REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiosenne porządki w KPWiG

REKLAMA

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wycofała z publicznego obrotu akcje aż siedmiu spółek. Pod nóż poszły firmy, których udziały dawno już nie są notowane na warszawskiej giełdzie. Chodzi tutaj o Łukbut, STGroup, TUR Polisa, Pażur, Grupę Kapitałową INVEST oraz spółkę PIA Piasecki.

Wszystkie te podmioty od dłuższego już czasu znajdują się w stanie upadłości i nie ma już szansy, aby mogły normalnie funkcjonować na rynku. W efekcie zapadła decyzja o ich wycofaniu z publicznego obrotu – podkreśla Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Jego zdaniem, wiosenne porządki będą w najbliższym czasie dalej kontynuowane, tym bardziej że liczba spółek, co do których komisja ma zastrzeżenia, nadal stanowi spory odsetek przedsiębiorstw dopuszczonych do obrotu. Firmy są co prawda na bieżąco karane za niewypełnianie obowiązków informacyjnych. Jednak w przypadku wspomnianych wcześniej podmiotów wyegzekwowanie jakichkolwiek obowiązków staje się w praktyce niemożliwe – uważa Ł. Dajnowicz. Według niego, komisja przygląda się obecnie kolejnym spółkom, które również mają kłopoty z wypełnianiem swoich obowiązków. Niewykluczone, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy wycofamy z publicznego obrotu akcje około dziesięciu spółek – dodaje rzecznik prasowy KPWiG. W tym roku podobny los spotkał także firmę Betonstal – niegdyś dosyć prężnie działającego przedstawiciela branży budowlanej, a dziś już tylko bankruta. Co prawda spółki, o których tutaj wspominamy, już dawno mają za sobą lata świetności i mogłyby zostać wykluczone z obrotu. Jednak w sytuacji, kiedy istnieje możliwość wyegzekwowania ciążących obowiązków, staramy się im jeszcze dać szansę – dodaje Ł. Dajnowicz.
Oczywiście nie wszystkie spółki są wycofywane z publicznego obrotu ze względu na katastrofalną kondycję finansową i niemożność realizacji wcześniej postawionych przed nimi zadań. Część – jak Polfa Kutno, której akcje również zostały wycofane z obrotu – sama decyduje się na taki właśnie krok. W przypadku rodzimego producenta leków decyzja została podyktowana obecnością na warszawskim parkiecie inwestora strategicznego spółki – amerykańskiego koncernu farmaceutycznego IVAX. Ten ostatni, kilka miesięcy temu, a więc już po przejęciu Polfy, zdecydował o uplasowaniu swoich akcji na GPW.
Dzisiaj również zapadnie decyzja o wycofaniu z publicznego obrotu udziałów Deutsche Banku PBC. Nad taką właśnie uchwałą będą głosować udziałowcy spółki na specjalnie w tym celu zwołanym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W ramach ogłoszonego niedawno publicznego wezwania na sprzedaż walorów banku, prawie 100-proc. pakiet akcji znalazł się w rękach strategicznego inwestora Deutsche Banku PGK. Kolejnym krokiem ma być – zapowiadane już od dłuższego czasu – wycofanie spółki z warszawskiej giełdy.
Spółki wycofane z publicznego obrotu w 2004 roku
•  na wniosek emitenta: Hydrobudowa, Mitex, Huta Oława, Stomil Olsztyn, Zakłady Mięsne Mazury, Przedsiębiorstwo Handlu Opałem i Materiałami Budowlanymi, Iławskie Zakłady Naprawy Samochodów, Carlsberg Okocim, Wafapomp, Kujawska Fabryka Manometrów, Europejski Fundusz Leasingowy, Warbud
•  za niewypełnianie obowiązków informacyjnych: Net-Trade
Źródło: KPWiG
Krzysztof Pączkowski


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 02.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Mamy dziś pierwszą niedzielę lutego. Poprzednia była niedzielą handlową, a jak jest dziś - czy to niedziela handlowa, z możliwością zrobienia zakupów w Lidlu, Biedronce i innych dużych sklepach sieciowych? Czy warto udać się do galerii handlowej na zakupy bo nie obowiązuje dziś zakaz handlu. Takie pytania wciąż są aktualne w większość niedziel w roku. Jak jest dziś, 2 lutego 2025 roku.

Skarbówka bierze to teraz pod lupę. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie!

Nikt się nie ukryje, nikt się nie wywinie. Skarbówka prześwietla właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Jak się okazuje, nie wszyscy, którzy zarabiają na krótkoterminowym najmie chcą się dzielić zyskiem z fiskusem. Na baczność muszą się mieć także handlujący w internecie. Ich też skarbówka bierze pod lupę.  

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

REKLAMA

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

REKLAMA

Weszły w życie nowe przepisy. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA