REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy, o których się pisze

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ranking przedsiębiorstw, o których w 2004 r. pisano najwięcej w ogólnopolskich wydaniach gazet, na zlecenie „Gazety Prawnej” przygotowała Agencja AIR, monitorująca postrzeganie firm na rynku mediów. Pełna klasyfikacja obejmuje 3,5 tys. podmiotów. Dla każdego z nich AIR tworzy raporty, będące kompleksowymi analizami postrzegania firm w oparciu o wizerunek kształtowany w wiodących mediach prasowych. Dla potrzeb rankingu z badań wyłączono materiały o konotacjach negatywnych, tak więc pozycje firm znajdujących się na publikowanych listach odzwierciedlają treści, dzięki którym odbiorca uzyskuje rzeczową wiedzę o funkcjonowaniu spółek.
Są to w większości materiały o neutralnym nastawieniu emocjonalnym, a ocenę czytelników wyzwalają zazwyczaj tylko opisywane fakty. Ich interpretacja należy do adresata.
Wydzielona kategoria materiałów o wymowie pozytywnej (opis sukcesu), chociaż z reguły nie dominuje w badanych przekazach, jednak poprzez swoje jednoznaczne oddziaływanie stanowi istotny element kształtowania opinii czytelników.
PKN Orlen: potentat
Palmę pierwszeństwa na liście firm z pierwszych stron gazet, nie tylko w 2004 r., ale także w 2003 r. i w 2002 r., dzierży PKN Orlen. Ubiegły rok przyniósł koncernowi wzmocnienie tego udziału do poziomu 5,48 proc., z 3,05 proc. w 2003 r. Uwagę dziennikarzy przykuwało wiele wydarzeń z życia spółki, m.in.: wybór nowego zarządu i członków rady nadzorczej; kolejne koncepcje prywatyzacji; rozważania nad fuzją z węgierskim koncernem MOL; ewentualny udział w prywatyzacji Naftobaz; inwestycje w Rafinerii Trzebinia (grupa PKN Orlen); znakomite wyniki finansowe za 2004 r.; wygrana w przetargu na objęcie 63 proc. akcji czeskiego koncernu paliwowo-chemicznego Unipetrol; inwestycje Orlen Deutschland na terenie Niemiec, a przede wszystkim tok prac parlamentarnej komisji śledczej w sprawie odwołania prezesa Andrzeja Modrzejewskiego.
Tylko nieco gorzej wiedzie się firmie z Płocka, w wydzielonej kategorii materiałów o konotacjach pozytywnych. W tym przypadku paliwowy gigant musiał zadowolić się siódmą pozycją, z udziałem 1,11 proc., podczas gdy jeszcze w 2003 r. koncern i w tej klasyfikacji był na czele zestawienia (2,31 proc.).
PKO BP: ścieżka wzrostu
Zdecydowaną poprawę pozycji zanotował PKO BP – drugi w 2004 r. w klasyfikacji materiałów prasowych ogółem, z 4,66-proc. udziałem, podczas gdy w 2003 r. bank ten zajmował siódmą pozycję (1,83 proc.). Notowania prasowe PKO BP zwyżkowały głównie pod koniec 2004 r., gdyż bank ten w I połowie 2004 r. zajmował jeszcze czwarte miejsce w rankingu (1,73 proc.), a w III kw. trzecią pozycję (2,89 proc.). Nie bez znaczenia były nadzieje na szybki rozwój banku po zmianie akcjonariatu oraz więcej niż zadowalające wyniki ekonomiczne.
PKO BP prowadził w 2004 r. pod względem materiałów o konotacjach pozytywnych z udziałem 3,38 proc. (skok z szóstej pozycji w 2003 r. – 1,21 proc.). Pierwsze miejsce w tej kategorii, z prawie o połowę większym udziałem niż następna na tej liście Polska Telefonia Cyfrowa, w głównej mierze wiąże się z euforią panującą wśród inwestorów zabiegających o jak największe pakiety akcji prywatyzowanego banku. Na wizerunek PKO BP banku przestało już oddziaływać odium instytucji słabo reagującej na potrzeby klienta i mającej opóźnienia we wdrażaniu nowoczesnych form bankowości.
Telekomunikacja Polska: stabilne udziały
Stabilną pozycję w kategorii materiałów prasowych ogółem zajmuje Telekomunikacja Polska – trzecia w 2004 r. i piąta w 2003 r., przy udziałach wynoszących odpowiednio 2,26 proc. i 2,27 proc. Podobnie jest w kategorii materiałów o konotacjach pozytywnych: trzecie miejsce w 2004 r. (2,05 proc.), gorzej było w 2003 r. 33. pozycja z 0,64-proc. udziałem. Narodowy operator, tracąc monopol na usługi telekomunikacyjne, stara się skutecznie walczyć o klienta: wprowadza nowe usługi, oferuje elastyczne taryfy, zwraca uwagę na przedsięwzięcia w sferze dostępu do internetu. Na ten obraz nakłada się walka alternatywnych operatorów o udziały w rynku.
PZU S.A.: lepiej niż było
Narodowy ubezpieczyciel uplasował się w 2004 r. na czwartej pozycji w rankingu, z 1,89-proc. udziałem, a więc częściej był przedmiotem analiz dziennikarskich niż w 2003 r. – 9. miejsce i 1,63-proc. udział. Wciąż tematem numer jeden w 2004 r. była przybierająca na sile walka rządu z Eureko o wpływy. Ubiegły rok okazał się zdecydowanie lepszym dla firmy w rankingu materiałów o konotacjach pozytywnych, w porównaniu z 2003 r.: skok z 80 pozycji (z udziałem 0,32 proc.) na 10. miejsce (0,97 proc.).
Biznesmeni o liderach
Agencja AIR przedstawiła reprezentantom biznesu ze znaczących firm listę podmiotów najczęściej opisywanych w 2004 r. na łamach prasy centralnej, z prośbą o określenie konotacji emocjonalnych wiążących się z tymi podmiotami (do wyboru były trzy kategorie: pozytywne, negatywne, neutralne). Okazuje się, że ankietowani najwyżej cenią sobie dokonania Polskiej Telefonii Cyfrowej (ponad połowa wskazań pozytywnych). Niewiele mniejszy odsetek pozytywnych ocen zebrał Polkomtel.
Ciepło o komórkach
Warto podkreślić, że w kategorii materiałów o konotacjach pozytywnych w 2004 r. poczesne miejsce zajęli operatorzy telefonii komórkowych: druga pozycja Polskiej Telefonii Cyfrowej – z udziałem 2,53 proc. (15. miejsce w 2003 r. – 0,77 proc.), Polkomtel był czwarty – 1,81 proc. (16. pozycja – 0,76 proc.), a Centertel ósmy – 1,06 proc. (12. z 0,84 proc. udziałem).
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirosław Stańczyk


Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający?

Zakupy przed Wielkanocą 2025. Wojna cenowa między Lidlem i Biedronką służy kupującym. Inne sieci też w akcji

Polacy mają korzyść z tych wojen, bo dzięki niezliczonym promocjom mogą taniej albo więcej kupić przed świętami. To oznacza bardziej obfity lub zróżnicowany w potrawy i smakołyki stół wielkanocny u większości rodzin.

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Aleksandry Rozmierskiej, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

500 plus na okulary (lub soczewki kontaktowe) dla osób pracujących przy komputerze, niezależnie od dofinansowania z NFZ – nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk

Po sześciokrotnym wydłużeniu terminu odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie uregulowania minimalnej kwoty dofinansowania do okularów korekcyjnych (lub soczewek kontaktowych) dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nareszcie przedstawiło swoje stanowisko w tej sprawie. Z jednej strony – pracownicy mogą poczuć się rozczarowani, a z drugiej – może ono stanowić narzędzie do „walki” z niefrasobliwym pracodawcą, którego regulacje wewnętrzne pozostają w sprzeczności z obowiązującymi przepisami.

REKLAMA

Odbiorcy prądu z nowym obowiązkiem. Kary do 10 tys. zł, ale rachunki mogą spaść nawet o 10%

Do lipca 2031 roku wszystkie mieszkania w Polsce muszą być wyposażone w liczniki zdalnego odczytu energii elektrycznej – taki obowiązek nakładają przepisy unijne i krajowe. Brak dostosowania się do nowych regulacji może skutkować grzywną nawet do 10 tys. zł. Nowe urządzenia, choć obowiązkowe, mogą też pomóc w obniżeniu rachunków za prąd.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

REKLAMA