Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z najmem

Często podatnicy zwracają się z pytaniem do urzędu skarbowego, jakie są skutki podatkowe najmu oraz jakie formalności się z tym wiążą. Przedstawiamy to z punktu widzenia podatku dochodowego. Przepisy ustaw podatkowych nie przewidują żadnych obowiązków formalnych związanych z rozpoczęciem wynajmu.
Osoba go dokonująca nie ma obowiązku zgłoszenia tego faktu do urzędu skarbowego bądź zaewidencjonowania zawarcia umowy najmu w jakikolwiek inny sposób. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na sposób opodatkowania dochodów z najmu osiąganych przez podatnika. Stanowią o­ne samodzielne źródło przychodów wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podatnicy będący osobami fizycznymi osiągającymi przychody z najmu mogą opłacać podatek dochodowy na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W zależności od wybranej formy opodatkowania różny będzie dla tych podatników obowiązek ewidencjonowania osiąganych przychodów i inne będą obowiązki związane z wpłatą zaliczek, składaniem deklaracji i zeznań podatkowych.
Zasady ogólne
Podstawową formą, niewymagającą żadnych urzędowych czynności, jest opodatkowanie przychodów z najmu osiąganych przez osoby fizyczne według progresywnej skali podatkowej. Przychód ten stanowią otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. W związku z uzyskiwaniem przychodów wynajmujący obowiązany jest do wpłaty zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy. Zaliczki za okres od stycznia do listopada podatnicy uiszczają w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad – do 20 grudnia).

WAŻNE!
W terminach płatności zaliczek podatnicy składają deklarację o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku – poczynając od miesiąca, w którym dochody przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku.
Do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym wynajmujący obowiązany jest zaś złożyć zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.
Należy także zwrócić uwagę na możliwość opodatkowania dochodów z najmu przez jednego z małżonków, pod warunkiem że istnieje pomiędzy nimi wspólność majątkowa. W tym celu należy złożyć pisemne oświadczenie, w którym małżonkowie zadeklarują, że całość dochodów z tego tytułu podlegać będzie opodatkowaniu przez jednego z nich. Oświadczenie to należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany pierwszy przychód w roku podatkowym z tego źródła.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Drugą formą opodatkowania osiąganych przychodów z najmu jest ich opodatkowanie na zasadach przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wyboru opodatkowania ryczałtem wynajmujący dokonuje przez złożenie pisemnego oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika. Należy to uczynić nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego. Podatnicy rozpoczynający wynajem nieruchomości w trakcie roku podatkowego oświadczenie składają do dnia poprzedzającego wynajem, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

WAŻNE!
W zakresie obowiązków ewidencyjnych, podatnicy korzystający z tej formy opodatkowania obowiązani są do prowadzenia ewidencji przychodów odrębnie za każdy rok podatkowy, chyba że wysokość osiąganych przychodów wynika z umowy zawartej w formie pisemnej.
Obowiązki sprawozdawcze tych podatników sprowadzają się do złożenia zeznania o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Ostatecznym terminem jest 31 stycznia następnego roku. Deklarację PIT-28 wraz z załącznikiem (PIT-28A lub PIT-28B) składa się w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania podatnika.
Do osób korzystających z opodatkowania ryczałtem mają także zastosowanie przypisy dotyczące możliwości opodatkowania całości przychodów przez jednego z małżonków. Oczywiście, jeżeli istnieje między nimi wspólność ustawowa i jeśli złożą odpowiednie oświadczenie naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego do 20 stycznia, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego – w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

ZAPAMIĘTAJ!
Przepisy podatkowe nie przewidują żadnych obowiązków formalnych związanych z rozpoczęciem wynajmu. Osoba rozpoczynająca wynajem nie ma obowiązku zgłoszenia bądź zaewidencjonowania w inny sposób zawarcia umowy najmu.

• art. 8 ust. 4–5, art. 11 ust. 1, art. 44 ust. 1 pkt 2 i ust. 6, art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 86, poz. 732
• art. 6 ust. 1a–1b, art. 9 ust. 4, art. 12 ust. 7, art. 15 ust. 3, art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 263, poz. 2619

Andrzej Przeszkoda
specjalista z zakresu podatku dochodowego


Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...