REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fuzje coraz bliżej

REKLAMA

Rynek aż huczy od plotek. Wszystko za sprawą działających na rynku globalnym i jednocześnie obecnych w Polsce instytucji finansowych. Fuzje i przejęcia w sektorze bankowym, które trwale zmienią również układ sił na naszym rynku, to prawdopodobnie kwestia najbliższego czasu – uważają eksperci. Podczas wiedńskiego forum ekonomicznego pojawiła się informacja o możliwym przejęciu Banku Zachodniego WBK przez belgijską grupę KBC – inwestora kontrolującego strategiczny pakiet udziałów Kredyt Banku.
Nieoficjalnie mówi się również o planach akwizycji niemieckiego banku HVB przez włoską grupę UniCredito Italiano. Ten pierwszy kontroluje w Polsce BPH, drugi natomiast jest właścicielem Banku Pekao. Spekulacje dotyczą także przejęcia przez Fortis Bank akcji portugalskiego BCP. W tym przypadku połączenie obu spółek mogłoby doprowadzić również do fuzji Banku Millennium z polską częścią grupy Fortis.
Zdaniem analityków najbardziej prawdopodobny wydaje się jednak mariaż Kredyt Banku z BZ WBK. Determinacja, z jaką belgijski inwestor dąży do umocnienia – dotychczas niezbyt silnej pozycji – w naszym regionie Europy, może przemawiać za szybkim przejęciem banku z grupy AIB – podkreśla Robert Sobieraj, analityk Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP. Co prawda, Irlandczycy byli dotąd zainteresowani rozwijaniem biznesu w Polsce, jednak uzyskując odpowiednio wysoką cenę za swoje udziały, mogą dosyć szybko sprzedać posiadany pakiet – dodaje Andrzej Powierża, doradca Domu Inwestycyjnego BRE. Według niego kluczowe znacznie będzie miała w tym przypadku wartość całej oferty. Biorąc pod uwagę wycenę rynkową BZ WBK w przeliczeniu na jedną placówkę, otrzymujemy tutaj 17,8 mln zł – szacuje A. Powierża.
Zdecydowanie większą wartość przedstawiają oddziały Pekao i BPH (odpowiednio 28,8 mln zł oraz 29,9 mln zł). Wycena placówek ma szczególnie istotne znaczenie, bowiem oprócz możliwości połączenia obu banków, alternatywnym rozwiązaniem będzie sprzedaż jednego z nich. Na razie włoski UniCredito zaprzeczył, że otrzymał ofertę kupna 18,4 proc. akcji HVB od grupy ubezpieczeniowej Munich Re – o czym jeszcze w środę donosił dziennik Corriere della Sera. Gdyby jednak doszło do sfinalizowania transakcji, niewykluczone że udziały BPH trafiłyby na sprzedaż – dodaje R. Sobieraj. Za takim scenariuszem przemawiają zbyt duże koszty połączenia dwóch rodzimych gigantów i prawdopodobnie ciągnący się latami proces restrukturyzacji grupy. Sieć placówek Pekao i BPH jest na tyle gęsta i rozbudowana, że połączenie ich w jedną całość nie miałoby większego sensu – ocenia analityk BDM PKO BP. Według niego potencjalnym nabywcą udziałów BPH mógłby być wielki nieobecny na naszym rynku – Deutsche Bank. Ten ostatni bowiem przegrał pod koniec lat 90. batalię o Millennium (wówczas BIG BG).
Jako grupę o dużych aspiracjach, a jednocześnie niezbyt popularną w Polsce, analitycy wymieniają brytyjskiego giganta – HSBC. Oczywiście, z racji braku rozwiniętej infrastruktury doskonałym obiektem do przejęcia dla Brytyjczyków byłby Bank Millennium. Po odkupieniu udziałów wystarczy zmienić logo, wprowadzić nowe produkty i można już rozpocząć działalność na bazie dosyć dobrze rozwiniętej sieci sprzedaży – dodaje A. Powierża.
Krzysztof Pączkowski


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

REKLAMA