REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo broni nowelizacji

REKLAMA

Ministerstwo Finansów zapewnia, że nowelizacja ustawy o VAT nie pozbawi przedsiębiorców prawa do odliczenia podatku zawartego w cenie samochodów dostawczych z jednym rzędem siedzeń.
W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o VAT. Jedną z ważniejszych zmian jest likwidacja tzw. wzoru Lisaka określającego zasady odliczenia VAT od samochodów kupowanych przez firmy. Projekt wprowadza pełne odliczenie VAT dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. W przypadku samochodów mniejszych i osobowych odliczeniu będzie podlegać 60 proc. kwoty VAT określonego na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Z ustawy wynika, że z pełnego odliczenia będzie mogła skorzystać duża grupa małych pojazdów dostawczych – z jednym rzędem siedzeń oddzielonym od części bagażowej – zaklasyfikowanych w prawie o ruchu drogowym do podrodzajów: wielozadaniowy, van. Wtorkowa „Gazeta Wyborcza” zaalarmowała, że takich kategorii nie ma.
Wiceminister finansów Jarosław Neneman nie krył zdziwienia. Zapewnił jednak „Gazetę Prawną”, że intencją resortu na pewno nie jest pozbawienie dużej grupy pojazdów prawa do odliczenia VAT. – Te kategorie powinny być w rozporządzeniu. Samochody z jednym rzędem siedzeń i oddzieloną przestrzenią bagażową będą korzystały z odliczenia – zapewnił Jarosław Neneman.
Poseł Grzegorz Woźny z SLD, który zgłosił przyjętą przez Sejm poprawkę, nie był w stanie wytłumaczyć, dlaczego w projekcie znalazły się samochody wielozadaniowe i vany.
– W gruncie rzeczy to poprawka opracowana przez Ministerstwo Finansów. Ewentualne błędy możemy jeszcze naprawić w Senacie – przyznał i obiecał wyjaśnić sprawę. Wczoraj poseł G. Woźny wskazał załącznik do rozporządzenia z września 2003 r. (zmienione w 2004 r.), które wymienia obie kategorie. Nie określa o­n jednak kryteriów, jakie ma spełnić pojazd, który ma być uznany za van lub wielozadaniowy.
Samochody z pełnym odliczeniem VAT
Z pełnego odliczenia VAT będą korzystać m.in. samochody:
•  z jednym rzędem siedzeń, oddzielonych trwałą przegrodą od części bagażowej, klasyfikowanych na podstawie prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van,
•  z więcej niż jednym rzędem siedzeń, oddzielonych od części bagażowej trwałą przegrodą i u których długość części bagażowej przekracza połowę długości pojazdu, długość części bagażowej mierzona jest po podłodze pojazdu między przednią a tylną szybą lub drzwiami tyłu nadwozia pojazdu, mierzonej w odniesieniu do dolnej krawędzi tych szyb lub najdalej wysuniętych punktów dolnych krawędzi tych szyb, lub dolnej krawędzi drzwi tyłu nadwozia,
•  pojazdy z odkrytą częścią bagażową,
•  pojazdy, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.
To nie jedyne problemy z nowezlizacją ustawy o VAT. Projekt zawiera też katalog innych rodzajów samochodów, które będą korzystać z odliczenia. Wśród nich są auta z dwoma rzędami siedzeń, których przestrzeń bagażowa przekarcza połowę długości pojazdu, czy samochody z odkrytą przestrzenią bagażową. O tym, czy samochód spełnia kryteria ustawy o VAT, mają decydować okręgowe stacje diagnostyczne.
– Przekazywanie kompetencji w tym zakresie stacjom diagnostycznym rodzi pole do nadużyć. Oczywiście nie można generalizować, ale stacje wydały wiele zaświadczeń o przejściu badań technicznych dla pojazdów, które nigdy nie powinny wyjechać na drogę – uważa Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badania Rynku Motoryzacyjnego Samar.
Zdaniem wiceministra J. Nenemana nie powinno być problemów z obliczaniem długości przestrzeni bagażowej. – Nowelizacja jednoznacznie określa zasady jej mierzenia. Nie obawiałbym się, że stacje diagnostyczne będą oszukiwać – uspokaja wiceminister.
Zdaniem W. Drzewieckiego, mimo że nowelizacja likwiduje wzór Lisaka i ujednolica kryteria odliczeń nie jest wolna od wad. Wiele samochodów nie skorzysta bowiem z preferencji. Według instytutu znacznie lepiej byłoby zawiesić pobór VAT od wszystkich kupowanych przez firmy samochodów. W przypadku tego rozwiązania podatek z faktury byłby odprowadzony przy sprzedaży samochodu przez firmę.
– Fiskus niczego by nie stracił, bowiem podatek tak czy inaczej trafiłby do budżetu. Poza tym skoro VAT ze swej natury ma być neutralny dla przedsiębiorców, to odliczenie powinno dotyczyć wszystkich samochodów – uważa Wojciech Drzewiecki.
Marcin Musiał


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA