprzewodowej. Nie jest to jednak poważne zagrożenie, gdyż będzie można zastosować już sprawdzone rozwiązania. To jednak dopiero przyszłość, choć zastosowanie technologii do transmisji głosu (VoIP) pozwala na zdecydowane obniżenie kosztów utrzymywania łączności telefonicznej. Na razie trudno sobie wyobrazić pomieszczenia biurowe bez tradycyjnego okablowania, wykorzystujące wyłącznie techniki bezprzewodowe.
Marcin Kwaśniak


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka bierze to teraz pod lupę. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

REKLAMA

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Weszły w życie nowe przepisy. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

REKLAMA