REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy strat nie można zaliczyć do kosztów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Z prowadzeniem działalności gospodarczej często łączy się ryzyko poniesienia określonych strat. Problem w tym, że przedsiębiorca nie zawsze będzie mógł straty te zaliczyć do kosztów podatkowych. Nie będzie tak zwłaszcza wtedy, gdy straty powstaną z winy podatnika albo nie będą należycie udokumentowane.
Zasadą jest, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w odpowiednim przepisie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie uważa się więc za koszty uzyskania przychodów m.in. strat w środkach trwałych oraz wartościach niematerialnych i prawnych w części pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że jeśli podatnik – w wyniku zaistnienia jakiegoś zdarzenia – poniesie straty w środkach trwałych i wartościach niematerialnych i prawnych, to kosztem uzyskania przychodów będzie dla niego jedynie kwota wynikająca z różnicy wartości początkowej i sumy dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Kosztem nie będą zatem dokonane już przez podatnika odpisy amortyzacyjne. Jest to logiczne. Odpisy te zostały już ujęte w kosztach podatkowych w odpowiednich miesiącach.
Warto podkreślić, że określając wielkość straty stanowiącej koszt uzyskania przychodów, podatnik nie może brać pod uwagę otrzymanych odszkodowań. Tym samym fakt otrzymania lub nieotrzymania odszkodowania, a także jego suma nie mają żadnego wpływu na wielkość straty uznanej za koszt podatkowy.
Podatnik do kosztów podatkowych może zaliczyć również straty z likwidacji środków trwałych. Podatnik zalicza do kosztów te straty, które powstały w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych. Jest tylko jeden warunek: likwidacja musi zostać spowodowana innymi czynnikami niż zmiana rodzaju działalności. Będą tu zatem wchodziły w grę takie przyczyny jak na przykład wprowadzenie nowych technologii czy modernizacja zakładu. Wszystko, byleby nie zmiana rodzaju działalności.
Kosztami podatkowymi będą też straty w środkach obrotowych. Ale tu czyha na podatników pewne niebezpieczeństwo. Ażeby bowiem straty te zostały zaliczone do kosztów, podatnik będzie musiał wykazać ich związek z przychodem. A to może nie być łatwe. Niestety, podatnicy bardzo często uważają – mylnie zresztą – że kosztem podatkowym będzie każda poniesiona strata. Założenie to nie jest prawidłowe. Gdyby tak było, przedsiębiorcy nie mieliby potrzeby generowania zysków. Załóżmy na przykład, że podatnik poniósł straty, tzw. niedobory inwentaryzacyjne i należycie ich nie udokumentował. Czy będzie mógł zaliczyć je do kosztów podatkowych? Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego (zob. wyrok z 17 grudnia 2002 r., III SA 1152/01) nie w każdej sytuacji straty w środkach obrotowych powinny być uznane za koszt uzyskania przychodów. Straty muszą być zawsze rzeczywiste i prawidłowo udokumentowane. Należy też rozróżnić, czy strata powstała na skutek zdarzeń niezależnych od woli podatnika, takich jak pożar, powódź itp., czy też na skutek zdarzeń zależnych od woli podatnika, np. organizacja pracy (m.in. sposób przyjmowania towaru do hurtowni, sposób jego wydawania, organizacja kontroli i nadzoru itp.). W takiej sytuacji może powstawać sporo strat. Może się bowiem zdarzyć tak, że przyjmowane towary są niekompletne czy uszkodzone (przyjmowane są np. na paletach, a wtedy nietrudno o takie sytuacje). Gdyby organizacja pracy była lepsza, eliminowałaby stopniowo wysokość strat. I nie można przyjąć tu żadnej argumentacji podatnika, bo sytuacje takie są niewątpliwie zależne od jego woli. Dlatego nie w każdej sytuacji straty w środkach obrotowych powinny być uznane za koszt uzyskania przychodów. Straty muszą być zawsze rzeczywiste i prawidłowo udokumentowane. W orzecznictwie sądowym dominuje też stanowisko, że nie może być uznana za koszt uzyskania przychodu strata w środkach obrotowych będąca następstwem niewłaściwego działania podatnika, czy też innych osób z nim współpracujących. Potwierdził to NSA w wyroku z 8 sierpnia 2002 r. (I SA/Gd 1891/99), stwierdzając, że podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów straty wywołanej tylko i wyłącznie z winy podatnika, a wynikającej z tego rodzaju zaniedbań, których racjonalnie działający podmiot gospodarczy nie powinien popełniać.
Podatnicy muszą też pamiętać, że straty, jakie ponieśli, należy zawsze prawidłowo udokumentować.
KIEDY POTRZEBNE SĄ DOWODY
Podatnicy muszą pamiętać, że samo oświadczenie o poniesieniu straty nie wystarczy. Warto postarać się o odpowiednie dowody. Tymi najczęściej jest protokół zniszczenia, protokół policyjny albo protokoły szkód potwierdzone przez straż pożarną lub instytucję ubezpieczeniową. Stratę mogą potwierdzać także dokumenty stwierdzające zwrot towarów od nabywców w wyniku reklamacji. Wystąpienie straty może potwierdzać także dokument wewnętrzny określający wysokość straty (przy szkodach w środkach obrotowych) czy dokument wewnętrzny likwidacji środka trwałego (przy szkodach w składnikach majątku trwałego). Dowodem poniesienia strat mogą być też zeznania świadków czy opinie biegłych.
Jak prawidłowo rozliczać niedobory
W praktyce często zdarza się, że prowadząc działalność gospodarczą, podatnik stwierdzi zaistnienie określonych niedoborów. Niedobory te mogą być efektem np. kradzieży środków pieniężnych albo przyjęciem kilku fałszywych banknotów. Oczywiście w takim przypadku podatnicy chcieliby zaliczyć powstałe w ten sposób straty do kosztów podatkowych. Niestety, nie zawsze jest to takie oczywiste i możliwe.

Możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych tego rodzaju strat zależy od tego, czy została dochowana należyta staranność dla przeciwdziałania kradzieży. Prawidłowość tego postępowania potwierdzają liczne wyroki NSA, m.in. z 14 marca 2000 r. (III SA 1095/99). Sąd podał liczne przykłady zachowań, które niestety uznawane są za brak staranności ze strony podatnika. Będzie tak m.in. wtedy, gdy podatnik zostawi w samochodzie teczkę z pieniędzmi, w takiej sytuacji ich kradzież nie jest – zdaniem sądu – zdarzeniem losowym. Podobnie charakteru zdarzenia losowego nie będzie miał rabunek pieniędzy przenoszonych w torbie. Zdaniem sądu do zdarzenia takiego przyczynia się sam poszkodowany na skutek sprzecznego z prawem postępowania. Tym samym kosztem będzie jedynie taka utrata pieniędzy, do której dochodzi, mimo odpowiedniego zabezpieczenia przetrzymywanej w kasie gotówki oraz sprawdzenia niekaralności osoby odpowiedzialnej.
PRZYKŁAD
Podatnik przewoził utarg ze sklepu do banku. Nie mógł pojechać samochodem. Wsiadł zatem do autobusu. Tam torba z pieniędzmi została mu skradziona. W takim przypadku strata ta nie będzie mogła zostać zaliczona w ciężar kosztów podatkowych. Zdarzenie to jest bowiem efektem braku staranności ze strony podatnika.

Warto też pamiętać, że jeśli już dojdzie do kradzieży, to powstałą w ten sposób stratę należy zgłosić organom ścigania. Cel dokonania tego rodzaju zgłoszenia jest oczywisty – otrzymamy potwierdzenie powstania straty protokołem policji i w ten sposób udokumentujemy jej powstanie.
Jeśli natomiast podatnikowi zdarzy się przyjąć fałszywe banknoty, to niedobór taki można traktować jako stratę w środkach obrotowych. Strata taka stanowi oczywiście koszt podatkowy. Nie możemy jednak zapomnieć i w tym przypadku o konieczności zgłoszenia tego faktu organom ścigania i potwierdzeniu całego zdarzenia protokołem policji, co potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 24 kwietnia 1995 r. (PO 3-AS-722-241/95).
Kolumnę przygotowała Anna Wojda
TO CI SIĘ PRZYDA
Czy towary złomowane zwiększą koszty podatkowe

Sprzedajemy towary z metalu, drewna i plastiku. Sprzedaż tych towarów ma charakter hurtowy, stąd w partiach towarów znajdujących się w magazynach pojawiają się towary uszkodzone, zniszczone. W stosunku do tych towarów dokonuje się protokolarnej likwidacji. Czy straty w towarach, spowodowane ich złomowaniem lub uznaniem za odpady wadliwe, niepełnowartościowe i nie nadające się do sprzedaży, stanowią koszt uzyskania przychodów w momencie podpisania protokołu przez komisję likwidacyjną?

Jeśli podatnik zamierza zaliczyć straty w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów, powinien dysponować dowodami potwierdzającymi, że poniesienie tych wydatków było racjonalne i celowe dla generowania przychodów i funkcjonowania danego podmiotu. Straty powstałe w związku z likwidacją środków obrotowych, które komisja uznała za zbędne i nie nadające się do sprzedaży, które utraciły swoją wartość nie z winy podatnika, można uznać za koszty uzyskania przychodów. Co więcej, kosztem podatkowym będzie wartość zlikwidowanych towarów, w dacie faktycznej likwidacji. Podstawą ujęcia omawianego kosztu będzie sporządzenie i podpisanie protokołu likwidacyjnego, który dla celów dowodowych powinien potwierdzić komisyjne zlikwidowanie zbędnych towarów (tj. ich zniszczenie, złomowanie, uznanie za wadliwe, niepełnowartościowe, itp.).
Ustalając koszty uzyskania przychodów, należy mieć na uwadze przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych regulujące zasady potrącania kosztów w czasie. Jeśli przepisy te zostaną odpowiednio zastosowane, można przyjąć, że sporządzenie i podpisanie protokołu przez komisję likwidacyjną uznaje się za moment uprawniający do potrącenia straty w ciężar kosztu uzyskania przychodów. Potwierdził to również w swoich wyjaśnieniach z 28 września 2004 r. Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu (sygn. ZD/423-232/04).


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MEN pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Chodzi o większą ochronę praw i wolności uczniów. Będą usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki oraz kary dla uczniów

Resort edukacji pracuje nad zmianami dotyczącymi prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma na celu zwiększenie ochrony praw i wolności uczniowskich. W projekcie znaleźć się mają usystematyzowane prawa i wolności ucznia, obowiązki ucznia oraz kary dla uczniów.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

REKLAMA

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA