REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT dotyczący usług związanych z odpadami

REKLAMA

Które usługi są zaliczane do usług związanych z odpadami? Co to jest recykling? Jakie są stawki VAT na te usługi i kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług?
dr Dariusz Handor
pracownik administracji podatkowej, adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu

W
polskim systemie prawnym pojęcie odpadów zostało zdefiniowane w ustawie z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Przepisy tej ustawy określają jednocześnie, że tryb postępowania z odpadami powinien następować w taki sposób, aby zapewniona była ochrona życia i zdrowia ludzi, a także ochrona środowiska. Jako odpady traktuje się każdą substancję lub przedmiot w sytuacji, gdy posiadacz odpadów:
• pozbywa się takiego odpadu,
• zamierza się pozbyć odpadu,
• jest zobowiązany do pozbycia się posiadanego odpadu.
Do kategorii odpadów zalicza się:
• pozostałości z produkcji lub konsumpcji,
• produkty nieodpowiadające wymaganiom jakościowym,
• produkty, których termin przydatności do właściwego użycia upłynął,
• substancje lub przedmioty, które zostały rozlane, rozsypane, zgubione lub takie, które uległy innemu zdarzeniu losowemu, w tym zanieczyszczone wskutek wypadku lub powstałe wskutek prowadzenia akcji ratowniczej,
• substancje lub przedmioty zanieczyszczone lub zabrudzone w wyniku planowych działań (np. pozostałości z czyszczenia, materiały z opakowań – odpady opakowaniowe, pojemniki),
• przedmioty lub ich części nienadające się do użytku (np. usunięte baterie, zużyte katalizatory),
• substancje, które nie spełniają już należycie swojej funkcji (np. zanieczyszczone kwasy, zanieczyszczone rozpuszczalniki, zużyte sole hartownicze),
• pozostałości z procesów przemysłowych (np. żużle, pozostałości podestylacyjne),
• pozostałości z procesów usuwania zanieczyszczeń (np. osady ściekowe, szlamy z płuczek, pyły z filtrów, zużyte filtry),
• pozostałości z obróbki skrawaniem lub wykańczania (np. wióry, zgary),
• pozostałości z wydobywania lub przetwarzania surowców (np. pozostałości górnicze),
• podrobione lub zafałszowane substancje lub przedmioty (np. oleje zanieczyszczone PCB),
• wszelkie substancje lub przedmioty, których użycie zostało prawnie zakazane (np. PCB),
• substancje lub przedmioty, dla których posiadacz nie znajduje już dalszego zastosowania (np. odpady z rolnictwa, gospodarstw domowych, odpady biurowe, z placówek handlowych, sklepów),
• zanieczyszczone substancje powstające podczas rekultywacji gleby i ziemi,
• wszelkie substancje lub przedmioty, które nie zostały uwzględnione w powyższych kategoriach (np. z działalności usługowej, remontowej).
Usługi związane z odpadami
Stawka VAT
Na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług związanych z odpadami może być objęte obniżoną stawką VAT w wysokości 7 proc. bądź stawką podstawową – 22 proc.
Stawka 7 proc. ma zastosowanie do usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, a także usług sanitarnych i pokrewnych (PKWiU 90.0).
Na mocy przepisów statystycznych usługi tego typu obejmują:
• usługi związane z gromadzeniem śmieci i odpadów z domów prywatnych, bloków, fabryk i instytucji,
transport oraz likwidowanie śmieci i odpadów poprzez spalanie lub w inny sposób,
• usuwanie gruzu budowlanego,
• konserwację studzienek burzowych,
• usuwanie ścieków i nieczystości płynnych pochodzących z budynków za pomocą sieci kanalizacyjnej bądź w inny sposób,
• oczyszczanie i utylizację ścieków i nieczystości,
• opróżnianie i oczyszczanie szamb,
• usuwanie nieczystości z toalet,
• utrzymanie i konserwację sieci kanalizacyjnej,
• oczyszczanie ulic, placów i innych terenów,
• usuwanie śniegu i lodu.
Usługi tego rodzaju nie mają jednak zastosowania do następujących działań:
• kontroli używania pestycydów w rolnictwie,
• zagospodarowania (recyklizacji) odpadów,
• poboru, oczyszczania i rozprowadzania wody,
• budowy i naprawy systemów kanalizacyjno-ściekowych,
• usług dezynfekcyjnych i deratyzacyjnych w budynkach.
Powstanie obowiązku podatkowego
W odniesieniu do podatników, którzy świadczą usługi objęte stawką podatkową w wysokości 7 proc., przepisy ustawy o VAT przewidują, co do zasady, szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje w takim przypadku najczęściej z chwilą upływu terminu płatności. Warunkiem zaistnienia tego szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego jest jednak to, aby termin płatności za wykonaną usługę został wprost określony w zawartej umowie pomiędzy stronami transakcji. Umowa taka powinna zatem wskazywać m.in. właśnie termin dla rozliczenia z tytułu wykonanej usługi, a nie tylko ogólne warunki świadczenia danej usługi. Z tego też względu o dacie powstania obowiązku podatkowego dla tej kategorii usług będą mogli decydować podatnicy poprzez stosowny zapis w zawartej umowie. Przepisy ustawy nie zawierają jednocześnie żadnych ograniczeń co do ustalenia terminu płatności. Dlatego też umowa może określać termin płatności zarówno w danym roku podatkowym, jak i w następnym.
Jednakże w sytuacji, gdy wskazane usługi nie będą świadczone na podstawie zawartej umowy, z treści której będzie wynikał termin płatności, obowiązek podatkowy powstanie na ogólnych zasadach – z chwilą wykonania usługi lub z chwilą wystawienia faktury – nie później jednak niż w ciągu 7 dni od daty wykonania usługi.
Recykling – stawka VAT i powstanie obowiązku podatkowego
Druga grupa usług, która jest związana z odpadami, to usługi odzyskiwania materiałów z odpadów (recykling). Przez pojęcie recykling ustawa o odpadach rozumie odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach. Działania tego typu powinny odbywać się w procesie produkcyjnym, a ich celem powinno być jednocześnie uzyskanie substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu – w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii. Jako odzysk ustawa o odpadach traktuje wszelkie działania, które nie stwarzają zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, a jednocześnie polegają na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, lub prowadzą do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania. Z kolei Polska Klasyfikacja Statystyczna Dotycząca Działalności i Urządzeń Związanych z Ochroną Środowiska przez pojęcie recykling odpadów uznaje wykorzystanie odpadów jako materiału wejściowego (surowiec wtórny) w procesach przemysłowych.
Usługi recyklingu zostały zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 37. Na mocy przepisów statystycznych dział 37 PKWiU obejmuje usługi związane z zagospodarowaniem odpadów, tj. odzyskiwanie metali z odpadów i odzyskiwanie materiałów niemetalowych z odpadów. Do tego typu usług ma zastosowanie stawka VAT 22 proc.
Obowiązek podatkowy dla usług odzyskiwania materiałów z odpadów (recykling) powstaje na ogólnych zasadach, a więc z chwilą wykonania usługi lub z chwilą wystawienia faktury – nie później jednak niż w ciągu 7 dni od daty wykonania usługi.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego
Przedstawione powyżej różnice w zakresie stawki VAT oraz momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy usługi mają także odpowiednie odzwierciedlenie w podatku naliczonym u nabywcy.
W przypadku usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych, jeżeli faktura VAT zawiera informację o terminie płatności (zgodnie z zawartą umową), wtedy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony powstanie za okres, w którym przypada termin płatności. Tak więc, jeżeli kontrahenci nie zawarli umowy ze wskazaniem terminu płatności lub usługa obejmuje recykling, to prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie na ogólnych zasadach – tj. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w następnym okresie rozliczeniowym.
Przykłady
Spółka Akcyjna ODZYSK w grudniu 2004 r.:
a) zawarła umowę z podmiotem ALFA na świadczenie usług w zakresie wywozu odpadów. W umowie zapisano, że termin płatności przypada w ciągu 60 dni od daty wykonania usługi. Usługa na rzecz podmiotu ALFA została wykonana 15 grudnia 2004 r. W tym samym dniu wystawiono fakturę VAT dokumentującą sprzedaż (wykonanie usługi). Termin płatności określono w fakturze do 15 lutego 2005 r.;
b) zawarła umowę z podmiotem BETA na świadczenie usług w zakresie odzyskiwania materiałów z odpadów (recykling). W umowie tej zapisano, że termin płatności przypada w ciągu 30 dni od daty wykonania usługi. Usługa została wykonana 17 grudnia 2004 r. W tym samym dniu wystawiono fakturę VAT dokumentującą sprzedaż (wykonanie usługi). Termin płatności określono w fakturze do 17 stycznia 2005 r.;
c) wykonała usługę wywozu odpadów z zakładu należącego do podmiotu DELTA. W tym przypadku nie zawarto odpowiedniej umowy. Usługa została wykonana 21 grudnia 2004 r. W tym samym dniu wystawiono fakturę VAT dokumentującą sprzedaż (wykonanie usługi). Termin płatności określono w fakturze do 31 grudnia 2004 r.
Ustalenie stawki podatku oraz rozpoznanie daty powstania obowiązku podatkowego dla Spółki Akcyjnej ODZYSK i daty rozliczenia podatku naliczonego dla kontrahentów tej spółki będzie przedstawiało się w następujący sposób:
a) stawka VAT dla wykonanej usługi wynosi 7 proc., zgodnie z zapisem w załączniku do ustawy o VAT. Obowiązek podatkowy VAT jest przesunięty z momentu wykonania usługi na moment płatności za świadczoną usługę. Powstanie o­n zatem w lutym 2005 r. Dla podmiotu ALFA podatek naliczony z tej faktury wystąpi również w lutym 2005 r.;
b) stawka VAT dla wykonanej usługi wynosi 22 proc. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstał w grudniu 2004 r., tj. na ogólnych zasadach. Dla podmiotu BETA podatek naliczony z tej faktury VAT wystąpi również w grudniu 2004 r. Podatek naliczony z tej faktury może być także rozliczony za styczeń 2005 r.;
c) stawka VAT dla wykonanej usługi wynosi 7 proc., zgodnie z zapisem w załączniku do ustawy o VAT. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstał w grudniu 2004 r., tj. na ogólnych zasadach, gdyż strony transakcji nie zawarły umowy właściwej dla rozliczenia z tytułu wykonanej usługi. Dla podmiotu DELTA podatek naliczony z tej faktury wystąpi również w grudniu 2004 r. Podatek naliczony z tej faktury może być także rozliczony za styczeń 2005 r.
Spółka z o.o. prowadzi działalność remontowo-budowlaną. Podatnik ten posiada decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. W styczniu 2005 r. spółka wykonała usługi demontażu elementów z eternitu w budynkach mieszkalnych oraz budynkach przemysłowych. W niniejszym przypadku zastosowanie właściwej stawki VAT będzie uzależnione od ostatecznego efektu wykonywanej usługi. Zgodnie bowiem z zasadami metodycznymi PKWiU usługi są to czynności będące końcowym efektem działalności o charakterze usługowym. Podstawowym kryterium klasyfikowania usług jest rodzaj wykonywanych czynności oraz końcowy efekt tych działań. Z tego też względu, w sytuacji gdy celem dokonanego demontażu będzie wykonanie innej usługi, możliwe stanie się zastosowanie obniżonej – 7-proc. stawki VAT. Rozwiązanie takie wystąpi wówczas, gdy spółka z o.o. dokona demontażu elementów z eternitu, a następnie eternit ten wywiezie i będzie składowała lub utylizowała. W takim przypadku wykonana przez spółkę z o.o. usługa demontażu będzie stanowić tylko element składowy końcowej usługi, gdyż dokonanie wywozu i składowanie eternitu nie byłoby możliwe bez przeprowadzenia wcześniejszego demontażu. Jeżeli jednak spółka z o.o. dokona wyłącznie demontażu elementów z eternitu, to w przypadku prac w budynkach przemysłowych właściwa będzie wyłącznie stawka podstawowa w wysokości 22 proc. Z kolei w przypadku prac w budynkach mieszkalnych możliwość zastosowania stawki 7 proc. wystąpi wówczas, gdy demontaż elementów z eternitu będzie związany z remontem obiektu budownictwa mieszkaniowego. W innym przypadku wykonanie usługi demontażu elementów z eternitu będzie także objęte stawką VAT 22 proc.
Podstawa prawna:
art. 1, art. 3 ust. 1 i ust. 3 pkt 9, 14 i 15 oraz załącznik nr 1 do ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. Nr 62, poz. 628 z późn.zm.),
art. 19 ust. 1, ust. 4 i ust. 13 pkt 1 lit. c, art. 86 ust. 10 pkt 3, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a oraz poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),
rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU (Dz.U. Nr 42, poz. 264 z późn.zm.). Na mocy § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU (Dz.U. Nr 89, poz. 844) dla celów podatku od towarów i usług klasyfikacja z 1997 r. obowiązuje nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2005 r.,
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Statystycznej Dotyczącej Działalności i Urządzeń Związanych z Ochroną Środowiska (Dz.U. Nr 25, poz. 218).

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia nie dla wszystkich wdów: nie dla młodych wdów (nawet jeżeli zostały same z dzieckiem) i nie dla „porzuconych” kobiet

Renta wdowia, to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, o które będzie można wnioskować już od 1 stycznia 2025 r. Choć nazwa sugeruje, że powinno ono dotyczyć wszystkich wdów i wdowców – będzie na nie mogła liczyć tylko ich ograniczona grupa, która spełnia wszystkie określone w ustawie przesłanki. Renty wdowiej nie otrzymają m.in. osoby, które owdowiały w młodym wieku, jak i osoby „porzucone” przez współmałżonka (nawet jeżeli nie doszło do rozwodu). 

Świadczenia z programu Aktywny rodzic zostaną wyłączone z definicji dochodu. Nie będą miały wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Rada Ministrów przyjęła projekt projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Świadczenia z programu „Aktywny Rodzic” zostaną wyłączone z definicji dochodu.

Nadchodzi rewolucja w urzędach pracy. Bezrobotni powinni się cieszyć czy martwić? Rząd zdecydował: będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu.  Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.

Czekasz na wdowią rentę, sprawdź już teraz czy ci się należy, apeluje zus i zaprasza do składania wniosków z wyprzedzeniem

W Wigilię 24.12.2024 Zakład Ubezpieczeń Społecznych – ZUS zwrócił się z komunikatem do wdów i wdowców, by jak najszybciej sprawdzili czy mają prawo do dwóch świadczeń. To ważne, bo choć samo nowe świadczenie – tzw. wdowia renta będzie wypłacane od lipca, to wnioski można już składać będzie zaraz z początkiem nowego roku.

REKLAMA

ZUS informuje: Od 1 stycznia 2025 r. można składać wnioski o rentę wdowią. Jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2025 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o rentę wdowią. Osoby uprawnione mogą składać wnioski, ale prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.

40 tys. zł na zakup samochodu do wzięcia już na początku lutego 2025 r. [za zezłomowanie starego auta w ciągu ostatnich 4 lat – premia 5-10 tys. zł; cena nowego samochodu – do 225 tys. zł netto]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w dniu 16 grudnia br., ogłosił iż na początku lutego 2025 r. – ruszy nabór wniosków o dofinansowanie do zakupu samochodu elektrycznego. W ramach programu „Mój elektryk 2.0” osoby fizyczne, będą mogły uzyskać nawet 40 tys. zł dopłaty do zakupu bezemisyjnego auta. Budżet programu ma wystarczyć na zakup ok. 40 tys. samochodów.

30 tysięcy złotych kary! Kierowcy mają na to siedem dni. Nowy obowiązek dla właścicieli aut mrozi krew w żyłach

Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami. 

To pewne: będzie wyższy wiek emerytalny. Najpierw zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, potem wydłużenie lat pracy

Politycy i rząd nie mają wyboru – muszą podwyższyć wiek emerytalny. Politycznie może się to wydawać samobójstwem, ale realnie brak podwyższenia wieku emerytalnego to samobójstwo ekonomiczne. Dlatego cała sztuka polega na tym, by przekonać społeczeństwo, że podniesienie wieku emerytalnego jest w interesie wszystkich.

REKLAMA

Wigilia 24.12.2024 – czy po raz ostatni zgodnie z prawem to dzień roboczy, a od 2025 dzień ustawowo wolny od pracy

Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.

Na podium: Tusk, Duda i Kaczyński. 100 najczęściej pokazywanych polityków w Polsce w 2024 r. [ranking medialnej wartości]

Instytut Przywództwa przygotował ranking medialnej wartości polityków w Polsce. Ranking ten powstał na podstawie szacunków ekwiwalentu reklamowego publikacji na portalach internetowych z udziałem tych polityków w okresie styczeń - listopad 2024 r. Ekwiwalent reklamowy to kwota, jaką należałoby zapłacić za publikacje, gdyby były one reklamą. Na pierwszym miejscu znalazł się premier Donald Tusk - wartość przekazów medialnych z jego udziałem (gdyby przeliczyć to na koszt reklamy) osiągnęła imponującą kwotę 474,75 mln zł. Na podium znaleźli się również prezydent Andrzej Duda z wynikiem 272,98 mln zł oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński – 203,35 mln zł.

REKLAMA