REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy możliwe są wpłaty i dyspozycje dokonywane w bankomatach

REKLAMA

Słyszałam, że niektóre bankomaty umożliwiają nie tylko dokonywanie wypłat, ale również wpłaty na konto oraz składanie zleceń bankowych. Które banki i na jakich zasadach oferują możliwość dokonywania wpłat przez bankomat?
Aktualnie na polskim rynku sześć banków oferuje możliwość dokonywania wpłat gotówkowych przez bankomat lub wpłatomat (PKO BP, PeKaO S.A., Eurobank, Lukas Bank oraz Multibank i mBank), a dwa z nich (PKO BP, PeKaO S.A.) dodatkowo umożliwiają w bankomacie składanie również innych zleceń bankowych. Szczegóły związane z działaniem tej usługi w uzasadnieniu.
Banki coraz większą uwagę zwracają na oszczędności w kosztach swojego funkcjonowania. Dotychczas oprócz standardowej obsługi w oddziałach oferowały o­ne możliwość zdalnego dostępu do swoich rachunków przez Internet, telefon (również WAP i SMS). Usługi tego typu zostały już wprowadzone przez wszystkie banki w Polsce. Przez zdalne kanały obsługi klienci mają możliwość wykonywania przelewów, zakładania lokat, a także składania innych dyspozycji płatniczych, jak również reklamacji.
Dzięki temu klienci rzadziej pojawiają się w oddziałach banków, a te ostatnie mogły zmniejszyć liczbę obsługujących ich pracowników. Wizyty w banku, tak jak w przypadku naszego Czytelnika, wymagała wpłata pieniędzy (gotówki) na rachunek.
Bankomaty depozytowe
Pierwszym krokiem banków w kierunku automatyzacji wpłat na rachunki były bankomaty z funkcją depozytową. Obecnie takie urządzenia oferują: PKO Bank Polski oraz Bank PeKaO S.A. Bankomat taki poza zwykłą funkcjonalnością wypłaty gotówki pozwala także na składanie depozytów.
Klient może złożyć dyspozycję przelewu, otworzyć lub zlikwidować stałe zlecenie, zmienić jego termin lub kwotę, otworzyć lub zlikwidować lokatę, dopłacić do lokaty lub dokonać częściowej wypłaty bezgotówkowej z lokaty, zamówić blankiety czekowe, a nawet złożyć wniosek o udzielenie kredytu odnawialnego lub gotówkowego. Złożenie dyspozycji depozytowej jest możliwe w bankomatach oznaczonych napisem „Przyjmowanie depozytów”.
Bank PKO BP
Posiadacz karty PKO Ekspres lub Partner może składać dyspozycje depozytowe dotyczące:
• wpłat na rachunki bankowe prowadzone przez PKO Bank Polski lub inne banki krajowe:
– gotówkowych w banknotach,
– przy użyciu czeku imiennego wystawionego na rzecz posiadacza karty bankowej,
– przy wykupie bonu imiennego wydawanego i wykupywanego przez PKO Bank Polski,
• złożenia zlecenia, m.in.:
– otwarcia lub likwidacji lokaty w PKO Banku Polskim,
– złożenia lub odwołania zlecenia stałego,
– zmiany terminu lub kwoty zlecenia stałego,
– przelewu środków pieniężnych z rachunku Posiadacza karty bankowej na rachunek prowadzony przez PKO Bank Polski lub inne banki krajowe,
– złożenia zamówienia na blankiety czekowe,
– złożenia wniosku o udzielenie kredytu odnawialnego lub gotówkowego w ramach rachunku bankowego.
Posiadacze kart PKO Ekspres i Partner mogą dokonywać wpłat w:
• złotych:
– na rachunki bankowe prowadzone w złotych w PKO BP lub w innych bankach krajowych,
– w celu otwarcia lokaty w PKO BP,
• walutach wymienialnych (tylko karta PKO Express):
– na rachunki bankowe prowadzone w złotych lub w walutach wymienialnych prowadzone w PKO BP lub w innych bankach krajowych dla rezydenta będącego osobą fizyczną,
– w celu otwarcia lokaty w złotych lub w walucie wymienialnej w PKO Banku Polskim dla rezydenta będącego osobą fizyczną,
– w celu dopłaty do lokaty w złotych zgodnie z odpowiednim regulaminem.
Składanie dyspozycji depozytowej
Dyspozycje są składane przy użyciu kopert depozytowych, dostępnych we wszystkich oddziałach banku i w bankomatach wyposażonych w funkcję depozytową, oraz odpowiednich druków. Wystarczy włożyć kartę do bankomatu, wprowadzić PIN, wybrać opcję „depozyt”, następnie „pobranie koperty” i odebrać kopertę oraz swoją kartę. W przypadku wpłaty gotówkowej należy wpisać na dole koperty sumę oraz walutę, a na górze dane rachunku, na który są przekazywane pieniądze, czyli numer, oddział, tytuł wpłaty, odbiorcę.
W przypadku innej dyspozycji trzeba włożyć do koperty wypełniony druk bankowy, np. podpisany przelew, następnie wypełnić kopertę, podając, jaka dyspozycja została złożona do realizacji. Potem trzeba włożyć kartę do bankomatu i po wprowadzeniu PIN wybrać opcje: „depozyt”, „złożenie depozytu”. Zaklejoną kopertę należy włożyć oznaczoną stroną do szczeliny w bankomacie, a następnie odebrać swoją kartę oraz potwierdzenie złożenia dyspozycji.

WAŻNE!
Podczas składania dyspozycji depozytowej należy pamiętać, że:
– koperta depozytowa może zawierać maksymalnie 5 dyspozycji,
– można do niej włożyć do 40 banknotów,
– jednorazowo do szczeliny w bankomacie można włożyć tylko jedną kopertę,
– czeki włożone do koperty muszą być wypełnione także na rewersie przez posiadacza karty (data i podpis).
Należy również pamiętać, iż mimo wspólnego właściciela z funkcji depozytowej w bankomatach PKO BP nie mogą korzystać posiadacze kart wydanych przez Inteligo. Planowana jest taka możliwość, jednak pracownicy banku nie potrafią podać konkretnego terminu.
Prowizje i opłaty
Za złożenie dyspozycji depozytowej bank nie pobiera opłat. Za realizację poszczególnych dyspozycji PKO Bank Polski pobiera opłatę prowizyjną zgodnie z taryfą prowizji i opłat PKO BP.
Bank PeKaO S.A.
Również wybrane bankomaty Banku PeKaO S.A. posiadają funkcję „Depozyty”, która pozwala na składanie dyspozycji gotówkowych i bezgotówkowych przy użyciu następujących kart: Maestro, Junior oraz OK.
Posiadacze wymienionych kart mogą składać następujące dyspozycje depozytowe:
• wpłaty na istniejące rachunki prowadzone przez Bank PeKaO S.A. lub przez inny bank,
• otwarcie rachunku lokaty terminowej w ramach tego samego numeru umowy,
• zmiana terminu lub kwoty zlecenia stałego złożonego do dowolnego rodzaju rachunku o charakterze bieżącym prowadzonym pod tym samym numerem umowy, pod którym prowadzony jest rachunek, do którego wydano kartę Maestro,
• nowe zlecenie stałe do rachunku o charakterze bieżącym prowadzonym pod tym samym numerem umowy, pod którym prowadzony jest rachunek, do którego wydano kartę Maestro,
• przelew środków z rachunku prowadzonego w ramach tego samego numeru umowy, pod którym prowadzony jest rachunek, do którego wydano kartę Maestro, na dowolny rachunek wskazany w dyspozycji depozytowej.
Posiadacze karty Junior i karty OK mogą składać, w ramach funkcji „Depozyty”, dyspozycje depozytowe dotyczące wyłącznie wpłat gotówkowych na rachunek, do którego została wydana karta Junior lub karta OK użyta przy składaniu dyspozycji.
Opłaty i prowizje
Bank nie pobiera opłaty za każdorazowe skorzystanie z funkcji „Depozyty”. Niezależnie pobierane są inne opłaty i prowizje określone w taryfie i wynikające z treści złożonej dyspozycji. Opłatami i prowizjami bank obciąża rachunek, do którego została wydana karta użyta przy składaniu dyspozycji depozytowej.
Niestety, z bankomatów z omawianą funkcją depozytową korzysta nadal niewiele osób. Główną wadą tego rozwiązania jest konieczność kilkudniowego czekania na realizację depozytu. W PKO BP przekazywanie dyspozycji depozytowej przez oddział obsługujący bankomat do właściwej komórki PKO BP może trwać do 4 dni roboczych z wyłączeniem sobót. W PeKaO S.A. dyspozycje depozytowe są realizowane przez bank najpóźniej w drugim dniu roboczym następującym po dniu złożenia dyspozycji w bankomacie. Większość klientów woli udać się do kasy, gdzie wpłacone środki od razu znajdują się na rachunku.
Wpłatomaty
Oprócz bankomatów z funkcją depozytową na naszym rynku występują również tzw. wpłatomaty. Są to urządzenia, które potrafią przyjmować i sprawdzać gotówkę w czasie rzeczywistym. Zainstalowały je dotychczas cztery banki: Eurobank, mBank, MultiBank oraz Lukas Bank. Eurobank i mBank rozwinęły sieć swoich punktów obsługi głównie w centrach handlowych. Aby zapewnić klientom możliwość wpłacania środków na rachunki, banki te korzystają z urządzeń nazywanych wpłatomatami. Większość tych urządzeń ma charakter wolnostojący i nie są o­ne zintegrowane z bankomatami.
Wpłatomaty działają na podobnej zasadzie jak bankomaty depozytowe, z tym że gotówki nie wkłada się w kopercie, ale bezpośrednio w postaci pliku liczącego do 50 lub 60 banknotów. Jeśli chcemy wpłacić większą ich ilość, to musimy podzielić je na części. Po włożeniu karty i wyborze odpowiedniej opcji wprowadzamy do wpłatomatu banknoty, które są we wnętrzu sprawdzane, sortowane i liczone. Po zakończeniu tego procesu na ekranie zostają wyświetlone dokładne informacje o ilości wpłaconej gotówki w podziale na poszczególne nominały banknotów. Klient albo potwierdza takie rozliczenie, co powoduje, że pieniądze zostają przyjęte, albo anuluje operację i banknoty zostają mu zwrócone. Po tej operacji urządzenie pyta, czy chcemy dokonać kolejnego depozytu.
Pieniądze zdeponowane we wpłatomacie trafiają na konto bankowe w przeciągu kilkudziesięciu minut od wpłaty. Wpłata każdego pliku banknotów jest traktowana jako oddzielna operacja i tak widnieje w historii rachunku.
Należy pamiętać, że wpłatomaty mają funkcjonalność ograniczoną tylko do dokonywania wpłat gotówkowych na własny rachunek bankowy. Nie oferują opcji składania zleceń bankowych, tak jak w przypadku bankomatów depozytowych.

Robert Sierant
specjalista z dziedziny finansów i bankowości

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA