REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomości udostępnione nieodpłatnie

REKLAMA

Kiedy podmiot udostępniający nieodpłatnie nieruchomość nie osiąga przychodu z tego tytułu? Czy podatnicy osiągający dochody zwolnione od podatku wykazują do opodatkowania przychody z tytułu nieodpłatnych świadczeń?
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji nieruchomości. Dlatego też przy wyjaśnianiu tego pojęcia należy posłużyć się przepisami kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 46 § 1 k.c. nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych (ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994 r. – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn.zm.) stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.
Z powyższego wynika, że możemy wyodrębnić trzy rodzaje nieruchomości:
1) nieruchomość gruntową,
2) nieruchomość budynkową – budynki,
3) nieruchomość lokalową – części budynków.
Termin „nieodpłatne udostępnienie” oznacza umowę użyczenia, uregulowaną przepisami kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 710 k.c. przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
W przypadku nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości do używania u obu stron tej czynności powstaje hipotetyczny przychód w takiej samej wysokości. Dla oddającego w używanie jest to kwota stanowiąca równowartość czynszu, który otrzymałby, gdyby została zawarta np. umowa najmu tej nieruchomości. Natomiast dla biorącego w używanie przychodem jest wartość nieodpłatnego świadczenia w postaci czynszu najmu, którego nie musi płacić.
Skutki podatkowe dla podmiotu udostępniającego nieodpłatnie nieruchomość
Zgodnie z art. 13 ust. 1 u.p.d.o.p. za przychód z nieruchomości udostępnionych nieodpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom prawnym i fizycznym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej uważa się równowartość czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, ustaloną na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju.
W wyroku z 17 kwietnia 1998 r. (sygn. akt I S.A./Ka 1578/96) NSA stwierdził, że brzmienie tego przepisu nie pozostawia wątpliwości co do tego, że hipotetyczny przychód z nieodpłatnie udostępnionych nieruchomości jest przychodem, który należy włączyć do podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Przykład
Spółka wynajmuje podmiotom gospodarczym lokale na biura. Spośród dziesięciu mieszczących się w nieruchomości lokali o takiej samej powierzchni i standardzie osiem zostało wynajętych za taką samą cenę – 2000 zł za miesiąc. Dwa lokale stały puste. Spółka podpisała z osobą fizyczną umowę użyczenia jednego lokalu na okres trzech miesięcy. Z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości osobie fizycznej spółka osiągnęła przychód w wysokości 6000 zł (za każdy miesiąc 2000 zł).
Przepis art. 13 u.p.d.o.p. ma zastosowanie tylko wówczas, gdy podatnik, który oddał nieruchomość do używania, nie otrzymuje w zamian żadnych świadczeń. Jeżeli strony transakcji ustaliłyby wysokość czynszu w kwocie odbiegającej od cen rynkowych, to przepis ten nie ma zastosowania.
Przychód z udostępnienia nieruchomości można pomniejszyć o koszty jego uzyskania. Dla podmiotu oddającego nieruchomość do używania kosztami będą – zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c – odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej nieruchomości, w czasie kiedy ta nieruchomość nie była używana przez właściciela.
Kiedy nie powstanie przychód?
Przychód z tytułu nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości nie powstanie w dwóch przypadkach, jeżeli:
1) podatnik udostępni lokal mieszkalny własnym pracownikom, dla których stanowi to nieodpłatne świadczenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
2) nieruchomość będzie udostępniona na wymienione w art. 13 ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p. cele społecznie użyteczne.
Pierwsze z powyższych wyłączeń dotyczy sytuacji, gdy podatnik oddaje do używania lokal mieszkalny osobom pozostającym z podatnikiem w stosunku pracy, dla których będzie to nieodpłatne świadczenie opodatkowane.
Stosunek pracy jest stosunkiem prawnym, łączącym pracownika i pracodawcę, regulowanym przez kodeks pracy bądź inne akty prawne. Zgodnie z art. 2 kodeksu pracy pracownikiem pozostającym z pracodawcą w stosunku pracy jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Przykład
Spółka zatrudniła na okres jednego miesiąca na podstawie umowy-zlecenia pięć osób, które mieszkały 400 kilometrów od miejsca prowadzenia działalności przez spółkę. Ponieważ spółka posiadała lokal mieszkalny, to na okres zatrudnienia użyczyła go tym pracownikom. Z powyższego wynika, że spółka udostępniła lokal osobom zatrudnionym na podstawie umowy-zlecenia, a stosunki pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą są regulowane przez kodeks cywilny, a nie przez kodeks pracy. W związku z tym należy stwierdzić, że spółka obowiązana jest ustalić przychód do opodatkowania na podstawie art. 13 ust. 1 u.p.d.o.p.
Zgodnie z drugim wyłączeniem podatnik nie ma obowiązku ustalania przychodu z tytułu udostępnienia nieruchomości lub jej części do użytku na cele: działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym.
Należy pamiętać, że koszty związane z nieruchomością udostępnioną nieodpłatnie na cele określone w art. 13 ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.p. nie stanowią kosztów uzyskania przychodów – na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 24 u.p.d.o.p.
Skutki podatkowe dla podmiotu korzystającego nieodpłatnie z nieruchomości
U podatnika korzystającego nieodpłatnie z cudzej nieruchomości powstaje przychód w wysokości nieodpłatnego świadczenia, co wynika z art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia „nieodpłatnego świadczenia”, lecz wskazał jedynie sposób ustalenia jego wartości.
W wyroku z 29 października 1999 r. (sygn. akt I S.A./Gd 1290/98) NSA wskazał, że przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne (tj. nie związane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie majątku tej osoby, mające konkretny wymiar finansowy. Tak więc nieodpłatnym świadczeniem są te wszystkie zjawiska gospodarcze, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu.
Wysokość nieodpłatnego świadczenia u podmiotu korzystającego bezpłatnie z nieruchomości określa się w zależności od rodzaju nieruchomości. I tak, w przypadku:
nieruchomości lokalowej – zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 3 u.p.d.o.p. – wartość przysporzenia majątkowego ustala się w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu,
innych nieruchomości – zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 4 u.p.d.o.p. – wartość przysporzenia majątkowego ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych w danej miejscowości w dacie realizacji świadczenia.
Podatnik korzystający z nieruchomości ma prawo zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów bieżące wydatki związane z tą nieruchomością. Będą to przede wszystkim opłaty związane z mediami – energią elektryczną, cieplną, opłaty za gaz, wodę i usługi telekomunikacyjne.
Kiedy nie powstanie przychód?
Nie zawsze bezpłatne korzystanie z cudzej nieruchomości będzie skutkowało powstaniem przychodu. Ustawodawca w art. 12 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. postanowił, że nieodpłatnych świadczeń nie naliczają:
zakłady budżetowe,
gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych,
spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków,
– które otrzymały nieruchomości od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.
Podatnicy korzystający ze zwolnienia od podatku
Ponadto należy również zwrócić uwagę na przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., zgodnie z którym zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność: naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na te cele.
W wyroku z 30 czerwca 2004 r. (sygn. akt FSK 188/2004, opubl. [w:] o­nSAiWSA 2004 r., nr 3, poz. 65) NSA stwierdził, że „jeśli fundacja mająca za cel działalność charytatywną otrzyma w nieodpłatne użytkowanie budynek, jego wyposażenie czy choćby nieoprocentowaną pożyczkę, nie musi płacić od tego podatku dochodowego. Żądając tej daniny, organy skarbowe działają niezgodnie z przepisami, a już z pewnością bezpodstawnie interpretują je na niekorzyść fundacji”. W uzasadnieniu sąd wskazał, że „skoro dochód podmiotów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych podlegał zwolnieniu, gdy pochodzące z niego środki zostały wydatkowane na ściśle wyznaczone przez ustawę cele społeczne, to brak jest racjonalnych przesłanek do uznania, że uzyskane przez takich podatników nieodpłatne świadczenie, wykorzystywane bezpośrednio przez nich na te same cele (np. dobroczynność), mogło wpływać na wysokość opłacanego przez nich podatku dochodowego. Byłoby to sprzeczne z zasadą racjonalnego ustawodawcy, który z jednej strony odstępuje od zasady równości opodatkowania w wypadku wydatkowania środków z dochodu na preferowane przez niego cele społeczne, a z drugiej strony dopuszcza możliwość opodatkowania w razie wykorzystania przez podatnika uzyskanych przez niego nieodpłatnych świadczeń na te same cele.
Wniosek taki jest tym bardziej zasadny, gdy uwzględnić, że zakres wydatków mających wpływ na wysokość zwolnienia został określony przez ustawodawcę bardzo szeroko. Obejmował o­n bowiem nie tylko wydatki bezpośrednio poniesione na cele przedstawione w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz także wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących realizacji tych celów oraz na opłacenie określonych podatków (tej ustawy). Niezrozumiałe i nieracjonalne więc byłoby stwierdzenie, że podatnik korzysta ze zwolnienia, gdy nabywa za środki mające pokrycie w dochodzie np. środki trwałe służące bezpośrednio realizacji preferowanych przez ustawodawcę celów społecznych, natomiast gdy uzyska możliwość dysponowania tymi samymi środkami dla tych samych celów, ale w ramach nieodpłatnych świadczeń, to zmuszony będzie ponosić ciężar podatkowy z tego tytułu.
Dochodem wolnym od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. może być także dochód z nieodpłatnego świadczenia, polegającego na bezpłatnym użytkowaniu nieruchomości, jeżeli została o­na przeznaczona np. na cele dobroczynne”.
Czasami podatnikom wydaje się, że nieruchomość, z której korzystają, jest ich własnością i nie muszą naliczyć przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Jednak praktyka gospodarcza pokazuje, że niedopełnienie formalności może skutkować konsekwencjami podatkowymi. W wyroku NSA z 5 maja 1998 r. (III SA 1273/96 niepubl.) sąd stwierdził, że „(...) w umowie spółki w rozdz. II nie ma zapisu o wniesieniu aportu rzeczowego przez Urząd Miasta i Gminy w S. Brak również stosownego zapisu w rejestrze handlowym. Tak więc w tym wypadku nie można mówić o aporcie, ale o nieodpłatnym udostępnieniu przez ww. urząd nieruchomości na rzecz skarżącej”.
Podstawa prawna:
art. 12 ust. 1 pkt 2, art. 12 ust. 6 pkt 3 i 4, art. 13, art. 16 ust. 1 pkt 24 i 63c, art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl

Maria Dolna-Ciemniakowska
doradca podatkowy
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA