REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Produkty bankowe wspomagające płynność finansową firmy

REKLAMA

W jaki sposób najłatwiej zapewnić płynność finansową w przypadku krótkotrwałych trudności przedsiębiorstwa? Prowadzenie działalności gospodarczej zarówno w dużym, jak i mniejszym rozmiarze wymaga właściwego zarządzania posiadanymi środkami finansowymi. Jest to związane z koniecznością terminowego regulowania zobowiązań, a w szczególności płatności związanych z odprowadzaniem składek ZUS i zobowiązań podatkowych.
Małgorzata Lipowicz

W utrzymywaniu płynności finansowej warto wykorzystywać w szczególności instrumenty bankowe:
kredyt w rachunku bieżącym,
• limit debetowy,
• karty kredytowe i obciążeniowe (typu charge).
Wymienione instrumenty zostaną przedstawione poniżej ze zwróceniem uwagi na ukryte niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić w sytuacji, gdy nie zapoznamy się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi danego produktu.
Instrumenty finansowe pozwalające na utrzymanie płynności finansowej
Przedsiębiorstwo reguluje swoje zobowiązanie za pomocą rachunku bankowego, który jednocześnie ułatwia bieżące zarządzanie zgromadzoną gotówką w firmie. Dla potencjalnego przedsiębiorcy stanowi o­n także możliwość uzyskania dodatkowych środków pieniężnych. Banki oferują swoim klientom wiele sposobów pozyskiwania chwilowo brakujących pieniędzy.
Warto zwrócić również uwagę, że zasady uzyskania dodatkowych środków finansowych na utrzymanie bieżącej płynności finansowej mogą być uzależnione od formy prawnej podmiotu gospodarczego. Jeżeli firma jest prowadzona jako: osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub spółka cywilna, to ma o­na dodatkowo możliwość uzyskania odnawialnego limitu debetowego. Związane jest to również z formą prowadzonej księgowości w takiej firmie. Prowadzenie księgowości w postaci uproszczonej, tzn. książki przychodów i rozchodów, podatku zryczałtowanego lub karty podatkowej, umożliwia w niektórych bankach zastosowanie uproszczonych procedur i uzyskanie dodatkowych środków finansowych „od ręki” na pokrycie bieżących zobowiązań. Dla firm działających w formie spółek uregulowanych w kodeksie spółek handlowych pozyskanie środków na utrzymanie płynności finansowej zwykle sprowadza się do zaciągnięcia kredytu.
Limit debetowy
„Debet” w rachunku bieżącym jest przyznawany na podstawie średniomiesięcznych wpływów na rachunek w przeciągu co najmniej ostatnich trzech miesięcy. Przyznanie limitu do rachunku może odbyć się na wniosek podmiotu gospodarczego lub automatycznie po upływie określonego czasu od momentu otwarcia konta (np. po trzech miesiącach). Ponieważ procedury przy tym produkcie są uproszczone, wykształciła się praktyka, że banki zwracają dużą uwagę na regulowanie zobowiązań przez ten rachunek z ZUS i urzędem skarbowym. Jeśli takich zobowiązań firma nie uiszcza przez konto, do którego ma być przyznany debet, wymagane jest dostarczenie zaświadczeń o niezaleganiu z płatnościami zarówno składek na ubezpieczenia społeczne, jak i podatków.
Z przyznaniem limitu debetowego są związane pewne koszty. Należy do nich:
1) jednorazowa opłata za przyznanie limitu debetowego,
2) w miarę wykorzystywania środków są płacone odsetki liczone wg następującego wzoru:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

S – wysokość salda debetowego (ujemnego),
d – liczba dni występowania salda debetowego,
I – oprocentowanie limitu debetowego w % w skali roku
Omawiając debet w rachunku bieżącym jako produkt ułatwiający utrzymanie płynności warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną rzecz, a mianowicie na okres, w którym należy w całości spłacić zadłużenie – przejść na saldo dodatnie. Limit debetowy może być zaciągnięty najczęściej na okres jednego miesiąca.

Odsetki od wykorzystanych środków z przyznanego limitu są pobierane z rachunku najczęściej na dwa sposoby: pierwszy to każdorazowo po całkowitej spłacie limitu, drugi to w umownym terminie, np. na koniec miesiąca. W drugim sposobie zarządzający finansami firmy powinien pamiętać o pozostawieniu wolnych środków na koncie w celu pokrycia odsetek od wykorzystanych środków za ostatni okres.
Minimalna wartość środków pozostawionych na koncie na koniec miesiąca (okresu obrachunkowego) w celu pokrycia odsetek za wykorzystany debet to odsetki prognozowane. Można je wyliczyć korzystając z poniższego wzoru:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

L – wartość w złotych przyznanego limitu debetowego,
D – rzeczywista ilość dni w miesiącu,
I – oprocentowanie limitu debetowego w % w skali roku,
O limit debetowy w rachunku bieżącym można się starać, gdy sytuacja finansowa firmy jest dobra. Poniesione koszty finansowe z tytułu przyznania limitu można uwzględnić w kosztach finansowych, a w przyszłości, gdy zaistnieje konieczność uzyskania dodatkowych pieniędzy, są o­ne dostępne firmie na jej rachunku bankowym.
Kredyt w rachunku bieżącym
Przewidując krótkotrwałe problemy z utrzymaniem bieżącej płynności finansowej zarządzający firmą mogą skorzystać z oferty baku w zakresie udzielenia kredytu w rachunku bieżącym. Zasili o­n konto bankowe firmy całą przyznaną kwotą, pozwalając na korzystanie z salda dostępnego na regulowanie bieżących zobowiązań. Zaciągnięcie tego rodzaju kredytu wiąże się z dopełnieniem wszystkich wymogów formalnoprawnych podobnych jak przy ubieganiu się o kredyt, np. inwestycyjny. Jest to związane z dostarczeniem dokumentów finansowych firmy, do których zalicza się (jest to minimum wymagane praktyką bankową):
• sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok podatkowy z przedstawionym urzędowi skarbowemu zeznaniem podatkowym,
• rozliczenie podatku za bieżące okresy i zaświadczenie o niezaleganiu ze zobowiązaniami wobec urzędu skarbowego,
• zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami wobec ZUS.
Należy również przedstawić aktualne dokumenty formalnoprawne, na podstawie których działa firma (regon, umowę spółki lub statut, aktualny wyciąg z KRS, zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, nadany NIP), opinię o rachunkach bankowych pomocniczych i bieżących prowadzonych w innych bankach – celem przedstawienia opinii o dobrej współpracy z tymi podmiotami.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W praktyce kredyt w rachunku najczęściej jest przyznawany na rok z możliwością jego odnowienia na kolejny okres po analizie danych finansowych za ostatni rok obrachunkowy. Przedsiębiorstwo korzystające z kredytu w rachunku bieżącym nie spłaca rat kredytowych w okresach miesięcznych (jak ma to zwykle miejsce przy zaciągnięciu kredytu), musi jednak liczyć się z tym, że bank może zażądać spłaty całego zadłużenia w dniu upływu końca kredytu. Taka sytuacja zdarza się jednak rzadko, ma o­na miejsce, gdy podmiot boryka się z trudnościami finansowymi lub nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań wobec kredytodawcy. Kredyt w rachunku bieżącym jest odnawialny na kolejny okres. Omawiając ten produkt warto zwrócić uwagę na zabezpieczenie, którego wymagają banki ze strony podmiotu, a jest to najczęściej podpisany weksel in blanco, zastaw na zapasach lub blokada środków (np. w formie lokaty)3. Kosztami, które ponosi firma korzystając z tego kredytu, są: prowizja w chwili uruchomienia kredytu, prowizja miesięczna za postawienie środków do dyspozycji podmiotowi4 oraz wartość odsetek, która zależy od wartości i okresu wykorzystania kredytu.

Wykorzystanie kart obciążeniowych i kredytowych
Przedsiębiorcy posługujący się posiadanymi kartami kredytowymi i obciążeniowymi nie zawsze znają i wykorzystują wszystkie możliwości. Na rynku finansowym znajduje się wiele rodzajów kart, do najbardziej popularnych należą karty organizacji VISA i MASTERCARD. Mogą być wydawane bezpośrednio do rachunku bieżącego firmy, wtedy przyznany do nich limit jest uzależniony od kondycji finansowej firmy badanej na podstawie funkcjonowania rachunku, lub gdy bank wydaje taką kartę nie prowadząc rachunku, wymaga przedstawienia dokumentów prawnych i finansowych.
Częściej spotyka się praktykę, która wskazuje na wydawanie kart firmom, które posiadają rachunek bankowy już jakiś czas (chodzi tu o okres co najmniej 3 miesięcy)5. Wspomaganie się kartami w celu utrzymania płynności finansowej i przetrwania chwilowych braków płynnych środków finansowych może polegać na uiszczaniu płatności – zobowiązań wobec kontrahentów przy ich użyciu – pod warunkiem że wierzyciel firmy posiada terminal obsługujący karty. Można również skorzystać z gotówki, ale należy pamiętać, że już od chwili wypłaty środków z karty ich użytkownik płaci wysokie odsetki. Po wypłacie z bankomatu otrzymujemy gotówkę, która pozwoli na uiszczenie bieżących zobowiązań w oczekiwaniu na wpływ zaległych należności. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji gdy nasi kontrahenci będą dłużej się ociągać z płatnościami, może wystąpić sytuacja utarty płynności, która narazi nas na zapłacenie wysokich odsetek z tytułu niespłacenia zobowiązań wynikających z kart kredytowych. Należy więc bardzo ostrożnie korzystać z kart w celu utrzymania płynności finansowej, tzn. wtedy, gdy jesteśmy całkowicie pewni, że zaległe należności wpłyną na nasz rachunek6.
Podsumowanie
Przedstawione powyżej wybrane instrumenty bankowe wspomagające utrzymanie bieżącej płynności w firmie nie wyczerpują w pełni wszystkich możliwości, które daje współczesnemu przedsiębiorstwu rynek finansowy. Można poszerzyć zakres opisanych instrumentów o: kredyt sezonowy (popularny szczególnie w sektorze rolniczym i przetwórczym), faktoring, kredyt w rachunku kredytowym i wiele innych. Bardzo ważne jest, aby wykorzystywać instrumenty w sposób, który odpowiada potrzebom przedsiębiorstwa. Umiejętne korzystanie z dostępnych instrumentów finansowych pozwala nawet w trudnych sytuacjach utrzymać płynność finansową.

Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl
1 Przedstawiony wzór wykorzystuje do obliczenia odsetek liczby procentowe składające się z liczby dni i wielkości zadłużenia.
2 Uzależniona wewnętrznymi regulaminami banków. Często jest przyjęty okres, w którym wartość limitu nie może ulec zmianie np. przez 3 miesiące od momentu jego przyznania w określonej kwocie.
3 Zaciągnięcie kredytu przez przedsiębiorstwo w sytuacji, gdy posiada wolne środki finansowe (np. w formie lokat bankowych czy wkładów w funduszach inwestycyjnych rynku pieniężnego) może wynikać z chęci wykorzystania dźwigni finansowej.
4 Wysokość prowizji ustala bank indywidualnie. Może mieć miejsce sytuacja, że zrezygnuje o­n całkowicie z jej pobierania lub ustali ją na bardzo niskim poziomie.
5 Takie procedury spotyka się w bankach zarówno regionalnych, jak i o zasięgu ogólnokrajowym. Okres, po którym są przyznawane zarówno karty obciążeniowe, jak i kredytowe, może być dłuższy i wynosić 6 miesięcy.
6 Może mieć to miejsce, gdy spodziewamy się płatności np. z tytułu rozliczenia podatku i zwrotu nadpłaty z urzędu skarbowego, refundacji środków z organów administracji państwowej lub uznania środkami pochodzącymi z płatności kartami w naszym terminalu – gdy prowadzimy działalności handlową lub punkt usługowy, a płatności schodzą z opóźnieniem.


REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA