REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Górę bierze polityka

REKLAMA

Wkrótce ma zapaść decyzja o losie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). W sejmowej Komisji Gospodarki leży projekt utworzenia nowej instytucji, w założeniach skuteczniejszej od poprzedniczki, wspierającej eksport i polskie inwestycje za granicą.
Konieczność radykalnej reformy PAIiIZ, od dawna krytykowanej za brak efektywności, potwierdzają ostatnie spektakularne porażki w próbach ściągnięcia do Polski dużych inwestycji z branży motoryzacyjnej. Agencji zarzuca się ograniczenie działań do rozdawania folderów, a jej pracownicy przyznają: możemy być tylko pośrednikami.
– Potrzebujemy zwiększenia kompetencji, które porozrzucane są po różnych szczeblach – twierdzi wiceprezes PAIiIZ Marcin Kaszuba.
Czy nowy projekt, który ma dopiero stworzyć podstawy pod budowę w pełni skutecznej instytucji, nieustępującej efektywnością dawanemu za przykład Czechinvestowi, zapewni jej samodzielność już na starcie? Na razie trudno to ocenić, bo pomiędzy posłami a przedstawicielami rządu zabrakło porozumienia w najważniejszej kwestii, dotyczącej wykorzystania w tworzeniu nowej Polskiej Agencji Handlu i Inwestycji wydziałów ekonomiczno-handlowych (WEH), działających obecnie przy polskich ambasadach. Dzięki włączeniu ich do struktury agencji, miałaby o­na swoje placówki za granicą, których nie ma obecna PAIiIZ.
Według Adama Szejnfelda, przewodniczącego sejmowej Komisji Gospodarki, utrzymywanie wydziałów w obecnym kształcie nie ma sensu.
– To relikt przeszłości i zamrażarka dla przegranych prezesów z dawnych central handlu zagranicznego, którzy często nie znają języka kraju, w którym pracują – powiedział „GP” A. Szejnfeld.
Nic więc dziwnego, że perspektywa likwidacji wydziałów budzi zdecydowany opór. Konsekwencją braku porozumienia – wersję poselską torpedują resorty gospodarki i spraw zagranicznych – stało się niedawne zablokowanie prac nad ustawą, a perspektywa fiaska w osiągnięciu zamierzonego celu wydaje się, niestety, całkiem realna. Choć pojawiła się możliwość kompromisu polegającego na odwróceniu sytuacji i włączeniu pracowników obecnego PAIiIZ do wydziałów ekonomiczno-handlowych, posłowie nie ukrywają, że taka hybryda tylko zakonserwuje status quo z praktycznie kosmetycznymi zmianami.
– Próbujemy jeszcze rozmawiać. To powinna być nowa instytucja, inna niż PAIiIZ, z rozszerzonym zakresem działania – twierdzi A. Szejnfeld.
Co na to wszystko PAIiIZ? Jej przedstawiciele stronią od oficjalnych wypowiedzi argumentując, iż rzeczywiste zaangażowanie agencji w prace nad ustawą jest niewielkie. Nieformalnie przyznają, że w decyzjach przygotowujących strukturę i zakres działania nowej instytucji aspekt polityczny zdecydowanie przeważa nad merytorycznym.
Adam Woźniak


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Funkcjonariusz z III grupą inwalidzką bez prawa do odliczenia podatkowego (ulga rehabilitacyjna). Niezdolny do służby ale zdolny do pracy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

1 lutego wchodzi w życie nowe prawo. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

REKLAMA

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA