REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zarejestrować domenę

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Polskie domeny krajowe, funkcjonalne i regionalne można zarejestrować samodzielnie, wypełniając odpowiedni wniosek i przesyłając go do dysponenta nazw domen (w Polsce jest to NASK – www.nask.pl). Trzeba jednak posiadać podstawową wiedzę z zakresu funkcjonowania internetu, konieczny jest też dostęp do serwera DNS (Domain Name System).

Drugą możliwością jest wykupienie domeny przez firmę świadcząca tego typu usługi. Wówczas najczęściej zleca się pośredniczenie w zakupie domeny w NASK oraz jej późniejsze utrzymanie, oznacza to, że firma pośrednicząca bierze na siebie skonfigurowanie swoich serwerów DNS. Zaletą tego rozwiązanie jest to, iż ceny wykupienia domen z końcówką .pl w tych firmach często są niższe niż w NASK. Kolejnym plusem wynikającym ze współpracy z taką firmą jest to, że samemu nie trzeba pamiętać o wcześniejszym przedłużeniu ważności domeny na kolejne lata. Najczęściej takie usługi wykonywane są także przez firmy hostingowe (użyczające miejsca na swoich serwerach) oraz agencje projektujące serwisy internetowe.
W przypadku gdy zleca się rejestrację oraz utrzymanie domeny zewnętrznemu kontrahentowi, trzeba upewnić się, czy jest to firma godna zaufania. To znaczy, czy posiada odpowiednie i bezawaryjne serwery, np. czy zapewnia swoim serwerom alternatywne zasilanie w czasie przerw w dostawie prądu. Jest to o tyle ważne, że jeśli nastąpi awaria serwerów DNS to użytkownicy nie będą mogli dotrzeć do serwisu internetowego – przy każdej próbie wyświetlenia serwisu pojawi się komunikat, że dana strona nie istnieje.
dk
NARUSZENIE CUDZEJ NAZWY
Chociaż domeny rejestruje się na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, to zarejestrowanie domeny takiej samej jak nazwa cudzej firmy narusza ustawę Prawo własności przemysłowej z czerwca 2000 r. (Dz.U. z 2001 r. nr 49, poz. 508 z późn. zm.) oraz ustawę o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z kwietnia 1993 r. (Dz.U. nr 47, poz. 211 z późn. zm.).
Ze względu na wagę problemu „podkupywania” domen w celu ich późniejszej odsprzedaży NASK oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji powołały Sąd Arbitrażowy. W jego gestii leży rozpatrywanie wszystkich spraw spornych związanych z polskimi domenami. Wyniki mediacji i werdykty Sądu Arbitrażowego obowiązujące są dla obu stron sporu oraz NASK. Mediacja oraz arbitraż dokonywane są przez niezależnych ekspertów – osoby znajdujące się na liście arbitrów uprawnionych do prowadzenia tego typu spraw. Zaletą Sądu Arbitrażowego jest to, że postępowania prowadzone są niezwykle szybko, a koszty postępowania są znacznie niższe, aniżeli w przypadku występowania ze sprawą w sądach powszechnych. Ułatwieniem w prowadzeniu mediacji i arbitrażu jest fakt, że dowody niezbędne w postępowaniu można przesyłać pocztą elektroniczną. Udogodnieniem jest brak obowiązku reprezentowania stron przez adwokatów czy radców prawnych – każda ze stron może być reprezentowana przez dowolnie wskazaną osobę posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych i nie jest ważne ani obywatelstwo takiego pełnomocnika, ani jego kwalifikacje zawodowe.
Oczywiście osoby poszkodowane oprócz postępowania arbitrażowego mogą dochodzić swoich praw w sądach powszechnych lub gospodarczych.
WARTO WIEDZIEĆ
Rejestracja na określony czas
Czy raz zarejestrowana domena staje się moją własnością na zawsze?

NIE. Domeny rejestruje się na ściśle określony czas – w przypadku domen rejestrowanych w NASK jest to rok. W związku z tym, aby domenę utrzymywać przez dłuższy okres, należy przed wygaśnięciem ważności domeny złożyć wniosek o jej przedłużenie oraz jednocześnie opłacić abonament za kolejny rok jej utrzymywania. Niektóre firmy pośredniczące oferują sprzedaż polskich domen na dłuższy okres niż rok – jednak polega to na tym, że w odpowiednim czasie po prostu przedłużają o­ne ważność domeny o kolejny rok.
Polskie znaki
Czy mogę zarejestrować domenę zawierającą polskie znaki?

TAK, od niedawna na rynku dostępne są domeny zawierające polskie znaki diakrytyczne (ą, ę, ó, ź, itd.). Nie cieszą się o­ne jednak popularnością, gdyż nie wszystkie przeglądarki internetowe obsługują je poprawnie. Powstaje także obawa, że użytkownicy z innych krajów niż Polska, którzy standardowo nie mają zainstalowanych na swoich komputerach polskich czcionek, nie będą mogli poprawnie wpisywać nazw takich domen. W znacznym stopniu utrudni im to dostęp do serwisu.


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

REKLAMA

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

REKLAMA