REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zysk dla cierpliwych ryzykantów

REKLAMA

W naszym kraju wciąż większość oszczędności znajduje się na lokatach bankowych. Jest to oczywiście jedna z możliwych form inwestowania, bardzo bezpieczna, z całą jednak pewnością nadużywana. W krajach rozwiniętych banki służą przede wszystkim dokonywaniu płatności, nie zaś inwestowaniu w swoją przyszłość. Tu głównie wykorzystuje się właśnie różnego rodzaju fundusze inwestycyjne. Podstawową sprawą w przypadku funduszy jest przyjęcie odpowiedniego okresu inwestycji. Należy raczej zakładać długi okres, wtedy można wyraźnie ograniczyć ryzyko utraty znacznej części kapitału.
Najlepszym przykładem jest tu rynek akcji i fundusze akcyjne. Historia pokazuje, że po wyraźnych spadkach w ciągu najdalej kilku lat osiągamy poziomy sprzed bessy. Jeśli przyjmujemy horyzont np. dziesięcioletni, niebezpieczeństwo, że nie zarobimy realnie przynajmniej kilkunastu procent rocznie, jest stosunkowo niewielkie. Właśnie ze względu na zalecany długi horyzont fundusze inwestycyjne odgrywają istotną rolę jako zabezpieczenie na okres po zakończeniu aktywności zawodowej (są to po prostu środki na dodatkową emeryturę).
Jak się więc poruszać w tej skomplikowanej ofercie? Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć na pytanie: „jaki poziom ryzyka gotów jestem przyjąć?”. Zawsze większy zysk związany jest z większym ryzykiem. Odpowiedź zależy od wielu rzeczy, przede wszystkim oczywiście od osobistych preferencji (istotny jest także wiek inwestującego, który będzie w sposób oczywisty łączył się z horyzontem czasowym inwestycji). Kiedy określimy już mniej więcej preferowany poziom ryzyka, musimy wybrać konkretny podmiot. Najlepiej przeanalizować dotychczasowe wyniki działalności. W przypadku polskich funduszy historia jest stosunkowo krótka, pewne wnioski można jednak wyciągać. W przypadku podmiotów zachodnich możemy się spotkać z działalnością nawet kilkudziesięcioletnią, w takiej sytuacji nasze rozeznanie będzie znacznie lepsze. Oczywiście pewności nie ma. To, że fundusz przynosił zyski przez dziesięć lat, nie oznacza, że przyniesie w roku jedenastym.
Należy także porównać koszty, jakie będziemy zmuszeni ponieść. Różnice mogą być zasadnicze, roczne koszty obsługi mogą wynosi nawet kilka procent wpłaconego kapitału.
Odnalezienie się w gąszczu ofert nie będzie proste, z całą pewnością jednak warto spróbować. Można także skorzystać z usług specjalisty, który doradzi jakieś rozwiązanie. Oczywiście nie musimy powierzać funduszom wszystkich środków, jakimi dysponujemy. Pamiętajmy o tzw. dywersyfikacji portfela, a więc dzieleniu swoich inwestycji. Bezpośredni zakup akcji, obligacji, nieruchomości, antyków itd. itp. – możliwości jest naprawdę wiele.
Marek Zuber
Autor jest głównym ekonomistą Domu Maklerskiego TMS Brokers


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA