REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT dotyczący usług związanych z odpadami

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Które usługi są zaliczane do usług związanych z odpadami? Co to jest recykling? Jakie są stawki VAT na te usługi i kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tych usług?
dr Dariusz Handor
pracownik administracji podatkowej, adiunkt w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu

W
polskim systemie prawnym pojęcie odpadów zostało zdefiniowane w ustawie z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Przepisy tej ustawy określają jednocześnie, że tryb postępowania z odpadami powinien następować w taki sposób, aby zapewniona była ochrona życia i zdrowia ludzi, a także ochrona środowiska. Jako odpady traktuje się każdą substancję lub przedmiot w sytuacji, gdy posiadacz odpadów:
• pozbywa się takiego odpadu,
• zamierza się pozbyć odpadu,
• jest zobowiązany do pozbycia się posiadanego odpadu.
Do kategorii odpadów zalicza się:
• pozostałości z produkcji lub konsumpcji,
• produkty nieodpowiadające wymaganiom jakościowym,
• produkty, których termin przydatności do właściwego użycia upłynął,
• substancje lub przedmioty, które zostały rozlane, rozsypane, zgubione lub takie, które uległy innemu zdarzeniu losowemu, w tym zanieczyszczone wskutek wypadku lub powstałe wskutek prowadzenia akcji ratowniczej,
• substancje lub przedmioty zanieczyszczone lub zabrudzone w wyniku planowych działań (np. pozostałości z czyszczenia, materiały z opakowań – odpady opakowaniowe, pojemniki),
• przedmioty lub ich części nienadające się do użytku (np. usunięte baterie, zużyte katalizatory),
• substancje, które nie spełniają już należycie swojej funkcji (np. zanieczyszczone kwasy, zanieczyszczone rozpuszczalniki, zużyte sole hartownicze),
• pozostałości z procesów przemysłowych (np. żużle, pozostałości podestylacyjne),
• pozostałości z procesów usuwania zanieczyszczeń (np. osady ściekowe, szlamy z płuczek, pyły z filtrów, zużyte filtry),
• pozostałości z obróbki skrawaniem lub wykańczania (np. wióry, zgary),
• pozostałości z wydobywania lub przetwarzania surowców (np. pozostałości górnicze),
• podrobione lub zafałszowane substancje lub przedmioty (np. oleje zanieczyszczone PCB),
• wszelkie substancje lub przedmioty, których użycie zostało prawnie zakazane (np. PCB),
• substancje lub przedmioty, dla których posiadacz nie znajduje już dalszego zastosowania (np. odpady z rolnictwa, gospodarstw domowych, odpady biurowe, z placówek handlowych, sklepów),
• zanieczyszczone substancje powstające podczas rekultywacji gleby i ziemi,
• wszelkie substancje lub przedmioty, które nie zostały uwzględnione w powyższych kategoriach (np. z działalności usługowej, remontowej).
Usługi związane z odpadami
Stawka VAT
Na mocy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług związanych z odpadami może być objęte obniżoną stawką VAT w wysokości 7 proc. bądź stawką podstawową – 22 proc.
Stawka 7 proc. ma zastosowanie do usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, a także usług sanitarnych i pokrewnych (PKWiU 90.0).
Na mocy przepisów statystycznych usługi tego typu obejmują:
• usługi związane z gromadzeniem śmieci i odpadów z domów prywatnych, bloków, fabryk i instytucji,
transport oraz likwidowanie śmieci i odpadów poprzez spalanie lub w inny sposób,
• usuwanie gruzu budowlanego,
• konserwację studzienek burzowych,
• usuwanie ścieków i nieczystości płynnych pochodzących z budynków za pomocą sieci kanalizacyjnej bądź w inny sposób,
• oczyszczanie i utylizację ścieków i nieczystości,
• opróżnianie i oczyszczanie szamb,
• usuwanie nieczystości z toalet,
• utrzymanie i konserwację sieci kanalizacyjnej,
• oczyszczanie ulic, placów i innych terenów,
• usuwanie śniegu i lodu.
Usługi tego rodzaju nie mają jednak zastosowania do następujących działań:
• kontroli używania pestycydów w rolnictwie,
• zagospodarowania (recyklizacji) odpadów,
• poboru, oczyszczania i rozprowadzania wody,
• budowy i naprawy systemów kanalizacyjno-ściekowych,
• usług dezynfekcyjnych i deratyzacyjnych w budynkach.
