REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać import usług

REKLAMA

Od 1 czerwca 2005 r. znowelizowana ustawa o VAT wprowadza przepis, zgodnie z którym podstawą opodatkowania w imporcie usług będzie kwota, którą usługodawca zobowiązany jest zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Ustawodawca wprowadza do przepisu regulującego podstawę opodatkowania regulację, która wskaże na przypadki, kiedy podstawa opodatkowania będzie inna niż kwota należna sprzedawcy; ponieważ import usług w ogóle nie dojdzie do skutku – wartość usługi zwiększy podstawę opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – uważają eksperci.
Kwestia ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku importu usług, została przez ustawodawcę określona w art. 29 ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.
Wyjątkiem od wskazanej zasady, tj. momentu gdy nabywca usługi, nie będzie zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu importu usług, są zatem dwie sytuacje: gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru lub gdy podatek ten zostanie rozliczony przez usługodawcę – podkreślają eksperci z Rödl & Partner, Oddział we Wrocławiu.
Odrębne przepisy
Odrębnym przepisem, do którego odnosi się ustawodawca, jest art. 29 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, gdzie wskazane jest, iż wartością celną przywożonych towarów jest wartość transakcyjna, to znaczy cena faktycznie zapłacona lub należna za towary, wtedy gdy zostały o­ne sprzedane w celu wywozu na obszar celny Wspólnoty. Dopełnieniem tych regulacji jest treść art. 32 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, gdzie wskazane zostało, że w celu określenia wartości celnej do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za przywożone towary dodaje się m.in.: prowizje i koszty pośrednictwa, a także określoną w odpowiedniej proporcji wartość wymienionych usług, dostarczonych bezpośrednio lub pośrednio przez kupującego bezpłatnie po obniżonej cenie do użytku związanego z produkcją i sprzedażą przywożonych towarów na wywóz, w zakresie, w jakim taka wartość nie została ujęta w cenie faktycznie zapłaconej lub należnej:
• prac inżynierskich, badawczych, artystycznych i projektowych,
• honorariów, tantiemów autorskich i opłat licencyjnych, dotyczących towarów, dla których ustalana jest wartość celna,
• kosztów transportu i ubezpieczenia.
Wobec powyższego w przypadku polskiego podatnika dokonującego importu towarów, gdy takie usługi są świadczone przez zagranicznego kontrahenta i ich wartość zwiększa wartość celną importowanego towaru – polski podatnik jako usługobiorca nie będzie zobowiązany do określenia (niejako dodatkowo) – twierdzą specjaliści z Rödl & Partner, Oddział we Wrocławiu.
Jak podkreślają, drugim przypadkiem wyświadczenia przez zagraniczny podmiot usługi, wyłączonej z opodatkowania importem usług, będzie sytuacja, w której usługodawca rozliczy ten podatek w Polsce. Powyższe będzie miało miejsce w przypadku zarejestrowania się zagranicznego kontrahenta w Polsce i rozliczenia podatku z tytułu wyświadczonej usługi w Polsce. Wynika to z tego, że podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza granicami Polski może dokonać rejestracji dla potrzeb podatku VAT w Polsce i tu rozliczać podatek z tytułu świadczonych przez siebie usług. Dlatego też gdy zagraniczny podmiot dokona rozliczenia podatku w Polsce, polski podatnik jako usługobiorca takiej usługi będzie zwolniony z obowiązku wystawienia faktury wewnętrznej VAT i naliczenia podatku.
Jednakże wykazanie przez usługodawcę zagranicznego swojego krajowego VAT na fakturze nie oznacza jeszcze, że został o­n rozliczony. Usługobiorca jest w związku z tym podatnikiem dla tej usługi do momentu, aż usługodawca nie rozliczy tego podatku. Na usługobiorcy zatem spoczywa odpowiedzialność za ustalenie, czy usługodawca rozliczył podatek.
Jeżeli zatem usługodawca wystawił fakturę ze swoją stawką krajową i z tytułu wykonanej usługi obowiązek podatkowy powstał za ten sam okres rozliczeniowy, to wówczas, w przypadku gdy usługodawca jednak nie rozliczy tego podatku, to usługobiorca zobowiązany jest do jego rozliczenia.
Zmiany wynikające z nowelizacji
Od 1 czerwca 2005 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o VAT. W treści art. 29 ust. 17 wprowadzi przepis, zgodnie z którym „podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługodawca zobowiązany jest zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 (...). Ustawodawca wprowadzi więc do przepisu określającego podstawę opodatkowania regulację, która wskaże na przypadki, kiedy podstawa opodatkowania będzie inna niż kwota należna sprzedawcy; ponieważ import usług w ogóle nie dojdzie do skutku – wartość usługi zwiększy podstawę opodatkowania w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów – podkreślają eksperci z Rödl & Partner, Oddział we Wrocławiu.
Art. 29 ust. 17 ustawy o podatku od towarów i usług
Tak jest teraz
Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.

Tak będzie
Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 lub wartość usługi – na podstawie odrębnych przepisów – zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę.
Krzysztof Tomaszewski
EKSPERT WYJAŚNIA
Jakub Boberski, Rödl & Partner, Oddział we Wrocławiu
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy
W jaki sposób w przypadku importu usług podatnik powinien określić moment powstania obowiązku podatkowego?
– Zgodnie z art. 19 ust. 19 ustawy o VAT, przepisy art. 19 ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b) i c), pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług. Wskazany przepis stanowi więc, że w przypadku importu usług podatnik powinien określić moment powstania obowiązku podatkowego na zasadach ogólnych dotyczących powstania obowiązku podatkowego dla takich czynności wykonywanych na terytorium kraju.
Oznacza to, że polski podatnik, w przypadku wystąpienia importu usług, zobowiązany jest określić moment powstania obowiązku podatkowego na zasadach wskazanych przez polskiego ustawodawcę, tak jakby to polski podatnik wyświadczył takie usługi na terytorium Polski.
Co do zasady więc, w sytuacji wykonania przez usługodawcę usługi, po stronie usługobiorcy powstanie obowiązek podatkowy. W przypadku natomiast wystawienia przez usługodawcę na rzecz usługobiorcy faktury z tytułu wykonanej usługi importowej, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą jej wystawienia. Powyższe odnosi się również do faktury wystawionej za częściowe wykonanie usługi. Ponadto zapłata (otrzymanie przez usługodawcę) części należności (przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty) dokonana przez usługobiorcę na rzecz usługodawcy importowanej usługi przed jej wykonaniem również rodzi obowiązek podatkowy z tytułu importu usług.
Jak podkreślają specjaliści z Rödl & Partner, Oddział we Wrocławiu, polski podatnik, będący usługobiorcą w ramach importu usług, powinien mieć również na względzie inny moment powstania obowiązku podatkowego na przykład z tytułu rozprowadzania wody, usług telekomunikacyjnych (gdzie momentem powstania obowiązku podatkowego jest upływ terminu płatności określonego na umowie) bądź usług najmu dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze (gdzie momentem powstania obowiązku podatkowego jest otrzymanie całości lub części zapłaty nie później jednak niż termin płatności określony w umowie lub fakturze z tytułu usług).
Kwestia powstania obowiązku podatkowego z przykładowo wskazanych wyżej usług ma dla polskiego podatnika takie znaczenie, że w przypadku wyświadczenia na jego rzecz usługi przez zagranicznego kontrahenta, powinien o­n określić moment powstania obowiązku podatkowego, tak jakby sam wyświadczył taką usługę w Polsce.
Wspomnę przy okazji o dokumentowaniu importu usług. Otóż zgodnie z art. 106 ustawy o VAT, podatnik dokumentuje import usług poprzez wystawienie faktury wewnętrznej. Przepisy umożliwiają także podatnikowi wystawienie jednej faktury wewnętrznej za cały miesiąc. Przepisy rozporządzenia ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971), nakazują w par. 28 ust. 1 stosować odpowiednie przepisy rozporządzenia dotyczące wystawiania faktur także do faktur wystawianych odnośnie do importu usług. Przepis także wskazuje, że w przypadku importu usług faktury mogą nie zwierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.
Notował Krzysztof Tomaszewski


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA