Czy możliwe są wpłaty i dyspozycje dokonywane w bankomatach

Słyszałam, że niektóre bankomaty umożliwiają nie tylko dokonywanie wypłat, ale również wpłaty na konto oraz składanie zleceń bankowych. Które banki i na jakich zasadach oferują możliwość dokonywania wpłat przez bankomat?
Aktualnie na polskim rynku sześć banków oferuje możliwość dokonywania wpłat gotówkowych przez bankomat lub wpłatomat (PKO BP, PeKaO S.A., Eurobank, Lukas Bank oraz Multibank i mBank), a dwa z nich (PKO BP, PeKaO S.A.) dodatkowo umożliwiają w bankomacie składanie również innych zleceń bankowych. Szczegóły związane z działaniem tej usługi w uzasadnieniu.
Banki coraz większą uwagę zwracają na oszczędności w kosztach swojego funkcjonowania. Dotychczas oprócz standardowej obsługi w oddziałach oferowały o­ne możliwość zdalnego dostępu do swoich rachunków przez Internet, telefon (również WAP i SMS). Usługi tego typu zostały już wprowadzone przez wszystkie banki w Polsce. Przez zdalne kanały obsługi klienci mają możliwość wykonywania przelewów, zakładania lokat, a także składania innych dyspozycji płatniczych, jak również reklamacji.
Dzięki temu klienci rzadziej pojawiają się w oddziałach banków, a te ostatnie mogły zmniejszyć liczbę obsługujących ich pracowników. Wizyty w banku, tak jak w przypadku naszego Czytelnika, wymagała wpłata pieniędzy (gotówki) na rachunek.
Bankomaty depozytowe
Pierwszym krokiem banków w kierunku automatyzacji wpłat na rachunki były bankomaty z funkcją depozytową. Obecnie takie urządzenia oferują: PKO Bank Polski oraz Bank PeKaO S.A. Bankomat taki poza zwykłą funkcjonalnością wypłaty gotówki pozwala także na składanie depozytów.
Klient może złożyć dyspozycję przelewu, otworzyć lub zlikwidować stałe zlecenie, zmienić jego termin lub kwotę, otworzyć lub zlikwidować lokatę, dopłacić do lokaty lub dokonać częściowej wypłaty bezgotówkowej z lokaty, zamówić blankiety czekowe, a nawet złożyć wniosek o udzielenie kredytu odnawialnego lub gotówkowego. Złożenie dyspozycji depozytowej jest możliwe w bankomatach oznaczonych napisem „Przyjmowanie depozytów”.
Bank PKO BP
Posiadacz karty PKO Ekspres lub Partner może składać dyspozycje depozytowe dotyczące:
• wpłat na rachunki bankowe prowadzone przez PKO Bank Polski lub inne banki krajowe:
– gotówkowych w banknotach,
– przy użyciu czeku imiennego wystawionego na rzecz posiadacza karty bankowej,
– przy wykupie bonu imiennego wydawanego i wykupywanego przez PKO Bank Polski,
• złożenia zlecenia, m.in.:
– otwarcia lub likwidacji lokaty w PKO Banku Polskim,
– złożenia lub odwołania zlecenia stałego,
– zmiany terminu lub kwoty zlecenia stałego,
– przelewu środków pieniężnych z rachunku Posiadacza karty bankowej na rachunek prowadzony przez PKO Bank Polski lub inne banki krajowe,
– złożenia zamówienia na blankiety czekowe,
– złożenia wniosku o udzielenie kredytu odnawialnego lub gotówkowego w ramach rachunku bankowego.
Posiadacze kart PKO Ekspres i Partner mogą dokonywać wpłat w:
• złotych:
– na rachunki bankowe prowadzone w złotych w PKO BP lub w innych bankach krajowych,
– w celu otwarcia lokaty w PKO BP,
• walutach wymienialnych (tylko karta PKO Express):
– na rachunki bankowe prowadzone w złotych lub w walutach wymienialnych prowadzone w PKO BP lub w innych bankach krajowych dla rezydenta będącego osobą fizyczną,
– w celu otwarcia lokaty w złotych lub w walucie wymienialnej w PKO Banku Polskim dla rezydenta będącego osobą fizyczną,
– w celu dopłaty do lokaty w złotych zgodnie z odpowiednim regulaminem.
Składanie dyspozycji depozytowej
Dyspozycje są składane przy użyciu kopert depozytowych, dostępnych we wszystkich oddziałach banku i w bankomatach wyposażonych w funkcję depozytową, oraz odpowiednich druków. Wystarczy włożyć kartę do bankomatu, wprowadzić PIN, wybrać opcję „depozyt”, następnie „pobranie koperty” i odebrać kopertę oraz swoją kartę. W przypadku wpłaty gotówkowej należy wpisać na dole koperty sumę oraz walutę, a na górze dane rachunku, na który są przekazywane pieniądze, czyli numer, oddział, tytuł wpłaty, odbiorcę.
W przypadku innej dyspozycji trzeba włożyć do koperty wypełniony druk bankowy, np. podpisany przelew, następnie wypełnić kopertę, podając, jaka dyspozycja została złożona do realizacji. Potem trzeba włożyć kartę do bankomatu i po wprowadzeniu PIN wybrać opcje: „depozyt”, „złożenie depozytu”. Zaklejoną kopertę należy włożyć oznaczoną stroną do szczeliny w bankomacie, a następnie odebrać swoją kartę oraz potwierdzenie złożenia dyspozycji.

WAŻNE!
Podczas składania dyspozycji depozytowej należy pamiętać, że:
– koperta depozytowa może zawierać maksymalnie 5 dyspozycji,
– można do niej włożyć do 40 banknotów,
– jednorazowo do szczeliny w bankomacie można włożyć tylko jedną kopertę,
– czeki włożone do koperty muszą być wypełnione także na rewersie przez posiadacza karty (data i podpis).
Należy również pamiętać, iż mimo wspólnego właściciela z funkcji depozytowej w bankomatach PKO BP nie mogą korzystać posiadacze kart wydanych przez Inteligo. Planowana jest taka możliwość, jednak pracownicy banku nie potrafią podać konkretnego terminu.
Prowizje i opłaty
Za złożenie dyspozycji depozytowej bank nie pobiera opłat. Za realizację poszczególnych dyspozycji PKO Bank Polski pobiera opłatę prowizyjną zgodnie z taryfą prowizji i opłat PKO BP.
Bank PeKaO S.A.
Również wybrane bankomaty Banku PeKaO S.A. posiadają funkcję „Depozyty”, która pozwala na składanie dyspozycji gotówkowych i bezgotówkowych przy użyciu następujących kart: Maestro, Junior oraz OK.
Posiadacze wymienionych kart mogą składać następujące dyspozycje depozytowe:
• wpłaty na istniejące rachunki prowadzone przez Bank PeKaO S.A. lub przez inny bank,
• otwarcie rachunku lokaty terminowej w ramach tego samego numeru umowy,
• zmiana terminu lub kwoty zlecenia stałego złożonego do dowolnego rodzaju rachunku o charakterze bieżącym prowadzonym pod tym samym numerem umowy, pod którym prowadzony jest rachunek, do którego wydano kartę Maestro,
• nowe zlecenie stałe do rachunku o charakterze bieżącym prowadzonym pod tym samym numerem umowy, pod którym prowadzony jest rachunek, do którego wydano kartę Maestro,
• przelew środków z rachunku prowadzonego w ramach tego samego numeru umowy, pod którym prowadzony jest rachunek, do którego wydano kartę Maestro, na dowolny rachunek wskazany w dyspozycji depozytowej.
Posiadacze karty Junior i karty OK mogą składać, w ramach funkcji „Depozyty”, dyspozycje depozytowe dotyczące wyłącznie wpłat gotówkowych na rachunek, do którego została wydana karta Junior lub karta OK użyta przy składaniu dyspozycji.
Opłaty i prowizje
Bank nie pobiera opłaty za każdorazowe skorzystanie z funkcji „Depozyty”. Niezależnie pobierane są inne opłaty i prowizje określone w taryfie i wynikające z treści złożonej dyspozycji. Opłatami i prowizjami bank obciąża rachunek, do którego została wydana karta użyta przy składaniu dyspozycji depozytowej.
Niestety, z bankomatów z omawianą funkcją depozytową korzysta nadal niewiele osób. Główną wadą tego rozwiązania jest konieczność kilkudniowego czekania na realizację depozytu. W PKO BP przekazywanie dyspozycji depozytowej przez oddział obsługujący bankomat do właściwej komórki PKO BP może trwać do 4 dni roboczych z wyłączeniem sobót. W PeKaO S.A. dyspozycje depozytowe są realizowane przez bank najpóźniej w drugim dniu roboczym następującym po dniu złożenia dyspozycji w bankomacie. Większość klientów woli udać się do kasy, gdzie wpłacone środki od razu znajdują się na rachunku.
Wpłatomaty
Oprócz bankomatów z funkcją depozytową na naszym rynku występują również tzw. wpłatomaty. Są to urządzenia, które potrafią przyjmować i sprawdzać gotówkę w czasie rzeczywistym. Zainstalowały je dotychczas cztery banki: Eurobank, mBank, MultiBank oraz Lukas Bank. Eurobank i mBank rozwinęły sieć swoich punktów obsługi głównie w centrach handlowych. Aby zapewnić klientom możliwość wpłacania środków na rachunki, banki te korzystają z urządzeń nazywanych wpłatomatami. Większość tych urządzeń ma charakter wolnostojący i nie są o­ne zintegrowane z bankomatami.
Wpłatomaty działają na podobnej zasadzie jak bankomaty depozytowe, z tym że gotówki nie wkłada się w kopercie, ale bezpośrednio w postaci pliku liczącego do 50 lub 60 banknotów. Jeśli chcemy wpłacić większą ich ilość, to musimy podzielić je na części. Po włożeniu karty i wyborze odpowiedniej opcji wprowadzamy do wpłatomatu banknoty, które są we wnętrzu sprawdzane, sortowane i liczone. Po zakończeniu tego procesu na ekranie zostają wyświetlone dokładne informacje o ilości wpłaconej gotówki w podziale na poszczególne nominały banknotów. Klient albo potwierdza takie rozliczenie, co powoduje, że pieniądze zostają przyjęte, albo anuluje operację i banknoty zostają mu zwrócone. Po tej operacji urządzenie pyta, czy chcemy dokonać kolejnego depozytu.
Pieniądze zdeponowane we wpłatomacie trafiają na konto bankowe w przeciągu kilkudziesięciu minut od wpłaty. Wpłata każdego pliku banknotów jest traktowana jako oddzielna operacja i tak widnieje w historii rachunku.
Należy pamiętać, że wpłatomaty mają funkcjonalność ograniczoną tylko do dokonywania wpłat gotówkowych na własny rachunek bankowy. Nie oferują opcji składania zleceń bankowych, tak jak w przypadku bankomatów depozytowych.

Robert Sierant
specjalista z dziedziny finansów i bankowości
Infor.pl
Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi
17 lip 2024

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat
17 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

pokaż więcej
Proszę czekać...