Powstanie obowiązku podatkowego
W odniesieniu do podatników, którzy świadczą usługi objęte stawką podatkową w wysokości 7 proc., przepisy ustawy o VAT przewidują, co do zasady, szczególny moment powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek podatkowy powstaje w takim przypadku najczęściej z chwilą upływu terminu płatności. Warunkiem zaistnienia tego szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego jest jednak to, aby termin płatności za wykonaną usługę został wprost określony w zawartej umowie pomiędzy stronami transakcji. Umowa taka powinna zatem wskazywać m.in. właśnie termin dla rozliczenia z tytułu wykonanej usługi, a nie tylko ogólne warunki świadczenia danej usługi. Z tego też względu o dacie powstania obowiązku podatkowego dla tej kategorii usług będą mogli decydować podatnicy poprzez stosowny zapis w zawartej umowie. Przepisy ustawy nie zawierają jednocześnie żadnych ograniczeń co do ustalenia terminu płatności. Dlatego też umowa może określać termin płatności zarówno w danym roku podatkowym, jak i w następnym.
Jednakże w sytuacji, gdy wskazane usługi nie będą świadczone na podstawie zawartej umowy, z treści której będzie wynikał termin płatności, obowiązek podatkowy powstanie na ogólnych zasadach – z chwilą wykonania usługi lub z chwilą wystawienia faktury – nie później jednak niż w ciągu 7 dni od daty wykonania usługi.
Recykling – stawka VAT i powstanie obowiązku podatkowego
Druga grupa usług, która jest związana z odpadami, to usługi odzyskiwania materiałów z odpadów (recykling). Przez pojęcie recykling ustawa o odpadach rozumie odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach. Działania tego typu powinny odbywać się w procesie produkcyjnym, a ich celem powinno być jednocześnie uzyskanie substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu – w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii. Jako odzysk ustawa o odpadach traktuje wszelkie działania, które nie stwarzają zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, a jednocześnie polegają na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, lub prowadzą do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania. Z kolei Polska Klasyfikacja Statystyczna Dotycząca Działalności i Urządzeń Związanych z Ochroną Środowiska przez pojęcie recykling odpadów uznaje wykorzystanie odpadów jako materiału wejściowego (surowiec wtórny) w procesach przemysłowych.
Usługi recyklingu zostały zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 37. Na mocy przepisów statystycznych dział 37 PKWiU obejmuje usługi związane z zagospodarowaniem odpadów, tj. odzyskiwanie metali z odpadów i odzyskiwanie materiałów niemetalowych z odpadów. Do tego typu usług ma zastosowanie stawka VAT 22 proc.
Obowiązek podatkowy dla usług odzyskiwania materiałów z odpadów (recykling) powstaje na ogólnych zasadach, a więc z chwilą wykonania usługi lub z chwilą wystawienia faktury – nie później jednak niż w ciągu 7 dni od daty wykonania usługi.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego
Przedstawione powyżej różnice w zakresie stawki VAT oraz momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy usługi mają także odpowiednie odzwierciedlenie w podatku naliczonym u nabywcy.
W przypadku usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych, jeżeli faktura VAT zawiera informację o terminie płatności (zgodnie z zawartą umową), wtedy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony powstanie za okres, w którym przypada termin płatności. Tak więc, jeżeli kontrahenci nie zawarli umowy ze wskazaniem terminu płatności lub usługa obejmuje recykling, to prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie na ogólnych zasadach – tj. w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub w następnym okresie rozliczeniowym.
Przykłady
Spółka Akcyjna ODZYSK w grudniu 2004 r.:
a) zawarła umowę z podmiotem ALFA na świadczenie usług w zakresie wywozu odpadów. W umowie zapisano, że termin płatności przypada w ciągu 60 dni od daty wykonania usługi. Usługa na rzecz podmiotu ALFA została wykonana 15 grudnia 2004 r. W tym samym dniu wystawiono fakturę VAT dokumentującą sprzedaż (wykonanie usługi). Termin płatności określono w fakturze do 15 lutego 2005 r.;
b) zawarła umowę z podmiotem BETA na świadczenie usług w zakresie odzyskiwania materiałów z odpadów (recykling). W umowie tej zapisano, że termin płatności przypada w ciągu 30 dni od daty wykonania usługi. Usługa została wykonana 17 grudnia 2004 r. W tym samym dniu wystawiono fakturę VAT dokumentującą sprzedaż (wykonanie usługi). Termin płatności określono w fakturze do 17 stycznia 2005 r.;
c) wykonała usługę wywozu odpadów z zakładu należącego do podmiotu DELTA. W tym przypadku nie zawarto odpowiedniej umowy. Usługa została wykonana 21 grudnia 2004 r. W tym samym dniu wystawiono fakturę VAT dokumentującą sprzedaż (wykonanie usługi). Termin płatności określono w fakturze do 31 grudnia 2004 r.
Ustalenie stawki podatku oraz rozpoznanie daty powstania obowiązku podatkowego dla Spółki Akcyjnej ODZYSK i daty rozliczenia podatku naliczonego dla kontrahentów tej spółki będzie przedstawiało się w następujący sposób:
a) stawka VAT dla wykonanej usługi wynosi 7 proc., zgodnie z zapisem w załączniku do ustawy o VAT. Obowiązek podatkowy VAT jest przesunięty z momentu wykonania usługi na moment płatności za świadczoną usługę. Powstanie o­n zatem w lutym 2005 r. Dla podmiotu ALFA podatek naliczony z tej faktury wystąpi również w lutym 2005 r.;
b) stawka VAT dla wykonanej usługi wynosi 22 proc. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstał w grudniu 2004 r., tj. na ogólnych zasadach. Dla podmiotu BETA podatek naliczony z tej faktury VAT wystąpi również w grudniu 2004 r. Podatek naliczony z tej faktury może być także rozliczony za styczeń 2005 r.;
c) stawka VAT dla wykonanej usługi wynosi 7 proc., zgodnie z zapisem w załączniku do ustawy o VAT. W tym przypadku obowiązek podatkowy powstał w grudniu 2004 r., tj. na ogólnych zasadach, gdyż strony transakcji nie zawarły umowy właściwej dla rozliczenia z tytułu wykonanej usługi. Dla podmiotu DELTA podatek naliczony z tej faktury wystąpi również w grudniu 2004 r. Podatek naliczony z tej faktury może być także rozliczony za styczeń 2005 r.
Spółka z o.o. prowadzi działalność remontowo-budowlaną. Podatnik ten posiada decyzję zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi. W styczniu 2005 r. spółka wykonała usługi demontażu elementów z eternitu w budynkach mieszkalnych oraz budynkach przemysłowych. W niniejszym przypadku zastosowanie właściwej stawki VAT będzie uzależnione od ostatecznego efektu wykonywanej usługi. Zgodnie bowiem z zasadami metodycznymi PKWiU usługi są to czynności będące końcowym efektem działalności o charakterze usługowym. Podstawowym kryterium klasyfikowania usług jest rodzaj wykonywanych czynności oraz końcowy efekt tych działań. Z tego też względu, w sytuacji gdy celem dokonanego demontażu będzie wykonanie innej usługi, możliwe stanie się zastosowanie obniżonej – 7-proc. stawki VAT. Rozwiązanie takie wystąpi wówczas, gdy spółka z o.o. dokona demontażu elementów z eternitu, a następnie eternit ten wywiezie i będzie składowała lub utylizowała. W takim przypadku wykonana przez spółkę z o.o. usługa demontażu będzie stanowić tylko element składowy końcowej usługi, gdyż dokonanie wywozu i składowanie eternitu nie byłoby możliwe bez przeprowadzenia wcześniejszego demontażu. Jeżeli jednak spółka z o.o. dokona wyłącznie demontażu elementów z eternitu, to w przypadku prac w budynkach przemysłowych właściwa będzie wyłącznie stawka podstawowa w wysokości 22 proc. Z kolei w przypadku prac w budynkach mieszkalnych możliwość zastosowania stawki 7 proc. wystąpi wówczas, gdy demontaż elementów z eternitu będzie związany z remontem obiektu budownictwa mieszkaniowego. W innym przypadku wykonanie usługi demontażu elementów z eternitu będzie także objęte stawką VAT 22 proc.
Podstawa prawna:
art. 1, art. 3 ust. 1 i ust. 3 pkt 9, 14 i 15 oraz załącznik nr 1 do ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. Nr 62, poz. 628 z późn.zm.),
art. 19 ust. 1, ust. 4 i ust. 13 pkt 1 lit. c, art. 86 ust. 10 pkt 3, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a oraz poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.),
rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU (Dz.U. Nr 42, poz. 264 z późn.zm.). Na mocy § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU (Dz.U. Nr 89, poz. 844) dla celów podatku od towarów i usług klasyfikacja z 1997 r. obowiązuje nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2005 r.,
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Statystycznej Dotyczącej Działalności i Urządzeń Związanych z Ochroną Środowiska (Dz.U. Nr 25, poz. 218).
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA